ظرفیت تولید میلگرد کشور

میلگرد به عنوان یکی از محصولات جانبی فولاد از جمله پرکاربردترین و با ارزش ترین مقاطع شناخته می‌شود. تولید میلگرد در کشور ما خوشبختانه در چند سال اخیر توانسته با رشد چشمگیری همراه شود. بخش زیادی از تولید کنندگان میلگرد در ایران علاوه بر اینکه نیاز بازار را تامین می کنند، توانسته‌ اند در زمینه صادرات نیز به موفقیت های چشمگیری دست یابند. در کشور ما ظرفیت تولید میلگرد بسیار بالا است. به همین علت انواع میلگردهای آجدار و بدون آج را می توانید از شرکت ها و مجتمع های تولیدی مختلف خریداری کنید. چنانچه برنامه‌ ریزی های صحیح توسط دولت ارائه شود، می توان علاوه بر تامین صد درصدی نیازهای داخلی، در زمینه صادرات نیز با رشد روز افزون مواجه شد.
در کشورهای توسعه یافته میزان مصرف آهن آلات نسبت به کشورهایی که در حال توسعه هستند بسیار متفاوت است. با توجه به اهمیت میلگرد در ساختمان سازی باید ظرفیت تولید در کشور ما همچنان در حال افزایش باشد.

آمار مربوط به تولید میلگرد در ایران

آمار مربوط به تولید میلگرد در ایران

ظرفیت تولید میلگرد در ایران را که بررسی می کنیم به نکات جالبی برخورد خواهیم کرد. بررسی آمار مربوط به تولید میلگرد در ایران نشان می دهد که در یکی دو سال گذشته به واسطه محدودیت هایی که وجود داشته است، نمودار رشد با اندکی کاهش مشاهده می شود. همانگونه که می دانید در سال 1401 محدودیت هایی برای شرکت های تولید کننده میلگرد اعمال شد. با توجه به برنامه های دولت برای جلوگیری از مصرف برق، این محدودیت ها کاهش تولید میلگرد در کشور را به همراه داشت. این روند با رسیدن به اواخر تابستان مجددا در مدار صعودی قرار گرفت.
با این حال همچنان آمار مربوط به تولید میلگرد در ایران را که بررسی می کنیم کمبودهایی را می توان احساس کرد. جالب است بدانید که با مقایسه آمار تولید میلگرد در کشور و در سال ۱۳۹۹ با سال ۱۴۰۰ کاهش ۱۴ درصدی تولید را مشاهده می کنیم. به همین علت باید راهکارهایی ارائه شود که در تولید میلگرد به شکل کامل بتوانیم به خودکفایی برسیم. در این بین از اوایل تابستان سال ۱۴۰۱ نیز طبق گزارش‌هایی که به صورت رسمی منتشر کرده اند، در صنایع مختلف مانند تولید فولاد و مقاطع فولادی مجددا محدودیت های مصرف برق به تولید آن ها ضرباتی وارد کرده است.
اگر به دنبال رسیدن به اهداف سند چشم انداز تولید فولاد در کشور هستیم، کار بسیار دشواری پیش رو خواهیم داد. با توجه به ظرفیت تولید بالای کارخانجات تولید میلگرد در کشور، دور از ذهن نیست که ما بتوانیم به سالانه ۳۰ میلیون تن میلگرد در کشور دست پیدا کنیم. در بازه های زمانی کوچک آمار مربوط به تولید میلگرد در کشور را با سال قبل که مقایسه می کنیم مجددا با کاهش تولید مواجه می شویم. با توجه به مواردی که عنوان شد و به واسطه اهمیت بالایی که میلگرد در مقاوم سازی سازه ها و استحکام ساختمان ها دارد، باید دولت برنامه های دقیق تری برای افزایش تولید ارائه دهد.

آیا ظرفیت تولید میلگرد کشور برای تامین نیاز داخلی کافی است؟

آیا ظرفیت تولید میلگرد کشور برای تامین نیاز داخلی کافی است؟

با وجود این که بخش زیادی از مردم بر این باورند که تولید میلگرد در کارخانه های مختلف داخلی توانسته است ۱۰۰% نیاز مردم را برطرف کند ولی باید بدانید که همچنان نیاز به افزایش تولید خواهیم داشت. طبق بررسی‌هایی که صورت گرفته است و با گزارش‌های دریافتی مشخص شده در کشور ما تنها ۴۰ درصد از فعالیت های کارخانجات تولید فولاد مختص به تولید میلگرد است. شرایطی که به خوبی بیان می کند به منظور تامین نیازهای داخلی باید این مقدار رشد چشمگیری داشته باشد. عموما میلگردهایی که در بازار عرضه می شوند از مجتمع ها و کارخانه های تولیدی در داخل به فروش می رسند.
در عین حال اگر قصد داریم خود را به عنوان یکی از قطب های بزرگ تولید و صادرات میلگرد معرفی کنیم باید محدودیت های اعمال شده به کمترین حد برسد. فراموش نکنید عوامل متعددی می‌توانند در روند تولید و فروش میلگرد و سایر مقاطع فولادی و آهنی تاثیر گذار باشند. رشد اقتصادی کشور می تواند به این روند کمک فراوان کند. علاوه بر این تحولات جهانی نیز موجب می شوند که میزان تقاضا برای خرید میلگرد به شکل قابل توجهی افزایش یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع میلگرد و قیمت میلگرد تولید شده در کارخانه های مختلف کشور می توانید از خدمات ارائه شده در آهن پویا استفاده نمایید.

 

نوشتن دیدگاه