میزان تولید میلگرد در ایران

فولاد و زیر مجموعه‌های آن را می‌توان به عنوان پرکاربردترین و مهم‌ترین کالاهای هر کشور به حساب آورد. تولید فولاد می‌تواند به اقتصاد و توسعه کشورها کمک چشم‌گیری کند. اگر هر کشور در حال توسعه بتواند میزان تولید و مصرف آهن‌آلات خود را تحت کنترل درآورد، می‌تواند به راحتی صنعت خود را پیشرفت و توسعه بخشد. حال باید بدانید که میزان مصرف سرانه آهن‌آلات در کشورهای در حال توسعه یا توسعه یافته بسیار با یکدیگر متغیر هستند. که با کمی تخمین و تحقیق می‌توان دریافت که مصرف سالانه میلگرد و فولاد در کشورهای توسعه یافته به شکل قابل توجهی بالاتر است. در عصر جدید از محصولات فولادی می‌توان در صنایع زیادی استفاده کرد که یکی از پراهمیت ترین آن‌ها میلگرد می‌باشد. برای آشنایی و شناخت بهتر شما باید بگوییم که میلگرد ها به دو دسته کلی ساده و آجدار تقسیم‌بندی می‌شوند. به میلگردهایی که بدون آج باشند میلگرد ساده و به میلگردهایی که در ساختار آن‌ها نوعی برآمدگی به شکل آج در سطح خود داشته باشند، میلگرد آجدار می‌گویند. علت طراحی این آج‌ها در سطح میلگرد بالا بردن استحکام و مقاومت میلگرد است.

با ما در این مطلب همراه باشید تا میزان تولید میلگرد در ایران و ابعاد مختلف آن را بررسی کنیم.

میزان تولید میلگرد در کشور 

میزان تولید میلگرد در کشور

تعداد کارخانه‌های تولیدکننده فولاد، علی‌الخصوص میلگرد در ایران قابل توجه است. که اکثریت این کارخانه‌ها، تولیدات خود را به بهترین شکل ممکن به خریدار ارائه می‌دهند. از همین روی ایران در میان کشورهای تولیدکننده فولاد خام رتبه چهاردهم در جهان را دارد و جزء 15 کشور برتر تولیدکننده فولاد در جهان به حساب می‌آید. اما در مبحث صادرات نتوانسته خود را جزء 20 کشور صادرکننده جهان قرار دهد. که علت اصلی این رخداد سیاست‌های دولت است. زیرا که دولت برای رشد و ترقی صنعت ایران، الویت را پوشش‌دهی نیازهای داخلی در نظر گرفته است. در واقع دولت ترجیح می‌دهد تا در ابتدا با تولید و توزیع فولاد بیشتر در سطح کشور، و ایجاد تعادل و ثبات در تولیدات داخلی صنعت‌گران ایرانی را بیش از پیش به ساخت و ساز ترقیب کند تا با این حرکت بتواند سیر صعودی در اقتصاد مملکت را نظاره‌گر باشد. و در صورت اضافه بودن تولیدات، مابقی را برای صادرات در نظر می‌گیرند. به همین جهت است که ایران برخلاف تعداد بالای کارخانه‌های تولید فولاد و رشد جالب توجهی که در این دست تولیدات داشته، اما هنوز نتوانسته خود را در جدول 20 کشور برتر در زمینه صادرات فولاد بگنجاند.

میلگرد‌ یکی از مصالح پراهمیت در صنعت ساخت و ساز محسوب می‌شود که میزان فراوانی و کیفیت تولید آن‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در ساختمان‌سازی و قیمت نهایی ساختمان داشته باشد. از میلگردها در بتن‌های ساختمانی برای افزایش استحکام و قوای ساختمان استفاده می‌شود. طبق گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا و طبق بررسی‌هایی که انجام شده است 40 درصد از کل میزان تولیدات فولادی در کل کشور به میلگرد اختصاص دارد. که گفته می‌شود حتی میزان تولید میلگرد در 3 ماهه ابتدایی سال 1400 به نسبت 3 ماه ابتدایی سال گذشته افزایشی 5 درصدی داشته است. همچنین تولید مقاطع طویل فولادی همچون تیرآهن، میلگرد، نبشی و ... در چهار ماه اول امسال برابر با 3 میلیون و 697 هزار تن بوده است که در مقایسه با پارسال رشدی 11 درصدی را داشته است.

میزان تولید سالانه میلگرد در ایران 

میزان تولید سالانه میلگرد در ایران

طبق آمار به دست آمده ایران یکی از کشورهایی است که در آن تعداد کارخانه‌ها و رقابت در تولید فولاد چشمگیر است. به شکلی که حدود 25 میلیون تن فولاد در کارخانه‌ها تولید شده که 12 میلیون تن از آن‌ها صرف سازه‌های داخلی و مابقی صادر می‌شوند. به خوبی می‌دانید که میلگرد اصلی‌ترین بخش ساخت و ساز به حساب می آید. زیرا که بتن به تنهایی نمی تواند جلوی خطرهای احتمالی همچون زلزله را بگیرد. ناگفته نماند که این خطرها برای برج‌ها و آسمان‌خراش ها تهدیدات جدی‌تری هستند تا سازه‌های کوچک تر. بنابراین استفاده از میلگرد در بتن به یکی از اصلی‌ترین موارد در ساختمان‌سازی تبدیل شده است. از همین جهت در زمینه تولیدات فولادی، تولید میلگرد از اهمیت بسزایی برخوردار است و بیشترین میزان فولاد تولید شده در هر سال به میلگرد اختصاص داده می‌شود. تولید میلگرد امسال به نسبت سال‌های گذشته رشد 22 درصدی داشته است.

امیدواریم که توانسته باشیم در این مقاله به سوالات شما پاسخ دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به متخصصان ما در آهن پویا اعتماد کرده و تمام سوالات خود را از آن‌ها بپرسید.

نوشتن دیدگاه
ارسال سریع و تحویل فوری
ضمانت خرید کالا
مشاوره رایگان خرید
پرداخت امن و مطمئن