استاندارد جوشکاری میلگرد

میلگرد یکی از مصالح مورد استفاده برای صنعت ساختمان سازی، صنعت کشتی سازی، صنعت خودرو سازی و غیره به شمار می رود که در انواع متنوعی در بازار موجود است و در برخی از موارد برای رسیدن به هدف مورد نظر باید اقدام به جوشکاری میلگرد کرد. استاندارد جوشکاری میلگرد در هنگام جوشکاری کردن از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا می‌توان گفت مقاوم بودن میلگردها و جوشکاری صحیح آن ها باعث می شود ساختمان ها مقاوم تر باشند و در صنایعی مانند صنعت ساختمان سازی که مقاومت ساختمان با جان انسان ها در ارتباط است، رعایت استاندارد جوشکاری میلگرد از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله قصد داریم به استاندارد جوشکاری میلگرد و موضوعاتی در این زمینه بپردازیم به همین دلیل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید. اطلاعات بیشتر درباره کاشت میلگرد را در این مقاله بخوانید.

استاندارد جوشکاری میلگرد

جوش پذیری میلگرد چگونه است؟

در هنگام ساخت ساختمان های بلند جوش پذیری میلگرد یکی از مسائلی است که باید حتماً مورد بررسی قرار بگیرد و از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در هنگام ساخت ساختمان ها حتماً باید میلگرد های مختلف به یکدیگر جوش داده شوند. با توجه به این مورد یکی از مهمترین سوالاتی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که جوش پذیری میلگرد چگونه است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت جوش پذیری میلگرد به نوع میلگرد مورد نظر بستگی دارد که در اینجا انواع متفاوت میلگرد را با توجه به جوش پذیری بررسی می کنیم:

 • میلگرد a1 : این محصول را می توان یکی از انواع میلگرد هایی دانست که دارای خاصیت جوش پذیری بسیار مناسبی است. این محصول به دلیل دارا بودن انعطاف پذیری بالا برای استفاده برای جوش دادن کاملاً مناسب است.
 • میلگرد a2: این میلگرد حالتی نیمه خشک دارد. این محصول جوش پذیری چندان مناسبی ندارد و به همین دلیل بهتر است برای جوش دادن مورد استفاده قرار نگیرد. اگر در مواردی نیاز به جوشکاری این میلگرد شد می توان جوش کاری را انجام داد اما این کار چندان توصیه نمی شود.
 • میلگرد a3: یکی دیگر از انواع میلگرد است که دارای حالت کاملاً خشک است. این محصول به هیچ عنوان جوش پذیری ندارد و به هیچ عنوان نباید از جوشکاری روی آن استفاده شود. در صورتی که افراد بخواهند اقدام به جوشکاری روی این نوع میلگرد نمایند به دلیل شکننده بودن محصول خیلی راحت محصول می‌شکند و دیگر قابل استفاده نیست.
 • میلگرد a4: در زمان های گذشته این میلگرد مانند میلگرد a3 قابلیت جوش پذیری نداشت، اما امروزه از تکنولوژی هایی برای ساخت این محصول استفاده می‌شود که جوش پذیری آن ها را مانند میلگرد a2 امکان پذیر کرده است، اما هنوز هم استفاده از جوش کاری روی این میلگرد توصیه نمی شود.

جوش پذیری میلگرد چگونه است

شرایط اتصال جوشی میلگرد چیست؟

اتصال جوشی میلگرد یکی از مواردی است که به دلیل کوتاه بودن میلگرد ها انجام می شود و از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا اگر میلگرد کوچک باشد نمی توان از آن برای موارد مختلف استفاده نمود. دقت به شرایطی در هنگام اتصال جوشی میلگرد از اهمیت بالایی برخوردار است برای مثال برخی از شرایط اتصال جوشی میلگرد موارد زیر هستند:

 • برای اتصال جوشی میلگرد هیچگاه نباید دمای هوا زیر صفر درجه سانتیگراد باشد زیرا در این صورت اتصال به هیچ عنوان خوب برقرار نمی شود و امکان جداشدن میلگرد ها در هنگام متحمل شدن فشار وجود دارد.
 • قبل از عملیات جوشکاری حتماً باید برای اتصال جوشی میلگرد تمامی قسمت هایی که در معرض جوشکاری قرار می‌گیرند به صورت کامل تمیز شوند و چربی و مواد اضافه از روی آن ها پاک شود.
 • در تمامی قسمت های این محصول حتماً باید از روش جوش یکسانی استفاده شود.

شرایط اتصال جوشی میلگرد چیست؟ 

کدام میلگرد را می توان جوشکاری کرد؟

میلگرد ها معمولاً با ترکیب‌های شیمیایی متفاوت تولید و روانه بازار می‌شوند و امکان جوش پذیری آن ها به میزان کربن استفاده شده در آن ها بستگی دارد. اگر در میلگردی که کمتر از 0.51 درصد کربن استفاده شده باشد امکان جوشکاری روی آن وجود دارد در غیر این صورت به هیچ عنوان نباید عمل جوشکاری را روی محصول انجام داد. با توجه به موردی که در بالا به آن اشاره کردیم برای جوشکاری انواع مختلف میلگرد در ابتدا باید به جدول ترکیبات آن مراجعه نمود و اگر مشاهده کردید که درصد کربن از مقدار گفته شده در بالا کمتر بود به راحتی می‌توانید عمل جوشکاری روی محصول انجام دهید در غیر این صورت به هیچ عنوان نباید جوشکاری کنید‌. به صورت کلی میلگرد در هر نوعی که باشد، ساده، آجدار، جناغی و غیره نوع میلگرد به هیچ عنوان نمی تواند روی جوش پذیری آن تاثیر داشته باشد و تنها درصد ترکیبات شیمیایی موجود در آن در این مورد تاثیر گذار است.

کدام میلگرد را می توان جوشکاری کرد؟ 

روش های جوشکاری میلگرد چیست؟

جوشکاری میلگرد دارای روش های متفاوتی است که به صورت کلی می توان آن را در چهار دسته بندی قرار داد:

 1. جوشکاری فورجینگ: جوشکاری فورجینگ که با نام جوشکاری سر به سر تحت فشار نیز شناخته می‌شود یکی از روش های جوشکاری میلگرد است که در آن در ابتدا لبه های میلگرد را در حدود 1200 تا 1300 درجه سانتیگراد گرم می کنند. در این حرارت لبه‌های میلگرد به حالت خمیری شکل در می آید و امکان اتصال بین آنها وجود دارد. با استفاده از ابزار آلات خاص میلگرد ها را روی یکدیگر قرار داده و فشرده می کنند تا میلگرد به صورت کامل به یکدیگر متصل شود.
 2. جوشکاری سر به سر مستقیم: این جوشکاری معمولاً در میلگردهایی اتفاق می‌افتد که قطر آنها بیشتر از 19 میلیمتر است. در این روش از جوشکاری می توان جوشکاری را هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی انجام داد.
 3. جوشکاری سر به سر غیر مستقیم: در این روش از سایر مقاطع فولادی برای جوشکاری استفاده می شود. برای مثال از ورق سیاه و نبشی برای جوشکاری سر به سر غیر مستقیم استفاده می شود‌‌.
 4. اتصال پوششی جوش شده: در این روش میلگرد هایی با قطر کمتر از 19 میلیمتر به یکدیگر اتصال داده می شوند. میلگردهایی که با استفاده از این روش به یکدیگر متصل می‌شوند، معمولا مقداری همپوشانی دارند.

روش های جوشکاری میلگرد چیست؟ 

استاندارد جوشکاری میلگرد چیست؟

استاندارد جوشکاری میلگرد مجموعه ضوابطی است که در هنگام جوشکاری میلگرد ها باید به آن توجه شود برای مثال برخی از استاندارد ها موارد زیر هستند:

 • جوشکاری فورجینگ حتماً باید در محیط های کارگاهی و کارخانه‌ای و روی میلگرد های 10 سانتی متر و بالاتر انجام شود.
 • اتصال جوشی پهلو به پهلو تنها باید در میلگرد هایی با اندازه 6 تا 36 سانتیمتر انجام شود.
 • اتصال جوشی پهلو به پهلو را تنها باید روی میلگرد های نورد شده انجام داد.
نوشتن دیدگاه