انواع میلگرد مصرفی در بتن

بتن معمولی در برابر کشش مقاومت بسیار کمی دارد. به همین دلیل آن را با مسلح کردن به کمک میلگرد، در برابر کشش مقاوم می سازند. خاصیتی که میلگرد بتن دارد این است که در برابر فشار مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌ دهد به همین علت برای استفاده در سازه هایی همچون ستون ها یا قوس ها بسیار مناسب است. اما تنها مشکلی که بتن دارد داشتن مقاومت کششی بسیار کم و شکننده بودن است به همین علت برای استفاده در بخش هایی که کشش و فشار به آن ها نسبتاً زیاد است مناسب نیست. به این دلیل برای حل این مشکلات از میلگرد و فولاد برای افزایش مقاومت در بتن استفاده می کنند اصطلاحاً به این کار بتن مسلح گفته می شود. در ادامه این مقاله به انواع میلگرد مصرفی در بتن خواهیم پرداخت پس تا انتها با ما همراه باشید. اطلاعات بیشتر درباره کاشت میلگرد را در این مقاله بخوانید.

انواع میلگرد مصرفی در بتن

انواع میلگرد مصرفی در بتن از لحاظ سایز بندی

طبق قانونی که انجمن آمریکایی برای تست و نوع مواد مصرفی ایجاد کرده است همه میلگرد بتن هایی که تولید می شوند باید از آن پیروی کنند این قانون به صورت زیر است:

 1. شماره باید اندازه میله را مشخص نماید.
 2. نوع نماد فولاد حتماً ذکر شود. مثلاً N نشان دهنده این است که میلگردی که ساخته شده از بیلت تازه نورد است. W برای نشان دادن فولاد قابل جوشکاری استفاده می شود و A فولاد محور نورد شده را نمایش می دهد.
 3. شناسه گرید میل‌گرد واجب است که ذکر شود مثلاً گفته شود 60، 75، 420 و یا 520 است. این گرید استحکام تسلیم میلگرد را نشان می دهد.
 4. حتماً باید نمادی برای شناسایی سازنده‎ای که نورد کرده است درج شده باشد. معمولاً این نماد را با یک حرف یا نماد ساده نمایش می دهند.
 5. میلگرد هایی که مقاومت آن ها کم است فقط سه علامت دارند این علامت ها نورد تولید کننده میله، سایز میلگرد و نوع فولاد مورد استفاده را نشان می دهد.
 6. میلگرد هایی که مقاومت آن ها بالا است از سیستم خط پیوسته برای نمایش دادن گرید فولاد استفاده می کنند.
 7. اگر روی میلگرد دو خط وجود داشته باشد، به این معنا است که میلگرد با میله‌های 75000psi نورد شده است. اما اگر یک خط وجود داشت، میله با 60000psi را نشان می‌ دهد.

انواع میلگرد مصرفی در بتن از لحاظ سایز بندی

کارخانه های تولید کننده میلگرد مصرفی در بتن

تولید میلگرد بتن در ایران، بیشتر از نیم‌ قرن است که سابقه فعالیت دارد. کارخانه های زیادی در حال فعالیت در این زمینه هستند که مهم ترین ها عبارتند از:

 • ذوب آهن اصفهان
 • مجتمع فولاد خراسان
 • فولاد آذربایجان میانه
 • صنایع فولاد کرمان بردسیر

وزن میلگرد مصرفی در بتن

میلگرد مهم ترین مصالح مصرفی در حوزه ساخت و ساز است؛ با اطمینان می توان گفت هیچ سازه‌ ای را نمی توانید بیابید که از میلگرد در آن استفاده نشده باشد. به همین دلیل بخش عظیمی از هزینه مربوط به ساخت و ساز به قیمت این میلگرد ها وابسته است لذا باید به دقت وزن میلگرد مورد نیاز را محاسبه کیند. محاسبه قیمت مصالح مصرفی برای ساخت ساختمان مثل میلگرد بتن و تیرآهن، در پروژه‌ های عمرانی، موضوعی بسیار مهم است. در کل برای شروع و استارت هر پروژه ساختمانی و عمرانی، باید برآورد های اولیه انجام شود؛ و موارد مختلفی مثل هزینه‌ها و یا حتی مقدار میلگرد مورد نیاز دقیق اندازه گیری شود. اغلب در ساختمان‌ سازی از میلگرد 12، 14 و میلگرد 16 استفاده می کنند.بیشترین استفاده برای میلگرد شماره 12 است و برای مصارف صنعتی یا ساختمانی از آن استفاده میکنند. خرید این میلگرد به صورت بندیل و شاخه ای انجام می شود. برای خرید میلگرد 12 باید آن را برحسب کیلوگرم خریداری کنید. خریدار باید مطابق با وزن هر شاخه یا بندیل، مبلغ را پرداخت کند. میلگرد 14 به دلیل کیفیت بالایی که دارد مورد استفاده قرار می گیرد.این نوع میلگرد به تقویت پی یا فونداسیون ساختمان کمک می کند.
میلگرد 14 سازه را مستحکم تر می کند و کشش را به خود جذب می نماید. به همین دلیل برای استفاده در میلگرد بتن گزینه بسیار مناسبی است.
میزان مقاومت در میلگرد 14 مقابل نیروهای کششی، به عواملی نظیر: نرمی، وزن و میزان انعطاف‌پذیری میلگرد وابسته است. رابطه ای میان وزن میلگرد و مقاومت آن وجود دارد به این صورت که هرچه وزن میلگرد کمتر باشد مقاومتی که دارد بیشتر می شود. علاوه بر میلگرد های 12 و 14، میلگرد 16 نیز نقش بسیار مهمی در ساختمان‌ سازی ایفا می کند. مهم ‌ترین کاربردی که میلگرد 16دارد ، تقویت فونداسیون ساختمان در مقابل نیرو های وارد شده به ساختمان است. میلگرد 16 به خاطر این که بالاترین استاندارد ساخت را دارد، بیشترین کاربرد را در ساخت پروژه‌ های ساختمانی، اداری، تجاری و تفریحی دارد. هرچقدر ابعاد و مساحت پروژه ساختمانی بیشتر باشد، برای محکم و مقاوم تر کردن اسکلت ساختمان واجب است از میلگرد سنگین‌ تر استفاده کرد.

وزن میلگرد مصرفی در بتن

دلیل مصرف میلگرد در بتن

علت استفاده از میلگرد بتن افزایش و زیاد تر کردن مقاومت کششی بتن است. این کار باعث می شود میزان مقاومت و استحکام سازه بیشتر شود. یکی از اصلی‌ ترین فاکتورها برای ساختمان، استحکام و مقاومت آن است. هرچه ساختمان مقاومت بالایی داشته باشد جان انسان های کمتری در خطر است بنابراین مهندسین عمران در ساخت و ساختمان ها باید توجه ویژه‌ ای به این موضوع داشته باشند. بتن و میلگرد دو ماده اولیه‌ و بسیار مهمی هستند این دو ماده مکمل یکدیگر هستند و ساختمان را مقاوم تر می کنند. میلگرد بتن را می توان به عنوان یکی از مهم ترین مصالح در ساختمان سازی معرفی کرد زیرا استحکام بنا به این مورد وابستگی شدیدی دارد. اگر قصد خرید میلگرد با کیفیت و قیمت مناسب برای پروژه های خود دارید می توانید به سایت آهن پویا مراجعه کنید و با خیالی راحت خریدتان را انجام دهید.

نوشتن دیدگاه