انواع میلگرد آجدار: کاربرد انواع میلگرد آجدار

میلگرد یکی از محصولات مهم فولادی است که به دلیل کاربرد گسترده از اهمیت بالایی برخوردار است. میلگرد در انواع مختلفی مطابق استانداردها تولید و به بازار عرضه می شود، در ایران به دلیل منابع خوبی که وجود دارد کارخانه های تولید کننده میلگرد بسیاری فعالیت و انواع میلگرد را با کیفیتی بالا تولید می کنند. میلگرد آجدار یکی از مدل های میلگرد است که روی سطح آن برجستگی های خاصی وجود دارد از این رو به آن میلگرد آجدار می گویند. برجستگی های روی میلگردهای آجدار الگوهای متفاوتی دارند و آج های آن ها با فاصله و ارتفاع متفاوتی روی سطح قرار می گیرند و همین امر سبب شده میلگردهای آجدار نیز انواع متفاوتی داشته باشند. میلگردهای آجدار به دلیل نوع طراحی که دارند می توانند فشار زیادی را تحمل کنند و آج روی سطح آن ها به اتصال بهتر در بتن کمک بسیاری می کند از این رو در صنعت ساختمان سازی کاربرد بسیاری دارند. میلگردهای آجدار به سه دسته مارپیچی، جناقی و مرکب تقسیم می شوند. میلگرد ساده چیست؟ اطلاعات بیشتر درباره آن را در این مقاله بخوانید.

ribbed rebars types 1

مهم ترین ویژگی میلگردهای آجدار افزایش مقاومت کششی سازه های بتنی است که در کنار سیمان این مقامت بالاتر می رود. برخی از مهم ترین کاربرد انواع میلگرد آجدار شامل موارد زیر است:

  • ساخت سازه های بتنی ( ساختمان سازی، برج سازی، پل سازی و ...)
  • مقاوم سازی انواع سازه های فولادی
  • ساخت بتن مسلح
  • ایجاد دوام
  • محدود کردن ترک و تنش
  • تولید محصولات میانی مانند خاموت، رکابی، عصایی و ...
  • و ...

 انواع میلگرد آجدار: کاربرد انواع میلگرد آجدار

میلگرد آجدار چیست؟

میلگرد آجدار یک نوع از مقاطع فولادی است که روی سطح آن فرورفتگی و برجستگی دارد. این نوع میلگرد انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع آج آن را نام گذاری می کنند. میلگرد آجدار طراحی خاصی دارد از این رو کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف پیدا کرده است و جزء مصالح مهم محسوب می شود. میلگرد آجدار در سه مدل A2، A3 و A4 تولید و به بازار عرضه می شود که هر فرد متناسب با کاربر می تواند بهترین مدل را انتخاب و خریداری نماید. میلگرد آجداری که در کارخانه های ایران تولید می شوند اغلب طبق استانداردهای ملی و روسی هستند از این رو با کیفیتی بالا در قطر، طول و ... مختلف تولید می شوند. هر یک از مدل های میلگرد آجدار ویژگی خاصی دارد از این رو دارای عملکرد و کاربرد متفاوتی هستند. میلگردهای آجدار جزء میلگردهای نیمه سخت هستند که قابلیت خم پذیری بالایی دارند و اغلب با فرآیند نورد گرم تولید می شوند. میلگردهای آجدار ابتدا به صورت مسطح تولید می شوند سپس به بخش های آج زنی رفته و با توجه به مدل آج های مختلفی روی آن ها ایجاد می شود. انواع میلگرد آجدار را با توجه به شکل ظاهری می توان از هم تشخیص داد و با توجه به نیاز بهترین مدل را انتخاب کرد. میلگردهای آجدار موجود در بازار از جنس های کربنی، ضد زنگ، فایبر گلاس و ... هستند که با روش های مختلفی تولید می شوند.

میلگرد آجدار چیست؟


انواع میلگرد آجدار چیست؟

همانطور که در بالا اشاره شد میلگردهای آجدار انواع مختلفی دارند که طبق استانداردهای روسی این نوع میلگرد به سه دسته گرید 2،3 و 4 تقسیم می شود. بیشتر کارخانه های ایرانی برای تولید میلگرد از استانداردهای روسی استفاده می کنند از این رو با توجه به همین استانداردها میلگرد آجدار به سه مدل بالا دسته بندی می شود. میلگرد های آجدار شامل مدل های مارپیچی، جناقی و ترکیبی است که هر کدام ویژگی های خاصی دارند و با فرآیندهای متفاوتی تولید می شوند. در زیر انواع میلگرد آجدار را برای شما معرفی می کنیم:

  • میلگرد آجدار A2: این نوع میلگرد دارای آج های مارپیجی است که این مارپیچ از ابتدای میلگرد تا انتهای آن بدون هیچ قطع شدگی کشیده شده است. میلگرد گرید 2 به میلگرد نیمه ترد معروف است و نسبت به میلگرد ساده سختی بیشتری دارد. از این میلگرد برای عملکردهای برشی مانند تولید خاموت، کمرکش دیواری و ... استفاده می شود.
  • میلگرد آجدار A3: این میلگرد آج های جناقی شکلی دارد و نسبت به میلگرد آجدار گرید 2 سختی بیشتری دارد از این رو به نسبت شکل پذیری کمتری خواهد داشت. این نوع میلگرد نیز در رده نیمه سخت است و آج های آن به صورت هشتی هستند. میلگرد گرید 3 قابلیت جوشکاری ندارند و نمی توان به هیچ عنوان روی آن ها عملیات جوشکاری انجام داد.
  • میلگرد آجدار A4: میلگرد گرید 4 دارای آج های ترکیبی بوده به گونه ای است که روی سطح آن آج های جناقی از دو سمت میلگرد به صورت برعکس قرار گرفته اند. این نوع میلگرد به دلیل شکل ظاهری که دارد به چسبندگی بیشتر میلگرد به بتن کمک می کند و درجه سختی بسیار بالایی دارد. میلگرد آجدار گرید 4 در سازه ها کاربرد گسترده ای دارد و در ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع میلگرد آجدار چیست؟

کاربرد انواع میلگرد آجدار چیست؟

قیمت انواع میلگرد را می توانید در وبسایت جامع آهن پویا مشاهده کنید. میلگردها به طور کلی دارای کاربردهای گسترده ای هستند که با توجه به نوع آجی که دارند کاربردهای آن ها متفاوت است. همانطور که در بالا اشاره شد این میلگردها به سه دسته مختلف تقسیم می شوند که این تقسیم بندی ها اغلب بر اساس نوع آج روی میلگرد است و هر کدام از آن ها در صنایع مختلف کاربرد دارند. در واقع میلگردها بسیار کاربردی هستند و جزء مهم ترین مصالح محسوب می شوند و می توانند تا حد زیادی به انتقال فشار کمک کنند. میلگردهای آجدار در کارخانه های مختلف با کیفیت های متفاوتی تولید و به بازار عرضه می شوند. کاربرد میلگردهای آجدار با توجه به نوعی که دارند متفاوت است و توصیه می شود قبل از خرید اطلاعات کافی در مورد انواع و کاربرد آن ها کسب کرد تا انتخاب بهتری داشت. میلگردهای آجدار با استاندارهای مختلفی تولید می شوند که بیشتر میلگردهای آجدار تولید شده در ایران طبق استانداردهای ملی و روسی هستند. ویژگی های میلگردهای آجدار می تواند در کاربرد آن ها تاثیر گذار باشد از این رو در زیر به برخی از کاربردهای انواع میلگرد آجدار اشاره می شود.
میلگرد A2: این میلگرد برای خم کاری و جوشکاری بسیار مناسب است از این رو در مواردی که به عملیات جوشکاری و خم کاری نیاز دارند کاربرد دارد.
میلگرد A3: یکی از مهم ترین و پرکاربردترین میلگرد در عملیات های ساختمانی است از این رو پرمصرف ترین نوع میلگرد محسوب می شوند.
میلگرد A4: این میلگرد به دلیل استحکام بالایی که دارد می تواند از اتلاف منابع جلوگیری کند از این رو برای صرفه جویی در هزینه های پروژه بسیار مناسب و کاربردی است.

نوشتن دیدگاه