آزمایش میلگرد یعنی چه و روش تست میلگرد در ساختمان به چه صورت است؟

میلگرد یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلفی تولید می شود و کاربرد گسترده ای دارد، استفاده از میلگرد باید بر اساس اصول و مقررات خاصی باشد تا استحکام سازه و ساختمان بیشتر شود. در ساخت و ساز رعایت مقررات بسیار مهم است از این رو باید بهترین و با کیفیت ترین مصالح ساختمانی را تهیه نمایید تا مقاومت سازه تضمین شود و در اثر اتفاقات طبیعی مانند زلزله ساختمان دچار مشکل نشود. در کل برای خرید میلگرد باید کیفیت محصول را در نظر داشت از این رو تولید کننده بر اساس آزمایشات مخصوصی کیفیت میلگرد را کنترل می کند و پارامترهای مهم را برای تولید بهتر در نظر می گیرد. مهندسین پروژه برای خرید میلگرد کیفیت و کارایی محصول را مورد ارزیابی قرار می دهند تا بهترین میلگرد را برای پروژه مورد استفاده قرار دهند. به طور کلی میلگردها در 4 گرید تولید می شوند و نقش اصلی آن ها پایه ریزی ساختمان و بتن کاری است از این رو آزمایش میزان استحکام میلگرد بسیار مهم است و مهندسین پروژه باید آزمایشات استانداردی مانند آزمایش کشش، آزمایش جوش میلگرد، آزمایش تا شدگی، آزمایش پیوستگی میلگرد با بتن و ... را روی میلگردها انجام دهند.  شما عزیزان می توانید برای استعلام قیمت میلگرد با آهن پویا همراه شوید.

آزمایش میلگرد یعنی چه و روش تست میلگرد در ساختمان به چه صورت است؟

انواع آزمایش میلگرد در ساختمان سازی را بشناسید

در کل آزمایش های مختلفی وجود دارد که باید روی میلگردهای مورد استفاده در ساختمان سازی انجام شود، این آزمایش ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند و هر کدام زیر مجموعه های متفاوتی دارند که در زیر به صورت مختصر به آن ها اشاره شده است:

  1. آزمایش های مخرب: این آزمایش ها به گونه ای انجام می شوند که محصول اولیه تخریب می شود و براساس این تخریب میزان توان کششی، انعطاف پذیری، مقاومت پیچشی و ... میلگرد مورد آزمایش قرار می گیرد. این نوع آزمایش برای عملیات های ساختمانی بسیار حائز اهمیت است. هر یک از آزمون های مخرب توسط دستگاه ها و روش های خاصی انجام می شوند و بر اساس استانداردهای جهانی ویژگی های مختلف میلگرد را مورد بررسی قرار می دهند.
  2. آزمایش های غیر مخرب: این نوع آزمایش ها همانطور که از نامشان مشخص است هیچ آسیبی به میلگرد نمونه وارد نمی کنند و تنها با روش های علمی وزن، ابعاد، ترکیبات شیمیایی و ... میلگرد را با بازرسی اشعه ایکس و بازرسی ذرات مغناطیسی بدست می آورند. این آزمایش ها بسیار مهم هستند زیرا در صورتی که میلگرد دچار زنگ زدگی باشد و یا خوردگی عمیقی داشته باشد قابلیت استفاده در بتن را ندارد. همچنین میزان قطر، آج و طول میلگرد با توجه به کارایی که دارد حائز اهمیت است و قبل از استفاده باید مورد بررسی قرار گیرد.

انواع آزمایش میلگرد در ساختمان سازی را بشناسید

چرا آزمایش میلگرد و بتن انجام می شود؟

همانطور که می دانید میلگرد در ساختمان سازی برای پایه ریزی و بتن کاری مورد استفاده قرار می گیرد و نقش اصلی آن افزایش مقاومت بتن است از این رو در هنگام استفاده باید آزمایش میلگرد و بتن به صورت هم زمان و با هم انجام شود. آزمایشات هم زمان میلگرد و بتن برای مهندسین پروژه اهمیت زیادی دارند به گونه ای که اگر یکی از محصولات مورد تایید نباشد دیگری نیز رد می شود. در واقع کیفیت میلگرد و بتن روی هم تاثیر دارند و کیفیت هر دو با هم می تواند کیفیت کل سازه را افزایش دهد با این تفاسیر بهترین راه، آزمایش هم زمان میلگرد و بتن با هم است. در کل بتن و میلگرد باید ضوابط پذیرش را داشته باشند تا مقاومت فشاری و کششی سازه تضمین شود از این رو آزمایش های خاصی را روی این مصالح انجام می دهند و در صورت مطابق بودن با استانداردها مورد استفاده قرار می گیرند.

چرا آزمایش میلگرد و بتن انجام می شود؟

آزمایش پذیرش میلگرد باید روی چند نمونه انجام شود؟

طبق ضوابطی که برای پذیرش میلگرد وجود دارد برای آزمایش پذیرش میلگرد باید تعداد نمونه ها نسبت به کل میلگردهایی که در فندانسیون ساختمان مصرف می شوند تعمیم داده شود از این رو برای نمونه گیری بهتر است شرایط زیر را رعایت نمایید:

  • اگر در ساخت و ساز از انواع میلگرد استفاده می کنید باید از هر گرید حداقل یک نمونه را تحت آزمایش قرار دهید و جواب آزمایشات را بررسی کنید.
  • میلگردها دارای ابعاد متفاوتی هستند و هر کدام از آن ها بسته به سایزی که دارد کاربردهای متفاوتی دارند از این رو دقت کنید که سایز میلگردهایی که مورد استفاده قرار می گیرند بسیار مهم است. در واقع در ساختمان سازی هر سایز میلگردی که استفاده می شود باید مورد آزمایش و بررسی قرار بگیرد.
  • در کل طبق استانداردهای جهانی برای هر 50 تن میلگردی که مصرف می شود باید یک نمونه میلگرد مورد آزمایش قرار بگیرد.
  • در صورتی که میزان مصرف میلگرد کمتر از 50 تن باشد باید از یک نمونه برای انجام آزمایش ها استفاده کرد.

آزمایش پذیرش میلگرد باید روی چند نمونه انجام شود؟

تفسیر نتایج آزمایش میلگرد به عهده چه کسی است؟

تفسیر نتایج آزمایش میلگرد کاری تخصصی است که هر فردی قادر به انجام آن نیست در واقع برای تفسیر این آزمایش ها باید علم کافی نسبت به ویژگی های انواع میلگرد و استانداردهای جهانی داشت. تفسیر نتایج آزمایش میلگرد اغلب توسط مهندسین عمران پروژه با دقت بسیار بالایی انجام می شود. در کل برای تفسیر این آزمایش ها باید تجربه و تخصص کافی داشت زیرا در صورت کوچک ترین تفسیر اشتباهی کل پروژه با مشکل مواجه می شود. با پیشرفت علم و فناوری نرم افزارهای جدیدی نیز ساخته شده است که به وسیله آن ها می توان به صورت هوشمند آزمایش های میلگرد را تفسیر کرد. این نرم افزارها برای راحتی کار تمام ویژگی های میلگرد و درصد ازدیاد طول آن ها را در جدول کاملی به مهندسین عمران ارائه می کنند. تفسیر نتایج آزمایش میلگرد بسیار حائز اهمیت است از این رو در سراسر کشور مراکز معتبری تاسیس شده که تمامی آزمایشات میلگرد را به همراه تفسیر نتایج انجام می دهند، در واقع می توان از این مراکز به عنوان مهندس ساختمان استفاده کرد. دقت کنید تفسیر نتایج آزمایشات میلگرد باید طبق ضوابط پذیرش باشد در غیر این صورت مورد تایید نیستند و نمی توان از آن ها استفاده کرد.

نوشتن دیدگاه