علت استفاده از میلگرد در بتن چیست

هر پروژه ساختمانی و سازه ای برای استحکام و افزایش مقاومت به قطعاتی همچون میلگرد احتیاج دارد. میلگردها انواع گوناگونی دارند و هدف اصلی استفاده از آن ها افزایش مقاومت کششی در بتن است. در واقع میلگرد کامل کننده بتن است و بدون آن نمی توان تضمین کرد که یک سازه از امنیت و استحکام قابل قبولی برخوردار باشد. با توجه به اهمیت استفاده از میلگرد برای محکم سازی کار، مهندسین و معماران بایستی در انتخاب این قطعات فلزی بیشترین دقت را به کار ببرند. میلگردها در انواع ساده و آجدار به بازار عرضه می شوند و هرکدام دارای وزن و قطر متفاوتی هستند.
بسته به اینکه نوع کاربری شما چیست و حساسیت پروژه تا چه اندازه بالاست برای انتخاب میلگرد به دقت و حساسیت بیشتری نیاز دارید. ما در بخش های آتی بیشتر درخصوص علت استفاده از میلگرد در بتن صحبت می کنیم و با دلایل آن آشنا می شویم.

افزایش مقاومت کششی بتن با استفاده از میلگرد

افزایش مقاومت کششی بتن با استفاده از میلگرد

بتن یک عامل مهم در تقویت اسکلت و استحکام ساختمان است. بتن ها با وجود مقاومت فشاری قابل توجهی که دارند اما دارای نقطه ضعف هایی نیز هستند که مهم ترین آن عدم مقاومت کششی بالا در بتن است. بتن ها خاصیت شکننده ای دارند و برای اینکه بتوانند به درست ترین شکل ممکن مقاومت سازه را تضمین کنند به قطعات فلزی دیگری همچون میلگردها احتیاج دارند. همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، میلگرد می تواند مکمل بتن باشد. میلگردها خاصیت و مقاومت کششی بالا و قابل قبولی دارند و این همان چیزی است که یک بتن به آن نیاز دارد. در پروژه هایی که برای افزایش مقاومت کششی بتن، درون آن میلگرد جایگذاری می کنند، بتن از حالت معمولی خارج شده و به بتن مسلح تبدیل می شود.
قطعا یک بتن مسلح در مقایسه با یک بتن عادی و معمولی، دوام و طول عمر بیشتری داشته و عمر سازه را نیز افزایش می دهد. البته بایستی در انتخاب میلگرد نیز دقت زیادی به خرج داد تا نتیجه و خروجی کار قابل قبول باشد. نحوه انتخاب میلگردها براساس شرایط آب و هوایی منطقه، موقعیت جغرافیایی و طراحی ساختمان متفاوت است. میلگردها در اندازه، قطر، کیفیت و قیمت های متفاوتی به بازار عرضه می شوند. از همین رو بایستی قبل از خرید، شرایط و ویژگی های فیزیکی محصول را مورد بررسی قرار داد و متناسب با نوع پروژه اقدام به سفارش آن کرد.

نقش میلگرد در بتن و عوامل موثر در افزایش استحکام و مقاومت سازه

نقش میلگرد در بتن و عوامل موثر در افزایش استحکام و مقاومت سازه

از مزایا و نقش میلگرد در بتن، می توان به افزایش استحکام و مقاومت سازه اشاره کرد. میلگرد برای بتن مزیت های زیادی به دنبال دارد. در ادامه به چند مورد از این مزایا اشاره می کنیم.

 • مهم ترین مزیت، افزایش میزان مقاومت بتن است که به دنبال آن، سازه نیز مقاوم تر و محکم تر خواهد شد
 • مقاومت بالای سازه در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد
 • افزایش مقاومت سازه در برابر رطوبت
 • افزایش مقاومت سازه در برابر حریق و آتش سوزی
 • نقاط اشتراک بسیار زیادی که در خواص میلگرد و بتن وجود دارد نیز یکی از دلایل استفاده از میلگرد است
 • میلگرد می تواند به خوبی به بتن بچسبد و این طول عمر سازه را افزایش می دهد
 • میلگرد و بتن ضریب انبساط یکسانی دارند و این موضوع باعث می شود تا تنش های اولیه تاثیری بر روی مقاومت آن ها نگذارد.

خب حالا که با مزایای استفاده از میلگرد در بتن آشنا شدید، بهتر است به این موضوع نیز دقت کنید که نمی توان هر میلگردی را در بتن به کار برد. در واقع میلگردها بایستی دارای شرایط ویژه ای باشند تا قابلیت استفاده در بتن را داشته باشند. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 • دوام و مقاومت بسیار بالا
 • مقاومت و توان کششی بالا
 • قابلیت چسبندگی و پیوستگی مناسب با بتن
 • سازگاری با افزایش دمای محیط
 • دوام و ماندگاری بسیار بالا در بتن

سعی کنید برای اینکه از کیفیت میلگرد و در نتیجه مقاومت سازه خود اطمینان داشته باشید، حتما محصولات موردنظرتان را از مجموعه های معتبر و باسابقه تهیه کنید. این مراکز می توانند راهنمایی های لازم را در خرید محصول در اختیارتان قرار داده و بهترین گزینه را ارائه کنند. از نمونه مجموعه های عرضه کننده خدمات در این زمینه شرکت آهن پویا است که می توانید خدمات موردنیاز خود را از این مرکز به بهترین شکل ممکن دریافت کنید.

نوشتن دیدگاه