میلگرد ترانس چیست | نحوه ساخت و کاربرد میلگرد ترانس

اگر در بازار فولاد فعالیت داشته باشید، بدون شک تابه‌حال نام «میلگرد تِرانس» به گوشتان خورده است! اگر بخواهیم تعریف ساده‌ای از میلگرد ترانس داشته باشیم، می‌توانیم بگوییم که این نوع میلگردها ازنظر شکل ظاهری، سطح صاف و صیقلی دارند. از میلگردهای ترانس به‌طور متداول در پروژه‌های صنعتی و ساختمانی استفاده می‌شود؛ چراکه این محصولات تنوع بالایی در سایز دارند و در شکل‌های متفاوتی و جذابی ساخته می‌شوند.

میلگرد ترانس چیست | نحوه ساخت و کاربرد میلگرد ترانس

میلگرد ترانس چیست؟

به میلگردی که ازنظر شکل ظاهری سطحی صاف و صیقلی داشته باشد، میلگرد ترانس گفته می‌شود. این نوع میلگردها، سختی بالا و همچنین مقاومت کششی زیادی دارند و به همین دلیل در بسیاری از صنایع می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. شکل ظاهری جذاب این محصول باعث شده است که با دیگر میلگردهای موجود در بازار تفاوت عمده داشته باشد و به‌راحتی بتوان آن را تشخیص داد. همین موضوع مهم‌ترین ویژگی میلگرد ترانس محسوب می‌شود. این محصول بعد از اینکه ساخته شد، باید تحت عملیات فرآیند نورد گرم قرار بگیرد تا دوام و استحکام بالایی داشته باشد و سپس با طی کردن فرآیند پولیش زنی، دارای سطحی صاف و یکدست می‌شود. میلگردهای ترانس را معمولا برای صنایعی به کار می‌‎برند که هم بحث ظاهر اهمیت زیادی داشته باشد و هم پارامتر «دوام» مسئله مهمی باشد. البته این نکته را هم اضافه کنیم که از این نوع میلگرد به دلیل شکل ظاهری جذابی که دارند، در نمای بیرونی ساختمان هم می‌توان استفاده کرد.

میلگرد ترانس چیست؟

با انواع میلگرد ترانس آشنا شوید

میلگردهای ترانس انواع متفاوتی دارند و معمولاً هرکدام از آن‌ها یک ویژگی خاص و منحصربه‌فردی دارند. در ادامه به‌اختصار در مورد میلگردهای ترانس صحبت خواهیم کرد.

 • میلگرد ترانس تک پولیش: میلگرد ترانس تک پولیش دارای مزایای زیادی است. این نوع میلگرد ترانس، علاوه بر اینکه شکل ظاهری خوبی دارد؛ از مقاومت بالایی هم برخوردار است. از میلگرد ترانس تک پولیش در تولید قطعات صنعتی خودرو و همچنین ماشین‌آلات صنعتی استفاده می‌شود.
 • میلگرد ترانس دو پولیش: این نوع میلگرد به‌صورتی ساخته می‌شود که فرآیند پولیش روی آن دو بار انجام می‌شود. این کار باعث می‌شود که میلگرد موردنظر سطحی صاف و شفاف داشته باشد. کاربرد این نوع میلگرد معمولاً در مکان‌هایی است که سطحی نشکن و آیینه‌ای داشته باشند، مانند قطعات بیرونی اتومبیل. البته این نکته را هم اضافه کنیم که میلگرد ترانس دو پولش در نمای ساختمان هم کاربرد دارد.
 • میلگرد ترانس بلبرینگ خور: این نوع میلگرد ترانس باقابلیت بلبرینگ خور بودن برای کاربردهای خاص استفاده می‌شوند. برای تولید میلگرد ترانس بلبرینگ خور، از فولاد CK45 استفاده می‌شود.
 • میلگرد ترانس مفتول: از میلگرد ترانس مفتول به دلیل انعطاف‌پذیری بیشتر، در مکان‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به تغییر شکل و خم‌کاری وجود داشته باشد. متداول‌ترین کاربرد این نوع میلگرد، در آرایه‌گری ادارات، منازل، فرفوژه سازی و... است.
 • میلگرد ترانس شش پر: این نوع میلگرد از فولاد آلیاژی ST37 تولیدشده است و معمولاً از آن در بسیاری از صنایع مانند ماشین‌آلات صنعتی و خودروسازی استفاده می‌شود.
 • میلگرد ترانس سنگ خورده: برای تولید این نوع میلگرد از دستگاه خاصی استفاده می‌شود. یک تفاوت عمده میلگرد ترانس سنگ خورده با سایر میلگردهای دیگر این است که در ضخامت 3 تا 100 میلی‌متر تولید می‌شود. از ویژگی‌های این میلگرد این است که با تلورانس دقیقی ساخته می‌شود. میلگرد سنگ خورده را می‌توان مطابق با نیاز مشتری در هر سایزی سفارش داد.

با انواع میلگرد ترانس آشنا شوید

مزایای میلگرد ترانس

استفاده از میلگرد ترانس هم در ساختمان‌سازی و هم در برخی از صنایع کاربردهای زیادی را به همراه دارد. برخی از مهم‌ترین مزایای میلگرد ترانس عبارت‌اند از:

 • دارای ظاهری مناسب و سطحی صاف و صیقلی است.
 • قابل کاربرد در صنایعی که حساسیت بالایی دارند.
 • قابل‌استفاده در صنایعی که ظاهر کار اهمیت زیادی دارد.
 • میلگرد ترانس دارای قطرهای مختلفی است و با توجه به نیاز مشتریان، قابل سفارش است.
 • ترکیبات آلیاژی این نوع میلگرد با توجه به کاربرد آن مختلف است.
 • میلگردهای ترانس استحکام و دوام بالایی دارند و به همین دلیل در بسیاری از صنایع می‌توان در ابعاد و سایزهای مختلف آن‌ها را سفارش داد.

مزایای میلگرد ترانس

معایب میلگرد ترانس

مزایای میلگرد ترانس به نسبت معایب آن خیلی بیشتر است. به‌طورکلی، ویژگی‌های خوب و تمایز این محصول به‌اندازه‌ای است که نمی‌توان برای آن معایبی را در نظر گرفت. تنها موضوعی که شاید برای برخی از افراد به‌عنوان عیب این محصول مطرح شود این است که میلگردهای ترانس قیمت بسیار بالایی دارند. از طرفی خب، این نوع میلگردها می‌توانند استحکام و دوام بالایی هم داشته باشند و ازنظر شکل ظاهری برای پروژه شما، بهترین گزینه باشند. حالا دیگر تصمیم‌گیری نهایی با خودتان است، باید ببینید که کیفیت کار برایتان مهم است یا قیمت میلگرد ترانس!

مراحل ساخت میلگرد ترانس

قطعا این را می‌دانید که «شمش فولادی» ماده اولیه تولید بسیاری از مقاطع فولادی مانند میلگرد است. برای تولید میلگرد ترانس هم از شمش فولادی استفاده می‌کنند و مانند میلگرد آجدار و ساده، تمامی فرآیندهای ساخت میلگرد طی می‌شود. تنها چیزی که ساخت میلگرد ترانس را با ساخت سایر میلگردها متمایز می‌کند، فرآیند پولیش روی سطح این میلگرد است. برای تولید میلگرد ترانس از روش ریخته‌گری استفاده می‌شود؛ به این صورت که محصول ابتدایی توسط فرآیند نورد گرم شده و سطح آن پولیش می‌خورد. این فرآیند پولیش دهی باعث می‌شود که میلگرد موردنظر سطحی صاف و صیقلی داشته باشد. یک نکته مهم در مورد فرآیند پولیش دهی این است که به‌صورت تک‌مرحله‌ای و دومرحله‌ای انجام می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که هرکدام از این انواع میلگرد ترانس، ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی داشته باشند. کارخانه‌های متعددی هستند که درزمینهٔ تولید میلگرد ترانس فعالیت دارند. از مهم‌ترین این کارخانه‌ها می‌توان به کارخانه ذوب آهن و همچنین کارخانه میلگرد ظفر بناب اشاره کرد که هردو محصولات باکیفیت روانه‌ی بازار می‌کنند. یک تفاوت در قیمت میلگرد ترانس ذوب آهن و ظفر بناب در این است که میلگرد ترانس ظفر بناب قیمت مناسب‌تری دارد؛ بنابراین اگر شما می‌خواهید میلگرد ترانس را باقیمت خوب تهیه کنید، می‌توانید میلگردهای این کارخانه را بخرید.

مراحل ساخت میلگرد ترانس

نتیجه‌گیری
با توجه به مطالب گفته‌شده می‌توان به این نتیجه رسید که میلگردهای ترانس به دلیل زیبایی ظاهری که دارند، طرفداران زیادی دارند. در برخی از صنایع دو پارامتر «زیبایی» و «دوام و استحکام» اهمیت زیادی دارد؛ بنابراین استفاده از میلگرد ترانس، بهترین و به‌صرفه‌ترین گزینه است. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت این محصول به سایت آهن پویا مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید که سایت آهن پویا با سال‌ها تجربه و تخصص و همچنین داشتن بهترین مشاوران در زمینه‌های مختلف مقاطع فولادی می‌تواند در زمینه خرید میلگرد ترانس شما را راهنمایی کنید.
برای خرید این محصول می‌تواند با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا اینکه میلگرد ترانس از کارخانه‌های مختلف را از سایت آهن پویا به صورت آنلاین سفارش دهید، فرآیند خرید آنلاین را طی کنید و در نهایت در مقصد موردنظر تحویل بگیرد.

نوشتن دیدگاه
ارسال سریع و تحویل فوری
ضمانت خرید کالا
مشاوره رایگان خرید
پرداخت امن و مطمئن