031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

تاثیر عرضه ی مصالح ساختمانی در بورس
یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 بازدید : 513

نظرات کارشناسان درباره ی عرضه ی محصولات ساختمانی در بورس کالا بسیار متفاوت است؛ با توجه به اینکه محصولات ساختمانی بر قیمت مسکن نیز تاثیر گذار است، قیمت این مصالح در بورس نیز می تواند تاثیر گذار باشد. در مجموع مخالفان این موضوع بر این عقیده استوار اند که در شرایط کنونی با وجود فعال نبودن بازار، رشد قیمت ها دور از انتظار نخواهد بود. وزارت راه و شهر سازی به دنبال آن است که تابلویی جهت افزودن مصالح ساختمانی به بورس کالا را اضافه کند و از این طریق شفافیت هایی را برای قیمت مصالح مشخص کند تا از کاهش و افزایش نابهنگام قیمت ها جلوگیری شود. این کار نه تنها باعث شفافیت قیمت ها می شود بلکه باعث رونق تولید نیز خواهد شد، که در حال حاضر نیز بورس کالا مجوزهایی را برای عرضه مصالح ساختمانی در بورس اخذ کرده است. با توجه به اینکه جو منطق در بازار سرمایه بر پایه ی کشف قیمت حکم فرماست، براساس عرضه و تقاضا، آیا بورس کالا منجر به افزایش قیمت ها خواهد شد؟ 
در جواب این سوال باید اینگونه پاسخ داد که برای عرضه این مصالح در بازار سرمایه مقیاس کلانی وجود ندارد تا قیمت خود را بتواند در مدتی طولانی ثابت نگه دارد. گروهی از کارشناسان دیگر نیز معتقد اند که با توجه به پایین آمدن نرخ، میزان عرضه و تقاضا تفاوت چندانی نخواهد داشت و بازار روند کاهشی را پیشرو می گیرد. از جمله آثار مثبتی که عرضه ی محصولات ساختمانی بر قیمت ها می تواند داشته باشد، منطقی شدن قیمت محصولات خواهد بود و همچنین با این اقدام مصالح ساختمانی بر اساس وضعیت بازار عرضه و تولید می شوند. عرضه ی محصولات در بورس کالا نیز فعالیت های دلالان و سودجویان مصالح ساختمانی را کمتر خواهد کرد. از جمله شرایط نگران کننده ی دیگر می توان به تزریق سرمایه های افراد ثروتمند اشاره کرد و در این حال بازار بورس دچار نوسانات شدید قیمت خواهد شد، اما عده ای دیگر نیز معتقد اند که وارد کردن مصالح ساختمانی در بورس قیمت ها را دچار نوسان نخواهد کرد؛ همان طور که عرضه ی سیمان در بازار بورس نیز توانست نوسانات قیمتی را در بازار را ایجاد کند. با همه ی شرایط موجود در بازار، بورس باید تغییراتی را ایجاد کند تا با فضای رقابتی مواجه نشود.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0