031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

تسمه فولادی و انواع آن
شنبه 20 دی 1399 بازدید : 227

 


تسمه فولادی از چند روش مختلف تولید می شود ؛ اما ساده ترین راه برای تولید آن برش یک ورق فولادی و تولید تعدادی تسمه از ورق با عرض مشخص می باشد . تسمه های فولادی انواع گوناگونی دارد که شیوه ساخت هر کدام بر اساس کاربرد در صنایع مختلف ، متفاوت می باشد .


تسمه ها به دو نوع فابریک و ماشینکاری شده تولید می شوند که تسمه ماشینکاری شده گرانتر از نوع فابریک است .


تسمه های ماشین کاری شده به دو صورت نورد گرم و نورد سرد ساخته و تولید می شوند که هر کدام از این تسمه ها در نورد گرم و نورد سرد فرآیند تولید متفاوتی دارند .

 

 تسمه فولادی نورد گرم در ساخت و ساز ، تعمیرات عمومی ، ادوات کشاورزی ، حمل و نقل و... کاربرد دارند .


تسمه فولادی نورد سرد در جایی استفاده می شود که به استحکام بحرانی و تلورانس کمتری احتیاج باشد .

 

 

 


انواع تسمه فولادی

 


تسمه فولادی ترانس


برای تولید این تسمه ها از تسمه های دیگر استفاده می کنند که  در تولید این محصول نهایت دقت را به کار میگیرند و محصول مورد نظر در این مرحله ویژگی های لازمه برای  به کار بردن و بهره گیری را داشته باشد . بیشترین کاربرد آن در صنایعی می باشد که به اندازه ی دقیق برای ساخت و تولید تسمه ها نیازمندند .

 

 


تسمه فولادی ماشین کاری


دقیق ترین و بهترین روش برای تولید تسمه فولادی از طریق روش ماشین کاری می باشد . در این روش سه مرحله صورت می گیرد تا تسمه ی مورد نظر آماده ی بهره گیری قرار گیرد این مراحل شامل : برش ، اتوکشی و در دو مرحله ی اولیه می باشد و بعد از آن در مرحله ی آخر توسط شمش ها انجام می شود تا در نهایت محصولی با کیفیت لازم ، آماده و ساخته شود .

 

 


تسمه فولادی فابریک


برای تولید این تسمه ها به جای استفاده از آهن آلات قراضه ، از شمش استفاده می کنند . برای تولید تسمه های با کیفیت شمش ها را به دو روش نورد گرم و نورد سرد تغییر شکل می دهند و در نهایت شمش ها به تسمه ی نوردی تبدیل می شوند .

 

 


تسمه فولادی نوردی 


در این روش با اتکا به نورد سرد و گرم برای تولید تسمه های فولادی اقدامات لازمه اجرا می شود ، در این مسیر چیزی که اهمیت بسیاری دارد انتخاب آلیاژ مناسب است . در تولید تسمه فولادی با روش نورد سرد محصولی با کیفیت تر از تولید با نورد گرم را مشاهده می کنیم.
 

 

 

 

 


کاربرد های تسمه فولادی


از آنجایی که تسمه های فولادی انواع گوناگونی برای تولید دارند در تولیداتی که به تسمه فولادی معروف اند بر اساس کیفیت و اندازه نیز کاربرد های گوناگونی نیز دارند . این تسمه ها بسیار مقاوم ، جوش پذیر ، ساده و شیک هستند .


تحمل وزن سازه از کاربرد های تسمه فولادی است که ضریب امنیت را بالا می برد و می تواند به کاهش هزینه های ساخت و ساز کمک کند .

 

 


گریتینگ


گریتینگ نوعی از مقاطع فولادی به شمار می آید که در ساخت دوچرخه ، کابل برق و تلفن ، خودرو سازی ، رادیاتور از آن می توانیم استفاده کنیم .
علاوه بر عواملی که ذکر شد تسمه های فولادی در ساخت دیگر عوامل نیز به ما کمک می کنند از جمله :

 


ساخت درب و پنجره


برای بسته بندی شیشه ، چوب ، ام دی اف ، پروفیل ، موزائیک و... از تسمه فولادی استفاده می شود .

پوشش کف ، پله ساختمان ها و استفاده ی گسترده در کارخانه های بزرگ از این محصول استفاده می شود.

 

 

 

 

کاربرد های تسمه فولادی در ساختمان سازی 


تسمه در واقع مثل ورق های فلزی با ابعاد کوچک تر است . تسمه را به این جهت تولید کردند که علاوه بر وزن کم و ابعاد کوچکی که دارد بتواند استحکام بالاتری هم داشته باشد .

در تولید نرده ، تسمه کاربرد زیادی دارد زیرا نرده و حفاظ های دیگر ساختمانی باید استحکام بالایی داشته باشند ؛ از تسمه در پا بند ساختمان نیز استفاده می شود .

 

 


تفاوت تسمه و ورق فولادی


در مصارفی که مقاومت و استحکام سازه در اولویت اول قرار دارد از تسمه استفاده می شود .
ورق در صنایع مختلف کاربرد دارد ولی تسمه بیشتر در صنعت ساختمان سازی به کار برده می شود. 

 

 

 


شباهت تسمه و ورق فولادی


تسمه و ورق ابعادی همانند هم دارند .


تسمه و ورق از مقاطعی می باشند که قطعه هایی با طول و عرض زیاد و ضخامت کم را دارا می باشند .


تنوع در این دو محصول فولادی بسیار زیاد است .


دوام و استحکام آن ها زیاد است .


این دو محصول با نورد گرم و سرد ساخته می شوند .


مقاومت در برابر خوردگی در این دو محصول زیاد است .

 

 

 

 


کارخانه های تولید کننده ی تسمه فولادی

 


1- گروه صنعتی غفاری


اگر به تسمه‌های ماشین کاری شده با ضخامت‌های گوناگون نیاز دارید می‌توانید از محصولات این گروه بهره‌ مند شوید . این گروه از سال 1340 فعالیت‌هایش را آغاز و در سال 1361 با تاسیس کارخانه ، آنها را بسط داده است . تولید انواع تسمه برای بسته ‌بندی  از مهم‌ ترین فعالیت‌های گروه صنعتی غفاری است .

 

 


2- آریان فولاد


در سال 1385 در جنوب شرقی قزوین ، آریان فولاد فعالیت‌ هایش را آغاز کرد . این کارخانه مجهز به دستگاه‌های پیشرفته ‌ای است که ضمن تولید محصولات باکیفیت ، دوستدار محیط زیست نیز می‌باشد . تسمه‌های تولید شده در این شرکت عمدتا فابریک و با ضخامت‌های استاندارد هستند .

 

 


3- پروفیل فولادی اصفهان


این شرکت با تولید بیش از 130 محصول متنوع از بزرگترین ارائه کننده‌ گان محصولات فلزی به شمار می رود. موقعیت جغرافیایی این واحد صنعتی کمک کرده تا بتوانند محصولات خود را به مناطق گوناگون با سرعت و سهولت ارسال کنند .

 

 


4- نورد آهنی اسپادانا


از سال 1375، این شرکت وارد تولیدی در زمینه ارائه انواع تسمه فعالیت خود را شروع کرد . تسمه‌های اسپادانا ، از نوع ماشین کاری هستند و محل کارخانه نیز در شهرک صنعتی محمود آباد ، در استان اصفهان است .

 

 


5- شرکت فولاد کوهپایه


در سال 1382، شرکت فولاد کوهپایه برای تولید و ارائه انواع محصولات فولادی دست به کار شد . مهم‌ترین ویژگی این واحد تولیدی ، تضمین کیفیت محصولات به دلیل اعمال کنترل قوی بر روی خط تولید است .
 

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0