031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

تشخیص میلگرد ضد زنگ
ﺳﻪ شنبه 31 تیر 1399 بازدید : 581

تشخیص میلگرد ضد زنگ

 

میلگرد یا آرماتور، فولادی است که برای تقویت و جبران مقاومت کششی پایین بتن در سازه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد، به همین دلیل این محصول از مهم ترین و پرکارد ترین ها در ساختمان سازی می باشد. میلگرد ها استاندارد های مختلفی دارد؛ همچنین آجدار بودن میلگرد سبب می شود تا چسبندگی میان بتن و فولاد بهتر صورت پذیرد. میلگرد ها از نظر کیفیت نیز باید مرغوب باشد. زنگ زدگی میلگردهای خریداری شده توسط مشتریان از مشکلاتی می باشد که به شدت تولید کنندگان را درگیر کرده است. برخی از میلگردهای به محض در معرض قرار گرفتن با رطوبت واکنش نشان می دهد. این نکته قابل ذکر است که ترکیبات و ساخت میلگرد ها تفاوتی اساسی در زنگ زدگی میلگرد را دارا می باشند.


 

راه های جلوگیری از زنگ زدن فلزات


در فرآیند تولید میلگرد با رعایت بسیاری از قوانین متالوژیکی و مکانیکی سبب می شود تا میلگرد دچار زنگ زدگی نشود. هر یک از مقاطع فولادی که در طی پروسه ی نورد تولید می شوند نیز همین گونه اند. بنابراین عاملی که در زنگ زدگی میلگردها تاثیر گذار است فرآیند نورد فولاد می باشد. شواهد نشان می دهد که میلگردهایی که با روش آلیاژسازی تولید می شوند در مواجه با رطوبت و زنگ زدگی از مقاومت بیشتری برخوردارند تا میلگرد هایی که با روش خنک کاری یا همان ترمکس تولید می شوند.  در این میان کارخانه هایی هم وجود دارند که با روش خنک کاری نیز مقاومت خوبی در برابر رطوبت از خود نشان داده اند. در نهایت می توان گفت کارخانه های تولید کننده ی میلگرد به طور دقیق حاضر به شفاف سازی زنگ زدگی فولاد اشاره نکرده اند.


 

دلیل عدم زنگ زدگی میلگرد کارخانه ی ذوب آهن اصفهان


عدم زنگ زدگی میلگرد ذوب آهن در فرآیند تولید می باشد. بسیاری از تولید کنندگان از روش ترمکس استفاده می شود که این روش باعث شده تا میلگرد از استحکام بالایی برخوردار باشد و شکل پذیری بالایی داشته باشد. این کار باعث می شود تا لایه ای از اکسید ایجاد شود. اما شرکت ذوب آهن اصفهان برای استحکام میلگرد از فرآیند کربن و منگنز استفاده می کند و این فرآیند سبب می شود محصول دیرتر دچار اکسید زدگی شود.
 

 

 

 

میلگرد و کاربردهای آن در ساختمان سازی 
 

از آنجایی که میلگرد اهمیت فراوانی در صنعت ساخت و ساز دارد نقش را می تواند ایفا کند. میلگردها هر کدام استانداردهای مشخص خود را دارند و همچنین با گسترده شدن علم و فناوری ما توانستیم برای جلوگیری از زنگ زدگی آن نیز محصولی همانند میلگرد با موادی متفاومت تر از فولاد درست کنیم. استانداردهای میلگرد به صورت میلگرد A4 , A3 , A2 , A1  می باشد میلگردها هر کدام بر حسب استاندارد کاربردهای گوناگونی دارند و در صنعت ساخت و ساز برای فعالیت مشخصی استفاده می شود.

 

شکل ظاهری میلگردها و کاربرد آنها
 

میلگردهای آجدار  برحسب آجداربودنشان برای بکار گیری همراه با بتن از مقاومت بیشتری برخوردار می باشند. ساختار متفاوت میلگرد آجدار مقاومت کششی و پیچشی نسبتا ضعیفی دارد، اما از لحاظ مقاومت فشاری می تواند از خود استحکام بیشتری نشان دهد. با توجه به مواردی که بیان شد میلگردهای آجدار برای به کار گیری در عملیات بتن ریزی ساختمان از عملکرد خوبی برخوردار می باشند. اما نکته حائز اهمیت اینجاست که میلگرد در بتن دچار زنگ زدگی نشود.

 

تشخیص میلگرد ضد زنگ
 

در تحقیقات اخیر درباره ی زنگ زدگی میلگرد میزان آلیاژهای فولاد به کار رفته از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. میلگردهایی که به روش آلیاژسازی خنک کاری یا همان ترمکس می شوند در طول زمان کمتر دچار فرسایش می شوند. محصولات فولادی نسبت به رطوبت از حساسیت خاصی برخوردار می باشند به همین دلیل در انتخاب میلگرد باید دقت لازم را به خرج داد. در رابطه با این مورد می توانید با کارشناسان ما جهت خرید میلگرد  متناسب به حیطه ی کاری خود ارتباط برقرار کنید.

 

 

 

زنگ زدگی میلگرد تا چه میزان بر مقاومت بتن تاثیر می گذارد
 

برخلاف تصورات درباره ی زنگ زدگی میلگرد و مقاومت بتن می توان گفت که بتن مقاومت خود ر ابه صورت کلی از دست نمی دهد. زنگ زدگی میلگرد تا حدودی می تواند بر مقاومت بتن تاثیر گذار باشد.

 

عوامل تاثیر گذار بر زنگ زدگی میلگردها
 

میلگرد ها باید در محل های تمیز و عاری از رطوبت انبار شود زیرا در غیراینصورت میلگردها دچار خوردگی خواهند شد.
میلگردهایی که به صورت عمیق دچار خوردگی شده اند و در حد پوسته شدن رسیده اند بدون در نظر گرفتن اینکه دارای چه استانداردهایی می باشند نمی توانند قابل استفاده باشند.

 

علت استفاده از میلگرد در بتن
 

افزایش دوام بتن که با بکارگیری میلگرد در بتن می توان مقاومت کششی، برشی، پیچشی و خمشی را در مقابل بتن آرمه حفظ کرد. همچنین این امکان وجود دارد که پوسته های مقاوم نازک به وسیله ی بتن مسلح ایجاد شود.

 

تاریخچه ی استفاده از فولاد در بتن
 

معماران و مهندسان در پی تلاش ها و آزمایش های گوناگون به این نتیجه رسیدند که استفاده از فولاد در بتن می تواند تاثیرات خوبی بر میزان مقاومت سازه ها بگذارد. اولین سازه ی آهنی که گونه ای شبکه ی مربع یا مستطی شکل برای ساخت یک قایق اروپایی ساخته شد. پس از آن به مرور زمان اهمیت این سازه ها به گونه ای مورد استقبال قرار گرفت که سبب شد تا بتن های مسلح ساخته شوند. تحقیقات اصولی به مهندسان و معماران این نکته را تاکید کرد که بتن مسلح باعث دوام بالا، شکل پذیری خواهد شد. مقاومت فولاد در مقابل آتش سوزی، استحکام و صرفه ی اقتصادی این سازه نیز اهمیت این سازه را بالا برد.


 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0