031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

تفاوت های ورق سیاه و ورق روغنی
یکشنبه 7 دی 1399 بازدید : 247

 

 

تفاوت های ورق سیاه و ورق روغنی

 

ورق سیاه به ورقی گفته می شود که از نورد گرم تولید می شود ؛ ورق روغنی به ورقی گفته می شود که از فرآیند نورد سرد تولید شود .

ورق‌ های فولادی به دو روش نورد گرم و سرد تولید می‌شوند . ورق هایی که از نورد سرد تولید می شوند شامل ورق روغنی و رنگی است . ورق به صورت رول و شیت در انواع ساده  ، ضدسایش و آجدار تولید می‌شود . برای تولید ورق سیاه در روند تولید ، فولاد در دمای بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد قرار می‌ گیرد . ورق سیاه به صورت ورق صاف و صیقل یافته اما با کیفیت سطحی کم‌ تر از ورق سرد و ضخامت بیشتر تولید می‌شود این ورق گاها برای استفاده نیاز به پرداخت دارد و قیمت آن از ورق سرد  است و در نتیجه  در کاربرد‌هایی که ظاهر کم ‌تر اهمیت دارد استفاده می‌شود .

ورق سیاه و ورق روغنی تفاوت هایی باهم دارند که در ادامه با آنها آشنا می شویم ...

 

 

 

مزایا و معایب ورق روغنی و ورق سیاه

 

  • ابعاد ورق روغنی دقیق تر است نسبت به ورق سیاه
  • قابلیت انعطاف پذیری ورق نورد گرم ( سیاه ) نسبت به ورق سرد ( روغنی ) کمتر است .

 

 

 

کاربرد ورق روغنی و ورق سیاه

 

 ورق های سیاه در کارخانه ها به عنوان ماده اولیه برای تولید ( ورق روغنی ) مورد استفاده قرار می گیرند.

علت گرانی دستگاه های نورد ، ورق سیاه تنها در شکل  و اندازه های استانداردی تولید می گردد.

 

 

تفاوت در کیفیت ورق سرد و ورق گرم

 

محصولاتی که از نورد سرد تولید شده اند دارای پوشش سطح با کیفیت بالایی می باشند که از لحاظ شکل سطحی صاف و یکنواخت بوده با کیفیت بالاتری دارند ؛ میلگردهایی که با فرایند نورد سرد تولید میشوند دارای سختی و استقامت بیشتری نسبت به میلگردهای تولیدی با نورد گرم دارند ولی نکته ای که قابل توجه است این است که این روند در تولید ورق های فولادی برعکس بوده و میزان کربن در ورق های نورد گرم بیشتر است و ورق های سرد به دلیل فرآیند ( آنیلینگ ) نرم تر هستند . پس نتیجه میگیریم  ورق سیاه نسبت به ورق روغنی دارای استحکام بیشتری است .

 

 

 

تفاوت در تولید و فرآیند ورق گرم و سرد

 

در تولید نورد گرم شمش و تختال با عبور از قفسه های مختلف نورد در نهایت به ورق ، میلگرد  ، ریل یا دیگر مقاطع ساختمانی تبدیل می شوند و در ادامه خط نورد ورق تولید شده در نورد گرم می تواند وارد خط نورد سرد  شود . نورد سرد فلزات در صنعت در موقعیت مهمی قرار دارد نورد سرد محصولاتی چون ورق ، تسمه و فویل را با صیقل سطحی خوب و استحکام مکانیکی زیاد تولید می کند.

 

در نورد گرم یا سرد هدف ، کاهش ضخامت شمش و ورق است . تغییر اندازه پهنای ورق بسیار کم است به طوری که تقریبا تمام این کاهش ضخامت به افزایش طول ورق منجر می شود . فاصله بین غلتک ها طوری تنظیم می شوند که شکاف غلتکی صحیح را برای به دست آوردن کاهش ضخامت مطلوب به حاصل کند .

 

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0