031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

روش های نوین بازیافت فولاد
یکشنبه 13 بهمن 1398 بازدید : 815

 

محصولات فولادی به عنوان پرکاربرد ترین فلزات جهان به شمار می رود که بازیافت فلزات از جمله مهم ترین مسئله در خصوص امور زیست محیطی است و می توان از آن به قراضه اشاره کرد.


تجهیزات و روش های فرآوری:


ضایعات خانگی، ضایعات صنعتی کارخانجات، ضایعات کارخانه های خودروسازی و کارخانه های نظامی از جمله ضایعات آهنی متفاوتی هستند که در وهله ی اول در حیطه ی حمل و نقل و جمع آوری آن ها باید بسیار توجه کرد. از جمله مهم ترین کاربرد ضایعات آهن در کارخانجات فولاد سازی برای تولید شمش است که در این خصوص می توان میزان تولید را افزایش و مصرف انرژی را کاهش دهد.


تجهیزات مورد استفاده در صنعت بازیافت آهن:


1-پرس ها               2-پرس گیوتین               3-خرد کن ها

 

1-پرس ها:


پرس عدل ساز 
پرس خودرو
پرس بریکت

 

پرس عدل ساز:


این نوع پرس به دو دسته تقسیم می شود:


عمودیپرس های بلوک عمودی بازوی هیدرولیکی دارند که بر روی یک صفحه عمودی کار می کنند.
افقیپرس های بلوک افقی بازویی دارند که روی یک صفحه ی افقی کار می کنند.


به طور کلی این نوع پرس ها برای فشرده سازی ضایعات سبک مانند دم قیچی ورق های فولادی کربنی با ضخامت کمتر از 4 میلی متر، قوطی های کنسرو، وایر و... می باشند. این تجهیزات، ضایعات را به صورت مکعب با ابعاد مختلف در می آورند. در این تجهیز براده داخل محوطه ریخته می شود و توسط 2 یا 3 جک هیدرولیک تحت فشار قرار می گیرند و پس از آن از محل تعبیه شده خارج می شوند.
مهم ترین مزیت کیفی این تجهیز سیکل دانسیته است که در مدل های سه جهته به بیش از سه تن بر متر مکعب دانسیته آهن می رسد.

 

پرس خودرو:


این تجهیز برای فشرده سازی و کاهش حجم بدنه خودروهای فرسوده به جهت آسانی حمل و نقل این نوع قراضه به کار می رود.

 

پرس بریکت:


این تجهیز براده و چیبس فلزات تحت فشار را به صورت قالبی استوانه ای و فشرده و سنگین تبدیل می کند که روش موثر در آماده سازی و ذوب اینگونه ضایعات می باشد.

 

2-دستگاه پرس گیوتین:


این دستگاه در کارگاه های فولاد سازی و ریخته گری از متداول ترین روش برای فرآوری قراضه استفاده می شوند و انواع ضایعات آهنی سبک و سنگین در آن فرآوری می شوند که محصول نهایی آن دانسیته است و جهت ذوب در کوره ی قوس الکتریکی یا القایی ریخته می شود. این دستگاه حجم قابل توجهی از قراضه را تا جای ممکن فشرده می کند و تیغه ی گیوتین آن را برش می دهد.

 

3-خرد کن ها:


شردرها تجهیزات بسیار کاملی جهت بهینه کردن تولید قراضه ی فرآوری شده همراه با بازگشت سرمایه به بهترین نحو می باشند. در این روش قراضه ی مخلوط مانند بدنه خودروو با هر میزانی از ناخالصی (شامل مواد غیرفلزی و فلزات غیرآهنی) پردازش می شود به طور کلی کلیه ی ناخالصی های سبک و سنگین جدا شده در محلی دیگر تخلیه می شوند که در محل خروجی آن، آهن خالص و بسیار تمیزی جمع آوری می شود.
این وسایل و تجهیزات در واقع یک خط تولید قراضه ی خرد شده است که کاربرد آن برای فرآوری ضایعات مخلوط سبک مانند ضایعات الکترونیکی تا قراضه ی نیمه سنگین که مثل بدنه ی خودرو به طور کامل یا بدنه ی خودرو های پرس شده همراه با موتور گیربکس و شاسی می باشد.


روش های جابه جایی و تفکیک قراضه:


در طی مدت ایجاد تا فرآوری آهن قراضه، همواره نحوه ی جابه جایی و انتقال آن اهمیت دارد. در صورت استفاده از روش های صحیح و اصولی قطعا نتیجه ی آن بازدهی بالاتر و و صرفه جویی در زمان و هزینه می شود. در محیط های بسته مثل خط تولید خودرو برای جابه جایی ضایعات با یک سیستم اتوماسیون و یا کارگاه های ریخته گری از جرثقیل های سقفی مجهز به قرص مگنت و چنگک استفاده می شود ولی در مکان های حرفه ای مساله فضا و استفاده ی بهینه برای بازیافت قراضه بسیار حائز اهمیت است.
از سویی دیگر سرعت عمل بارگیری و انتقال ضایعات نیز اهمیت دارد. بنابراین به تجهیزاتی نیاز است که علاوه بر سرعت و قابلیت تحرک و مانور بالا امکان جابه جایی میزان زیاد قراضه در ارتفاع و دسترسی بالا را داشته باشد که این تجهیز امروزه توسط چندین شرکت اروپایی و آمریکایی ساخته شده و با نام ماشین جابه جاکننده ی مواد شناخته شده است. طراحی آن به صورت جرثقیلی است که قادر است با حداکثر میزان باربرداری در 360 درجه گردش کند و در دسترسی افقی میزان باربرداری قابل توجهی دارد و در مدت متوالی و طولانی کار می کند.


طراحی این تجهیز می تواند به صورت چرخ لاستیکی، چرخ زنجیری، ریلی و یا ثابت باشد و لوازم گوناگونی برای انجام امور مختلف در آن به کار می رود.که بهترین آن به شرح زیر است:


چنگک:


متداول ترین تجهیز برای برداشت و جابه جا کردن هر نوع قراضه است و معمولا پنج شاخه است که قابلیت دوران با حجم حداقل 600 لیتر به بالا را دارد.


قرص مگنت:


جهت برداشت قراضه ی صلب و سنگین و همچنین تفکیک ضایعات آهن با به کارگیری ژنراتور در دستگاه و ایجاد جریان مغناطیسی به کار می رود.


قیچی سوسماری:


ضایعات بلند مانند لوله، پروفیل، تیرآهن و... با این ابزار به صورت سریع و آسان برش داده می شود.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0