031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

لوله کربن استیل و انواع آن
دوشنبه 17 شهریور 1399 بازدید : 487

 

لوله کربن استیل

 

لوله کربن استیل از فولاد ضد زنگ ، فولاد آلیاژی و مس ساخته شده است. این مدل لوله ها دارای ویژگی هایی مثل عملکرد مکانیکی بسیار بالا، مقاومت زیاد در برابر خوردگی بالا و راحتی عملیاتی بالا هستند. لوله کربن استیل یا همان لوله های نقره ای جزو محصولات صادراتی و تجاری پیشتاز هستند و به دلیل کم هزینه بودن معمولا بیش از هر فلز دیگری کاربرد دارند.

این لوله ها در اکثر ساخت و سازهای مهندسی و در بخش خاصی از خودرو سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین می توان گفت لوله های کربن استیل در تولید کپسول گاز LGP ، در فولاد ضد زنگ ، خطوط انتقال نفت و گاز و ... کاربرد دارد.

لوله کربن استیل به چند روش قابل ساخت می باشد که عبارتند از :

 • FW همان جوش کوره است
 • ERW جوش مقاومت الکتریک
 • SAW شیر جوش شیرین
 • SMLS روش بدون درز

 

 

 

انواع لوله کربن استیل

 

 

 1. لوله کربن استیل بدون درز یا مانیسمان

 

لوله کربن استیل مانیسمان معمولا در کارخانجات جوش و نیروگاه ها که حرارت بالایی دارند استفاده می شود. این مدل لوله ها قیمت بالایی دارند و علت آن در این است که تولید و ساخت لوله های مانیسمان به نحوی است که هیچ گونه جوشکاری در آن دخالت ندارد و صاف و یکدست است . این لوله ها در سایز و ابعاد متفاوتی است و نسبت به سایر لوله ها محکم تر و قوی تر است.

 

 

 1. لوله فلزی گالوانیزه

 

لوله گالوانیزه ، لوله فلزی است که قابلیت  ضد زنگ زدگی دارد. در این لوله فلزی گالوانیزه از جوشکاری استفاده نمی شود و از فرایند خاصی به نام گالوانیزسیو با روش غوطه وری گرم استفاده می شود.

 

 

 1. لوله گالوانیزه شده گرم

 

لوله گالوانیزه شده گرم یکی از روش های مهم در تولید فلز روی است که از فلز مذابی ساخته شده  بعد با مواد آهنی واکنش می دهد و بعد از آن به حالت سرد شدن درمی آید . سپس با مواد آهنی واکنش میدهد تا به لایه محکمی تبدیل شود و در برابر زنگ خوردگی مقاومت داشته باشد.

 

 

 1. لوله فولادی گالوانیزه شده سرد

 

این لوله از فولاد ضد زنگ ساخته شده و برای محیط هایی که رطوبت کمی دارد و خشک است و یا در مکان هایی که سرپوشیده است مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 1. لوله فولادی اسپیرال

 

لوله فولادی اسپیرال یا حلزونی از نوار باریک فولادی با قطر زیاد تولید می شود. روش ساخت این لوله به این صورت است که نوار فولادی ساختمانی کم آلیاژ یا کم کربن را با زاویه مارپیچی به  شکل خاصی به دور لوله می پیچانند و بعد اتصالات این لوله جوشکاری می شود.

 

 

 1. لوله اسپیرال حامل مایع فشاری

 

نوعی دیگر از لوله های اسپیرال ، لوله اسپیرال حامل مایع فشاری می باشد که با جوشکاری زیر پودر انجام می شود. همچنین با توجه به قطر کم لوله و راندمان بالای انتقال آن می توان از هزینه لوله کشی صرفه جویی کرد و از آن برای انتقال نفت و گاز طبیعی استفاده کرد.

 

 

کاربردهای رایج لوله کربن استیل

 

لوله کربن استیل به علت ویژگی سختی ، مقاومت و چکش خواری ، بیشتر اوقات در بخش صنعتی کاربرد دارد. از متداول ترین کاربرد های لوله کربن استیل می توان به این موارد اشاره کرد:

 • ساخت سازه ها ، ابزارماشین آلات صنعتی

 

 • تولید کپسول گاز LGP در خطوط  انتقال نفت و گاز

 

 • کشتی سازی

 

 • لوله اصلی ، آبرسانی در زیر خیابان ها

 

 • لوله کشی آب پرفشار

 

 • ساختمان سازی ، ساخت و سازو زیر ساخت ها

 

 • ابزار های برش چوب و فلز

 

 • نیروگاه ها

 

 

مزیت های لوله کربن استیل

 

 • دوام پذیری بالا

لوله کربن استیل با این ویژگی خود در بخش ساخت و ساز و زیر ساخت ها بسیار طرفدار دارد. از ویژگی های آن می توان اشتعال پذیری ، تغییرات فشار ، چکش خواری و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی خشن را نام برد.

در زمان طراحی زیر ساخت هایی مانند بزرگراه ها ، که رفت و آمد زیادی دارند ، باید با دقت مسئله ی ارتعاش و ضربه ناگهانی بررسی شود.

 

 • مقاومت بالا

لوله کربن استیل از مقاومت کشسانی بالایی برخوردار است؛ یعنی به سختی می شکند یا خم می شود. به علت دارا بودن این ویژگی می توان لوله های باریکتری را طراحی کرد، در حالی که حجم زیادی از مایعات پرفشار را انتقال بدهند.

 

 • مقرون به صرفه

لوله کربن استیل به دلیل دارا بودن مقاومت بالا و استفاده از مواد کم بها ، تاثیر و نتیجه قابل توجه خود را نشان می دهد. بنابراین هرچه در پروژه تولید لوله به مواد کم بها کمتری نیاز باشد ، محصول نهایی به صرفه تر خواهد شد.

منظور از مواد کم بهای لوله کربن استیل ، این است که آهن و کربن بسیار ارزان تر از آلیاژهای استفاده شده در فولاد ضد زنگ هستند.

به علاوه لوله کربن استیل نیازی به تعویض هر چند وقت یکبار ندارد؛ بنابراین در هزینه تعمیرات و تعویض متعلقات آن نیز میوان صرفه جویی کرد.

 

 • مزیت زیست سازگاری

لوله کربن استیل مانند سایر لوله های فولادی قابلیت بازیافت پذیری دارد. می توان گفت 70 درصد فولاد کربن استیل بعد از استفاده بازیافت می شود که چیزی معادل 80 میلیون تن از فولاد باز یافتی در سال در امریکای شمالی را در برمی گیرد.

 

 

معایب لوله کربن استیل :

 

 • شکنندگی

اگر بخواهیم این لوله ها را با سایر فلزات در نظر بگیریم ، لوله های کربن استیل به علت وجود زیاد کربن در ساختارش بسیار سخت و شکننده است . یعنی احتمال خم شدن آن تحت فشار کم است؛ ولی احتمال گسستگی یا شکستن آن زیادتر است.

 

 • سنگینی

با وجود اینکه تولیدکنندگان کربن می توان لوله ها ی کربن استیل را به نسبت باریک طراحی کنند، اما به دلیل ساختار عناصر به کار رفته در آن همچنان سنگین باقی می ماند.

 

 • عدم جذابیت در طراحی

لوله های کربن استیل جذابیت زیادی در مقابل فولاد ضد زنگ ندارد. پس اگر زیبایی ملاک کار شماست پیشنهاد می شود به سراغ لوله های کربن استیل نروید.

 

 • روش های تعمیر لوله کربن استیل

برای تعمیر لوله فولادی کربن استیل روش های مختلفی وجود دارد . از جمله این روش ها جوشکاری ، بست کلمپ و... است.

 

 

 

قیمت لوله کربن استیل

 

همانند کلیه محصولات فولادی ، قیمت لوله کربن استیل نیز به دلیل نوسانات ارز و دلار به صورت متغیر می باشد.

لوله کربن استیل دارای تنوع زیادی می باشد یعنی براساس اندازه و قطر ، کارایی و کیفیت آن را قیمت گذاری می کنند.

 

 

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0