031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

نحوه ی خرید آهن آلات از بورس
ﺳﻪ شنبه 13 خرداد 1399 بازدید : 998

 

نحوه خرید میلگرد و آهن آلات از بورس

 

با توجه به مسائل به وجود آمده در روزهای اخیر و شرایط سخت اقتصادی که بر جهان حاکم شده است عده ای به منظور رشد و توسعه ی فعالیت هایشان به فکر مشارکت در بورس کالا افتاده اند. از آن جایی که تولیدکنندگان نیاز شدیدی به مواد اولیه دارند این عوامل سبب می شود تا به این ترتیب خریداری مواد، مقرون به صرفه تر باشد. از آن جایی که بورس کالا محلی برای عرضه ی مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ها است می توانیم شاهد عرضه و تقاضای عادلانه ی کالاها باشیم، به همین دلیل وقتی کارخانه های تولید کننده ی آهن میزان تولید خود را کاهش می دهند، تقاضا برای آن نسبت به تولید افزایش می یابد و ما باید شاهد افزایش قیمت آهن آلات باشیم. برای خرید آهن از بورس کالا باید به تالار صنعت مراجعه کرد. در این تالار شش دسته ی محصولات صنعتی، کشاورزی، پتروشیمی، فرآورده های نفتی، معدنی و اموال غیر مفتول در این تالار دسته بندی می شود که زیر گروه محصولات صنعتی و فولادی، محصولاتی نظیر تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی، سیم های فولادی، میلگرد های صنعتی، ورق سرد، ورق گرم و ورق گالوانیزه و... می باشد. هر یک از این محصولات می توانند بر نحوه ی قیمت گذاری دیگر آهن آلات نیز نقش بسزایی داشته باشند.


چه کسانی می توانند از بورس کالا آهن بخرند؟


به طور کلی برای خرید آهن آلات از بورس باید شرایطی را فراهم کرد تا به این ترتیب افراد خاصی که پروانه ی بهره برداری دارند، بتوانند از بورس کالا آهن بخرند. از جمله شرایط دیگری که می تواند در خرید آهن آلات از بورس تاثیر گزار باشد، حجم معین خرید است و در تالارهای مختلف بورس هر میزان از خرید متفاوت می باشد. این مقدار مشخص شده عددی بین 20 تا 220 تن می باشد.


مزایای خرید آهن آلات از بورس:


کشف نرخ از جمله مزایای اعلام قیمت ها در بورس می باشد که با توجه به میزان عرضه و تقاضای هر یک از محصولات می تواند تعیین کننده باشد. این عامل نیز باعث می شود تا کیفیت کالا افزایش یابد و انحصار کالا ها اتفاق نیوفتد. شفافیت در قیمت ها از دیگر مزایای خرید آهن آلات می باشد و در این صورت تمام معاملات ثبت می شود و دیگر چیز پنهانی برای بالا و پایین رفتن قیمت ها وجود ندارد. با وجود شفاف سازی معاملاتی، می توان بازار را هم تحلیل کرد. سرمایه گذاری در بورس به گونه ای است که واسطه ها حذف می شود و ما می توانیم محصول نهایی را با قیمتی پایین تر از معاملات انجام شده ی غیر بورسی داشته باشیم، در این صورت با توجه به افزایش سود منافع مصرف کننده نیز محفوظ می ماند.

 

نحوه ی خرید میلگرد و آهن از بورس:


به طور کلی ورود به بازار بورس برای عموم آزاد است اما برای خرید بعضی از سهام ها نیازمند مدارک خاصی میباشد به عنوان مثال خرید از شرکت ذوب آهن اصفهان مدارکی مانند تصاویر روزنامه های رسمی،تصویر اساس نامه ی شرکت ،تصویر روزنامه رسمی ،آگهی تاسیس ،تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقوقی ،تکمیل فرم تعهدنانه و کپی شناسنامه ملی اعضای هیت مدیره و ... را نیاز دارد.
بنابراین برای خرید محصولات فولادی  ورق سیاه، ورق گالوانیزه، ورق اسید شویی، میلگرد، تیرآهن، نبشی، سیم های فولادی و ... باید با تکمیل مدارک هویتی اقدام به خرید اوراق بورس این محصولات کرد .میزان عرضه و تقاضای محصولات فولادی  هم در بازار بورس تاثیر گذار است  زیرا اگر تقاضا نسبت به بازار بورس کم باشد عرضه ی  بعضی از محصولات با توقف یا کاهش عرضه رو به رو خواهد شداما محصولات فولادی مانند شمش، آهن اسفنجی و ... که از مواد اولیه محسوب میشوند با کمبود عرضه رو به رو نخواهند شد .علاوه بر آن شمش فولادی هر روز از طریق بورس کالا قیمت گذاری خواهد شد تا انجمن فولاد بتواند بر قیمت محصولات فولادی نیز کنترل داشته باشد و در غیر این صورت محصولات فولادی روند صعودی بودن قیمت ها را به دنبال خواهد داشت.


سرمایه گذاری در بورس و مزیت های آن:


یکی از انتخاب های مهم هرسرمایه گذار،انتخاب بازار مناسب برای سرمایه گذاری است.این بازار با توجه به ریسک پذیری فرد،میزان سرمایه ،دانش و مهارت متفاوت است.در میان بازارهای موازی موجود یکی از انتخاب های جذاب برای سرمایه گذاری ،بورس است.ورود به بازار طلا و ارز با توجه به ماهیت پرریسک و مبهم آن و نوسانات بالا ،برای همه ی افراد جذابیت ندارد.بازار مسکن نیز به واسطه مشکلات نقد شوندگی و دیر بازده بودن در گزینه اول قرار نمیگیرد.
بورس به مثابه یکی از مراکز انباشت سرمایه و مامن سرمایه گذاری ، نقش به سزایی در رشد و توسعه اقتصادی دارد.جمع آوری پس اندازهای خرد و به کارگیری آن در تولید و تامین مالی ،میتوان نقش واسطه ای بورس را پررنگ کند.با به کارگیری پس اندازهای کم حجم و راکد و سرمایه گذاری در شرکت ها زمینه ی رشد اقتصادی فراهم میشود.
سرمایه هایی که در بورس گذاشته میشود قابلیت نقد شوندگی دارد و درهر زمان سرمایه گذاران میتوانند سرمایه های خود را به پول تبدیل کنند.بنابراین در جهت افزایش در آمد خود به صورت کارآمدی عمل کرده اند کسب درآمد در فعالیت بازار های اکنون از مهم ترین مسایل میباشد.
بازار بورس شرایطی را فراهم میکند تا محلی برای سرمایه گذاری  تامین نبود و هم پول های ...خود را در بازار بر گردش در آورده و در نتیجه سرمایه های راکد مردم به سمت و سوی بازار میرود و بازار های به صورت ذایمی و درحال فعالیت میباشند. اما این فعالیت ها میتواند در زمان کوتاه مدت باشد و یا میتواند در زمان بلند دولتی استفاده شود.
سرمایه گذاری های سودمند و هدفمند هرکدام با ریسک پذیری بالای انجام میپذیرد.اوراق بهادار در به کار گیری سرمایه ها هم از ریسک بالاتری برخوردار میباشد. بازار فولاد از گزینه هایی میباشد که ریسک بالا به همراه سود بالاتر را طلب میکند بنابراین برای سرمایه گذاری بازار فولاد میتواند انتخابی مناسب باشد.

 

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0