031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

نورد کاری فولاد چیست؟
دوشنبه 29 مهر 1398 بازدید : 671


مراحل نورد:

 

-    ریخته گری پیوسته شمش: در نخستین مرحله نورد با استفاده از روش ریخته گری پیوسته تختال های به طول 4.5 تا 10 متر و ضخامت 20 سانتی متر تولید می شوند. پس از ریخته گری تختال به واحد خنک کننده منتقل می شود تا دمای آن به دمای محیط نزدیک شود.

 

-    نورد گرم: در مرحل نورد گرم، هدف تولید ورقی با ابعاد مشخص، ویژگی های مطلوب، شکل مورد نظر و سطح صاف است. دلیل اصلی استفاده ا نورد گرم، مقاومت پایین آهن آلات در مقابل تغییر شکل در دمای بالاست. با توجه به اینکه دمای خروجی تختال از کوره پیش گرمکن به تلفات حرارتی حین عملیات نورد وابسته است، بنابراین تختال باید در کوره به دمایی برسد تا با دمای بیش از 890 درجه سانتی گراد از آخرین مرحله نورد نهایی خارج شود.

 

-    کوره پیش گرم کن: در این کوره تختال حرارت داده می شود تا به دمای مورد نیاز در نورد گرم برسد. در این مرحله به منظور جلوگیری از تغییر شکل، دما در تمام نقاط تختال باید یکنواخت باشد. برای این کار از کوره های هم دما ساز استفاده می شود. این دما به ابعاد تختال، شرایط نورد، نوع فولاد، تعداد مراحل نورد، دمای ورق در مرحله پایانی بستگی دارد. نکته قابل توجه در طی این مرحله مدت زمان نگهدای تختال در کوره پیش گرمکن است زیرا طولانی شدن این زمان علاوه بر اتلاف انرژی باعث خوردگی بیش از اندازه تختال و سوزاندن کربن موجود در آهن آلات می شود.تختال پس از خروج از کوره ی پیش گرم کن پوسته زدایی می شود تا آماده ی ورود برای مراحل بعدی نورد شود.

 

-    نورد مقدماتی خشن: برای تولید ورق مرغوب بایستی ضخامت تختال ریخته گری شده و کاهش یاید. این پروسه بوسیله ی دقت و برگشتی یونیور سال انجام می شود. پس از خروج تختال از مرحله ی نورد مقدماتی، تختال مجدد پوسته زدایی (اکسید زدایی) می شود.

 

-    میز انتقال: برای جلوگیری از برخورد تختال از یک میز انتقال در فاصله میان مراحل نورد مقدماتی و نهایی استفاده می شود. استفاده از آن باعث هماهنگی سرعت بالای تختال در هنگام نورد مقدماتی و سرعت پایین آن در مرحله قیچی و اولین نورد نهایی می شود. با توجه به طول زیاد میز انتقال اتلاف حرارت از سطح تختال صورت می گیرد که باعث کاهش مرغوبیت آهن آلات تولیدی، افزایش هزینه سوخت، افزایش آلودگی محیط زیست و ... می شود.

 

-    نورد نهایی: به منظور تولید ورق، تختال پس از عبور از میز انتقال به سمت قفسه های نورد نهایی ارسال می شود. پس از اتمام عملیات نورد نهایی و کاهش ضخامت ورق، در واحد خنک کاری ورق سرد می شود. انجام پروسه خنک کاری به منظور جلوگیری از جوش خوردن در زمان کلاف پیچی لایه های ورق است. با پاشیدن جریان آب، درجه حرارت ورق کاهش می یابد. در این حالت بوسیله ی دستگاه کلاف پیچ، ورق به شکل استوانه ای در می آید. سپس کلاف ها به انبار منتقل می شوند.

 

-    اسید شویی: دلایل انجام اسید شویی بر ورق های تولیدی

1-    به منظور ظاهری بهتر و سطحی با کیفیت مطلوب، لایه های اکسید از سطح ورق جدا می شود.
2-     پوسته های اکسیدی روی ورق سخت و ضد سایش است در صورتی که ورق ها بدون اسید شویی وارد مرحله ی نورد سرد شوند باعث استهلاک غلتک های نورد می شوند. بنابراین پیش از ورود به مرحله نورد سرد پروسه اسید شویی انجام می شود.

 

-    نورد سرد: به دلیل کاهش بیشتر ضخامت، ورق های تولیدی در نورد گرم پس از طی مراحل قبلی تحت عملیات نورد سرد قرار می گیرند. در این مرحله ضخامت ورق بین 25 تا 90 درصد کاهش می یابد. ورق های تولید شده با ضخامت های گوناگون به شکل کلاف یا ورق تهیه می شوند.

 

-    عملیات حرارتی: برای دستیابی به شرایط مکانیکی مطلوب و آرایش یکنواخت ورق، کلاف تحت عملیات حرارتی قرار می گیرد. کلاف ها به صورت دو یا سه تایی روی هم قرار گرفته و یک پوسته ی استوانه ای روی آنها قرار می گیرد. پس از حرارت دهی کلاف ها به آرامی سرد می شوند. 

 

-    نورد پوسته ای: در این مرحله هدف افزایش مقاومت مکانیکی است. در این مرحله تغییر شکل پلاستیک بسیار کمی بر ورق اعمال می شود. این جریان به همراه کنترل دقیق ضخامت باعث می شود تا صافی سطح ورق افزایش یاید و ناصافی به حداقل برسد.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0