031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

نورد کاری فولاد چیست؟
دوشنبه 29 مهر 1398 بازدید : 853

نورد کاری فولاد

 

فولاد دارای درجه ، مشخصات واشکال مختلفی است .انجمن جهانی فولاد بیش از 3500 درجه مختلف فولاد را ذکر کرده است که هرکدام دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند. این بدان معنی است که فولاد می تواند به طور گسترده ای در زیرساخت ها ، وسایل ، وسایل نقلیه ، توربین های بادی و موارد دیگر استفاده شود.

بهینه سازی خواص فولاد برای هر کاربرد فراتر از تغییر ترکیب شیمیایی است. فرآیند تولید فولاد همچنین می تواند تأثیر قابل توجهی بر روی محصولات فولادی داشته باشد - حتی اگر درجه ها و مشخصات آنها یکسان باشد. یک تمایز اساسی در بین محصولات فولادی از پیش ساخته شده ، تفاوت بین فولاد نورد گرم و نورد سرد است.

 

 

تفاوت بین فولاد نورد گرم و نورد سرد چیست؟

 

لازم به ذکر است که تفاوت اصلی بین فولاد نورد گرم و نورد سرد فرآیند است. "نورد گرم" به پردازش انجام شده با گرما اشاره دارد. "نورد سرد" به فرآیندهای انجام شده در دمای اتاق یا نزدیک آن گفته می شود. اگرچه این تکنیک ها بر عملکرد و کاربرد کلی تأثیر می گذارند ، اما نباید آنها را با مشخصات رسمی و درجه های فولاد که مربوط به ترکیب متالورژی و رتبه بندی عملکرد است اشتباه گرفت. فولادهای با گریدها و مشخصات مختلف می توانند نورد گرم یا نورد سرد باشند (از جمله فولادهای کربنی پایه و سایر فولادهای آلیاژی)

ممکن است بدیهی به نظر برسد ، اما برخی از انواع فولاد برای کاربردهای خاص مناسب ترند. دانستن اینکه از کدام یک استفاده کنید می تواند باعث جلوگیری از صرف بیش از حد مواد اولیه شود. همچنین می تواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه پردازش اضافی شود. درک تفاوت بین فولاد گرم و سرد در انتخاب یکی از دیگری ضروری است.

 

 

فولاد نورد گرم


فولاد نورد گرم به فولادی گفته می شود که در دمای بسیار بالا - بیش از 1700 درجه فارنهایت ، که بیش از دمای تبلور مجدد برای بیشتر فولادها است ، تحت فشار قرار گرفته باشد. این امر باعث سهولت در شکل گیری فولاد و در نتیجه تولید محصولاتی می شود که کار با آنها راحت تر است.

برای پردازش فولاد نورد گرم ، تولیدکنندگان ابتدا با یک فلز بزرگ و مستطیلی شکل ، بنام شمش ، شروع می کنند. شمش گرم می شود و سپس برای پیش پردازش ارسال می شود و در آنجا به صورت رول بزرگ صاف می شود. از آنجا ، در دمای بالا نگه داشته می شود و از طریق یک سری غلتک عبور می کند تا به ابعاد نهایی خود برسد. رشته های سفید و گرم فولاد با سرعت زیاد از طریق غلتک ها رانده می شوند. برای ورق فلز ، فولاد نورد شده را به سیم پیچ می ریزند و می گذارند تا خنک شود. برای اشکال دیگر ، مانند میله ها یا صفحات ، مواد برش داده شده و بسته بندی می شوند.

فولاد با خنک شدن کمی منقبض می شود. از آنجا که فولاد نورد گرم پس از پردازش خنک می شود ، کنترل کمتری بر شکل نهایی آن وجود دارد و باعث می شود تا برای کاربردهای دقیق کمتر مناسب باشد. از فولاد نورد گرم اغلب در کاربردهایی استفاده می شود که ابعاد کاملاً مشخصی برای آنها مهم نیست. مسیرهای راه آهن و پروژه های ساختمانی اغلب از فولاد نورد گرم استفاده می کنند.

 

فولاد نورد گرم را اغلب می توان با مشخصات زیر شناسایی کرد:

 

یک سطح مقیاس پذیر - بازمانده ای از خنک شدن در دمای شدید
لبه ها و گوشه های کمی گرد شده برای محصولات میله ای و صفحه ای (به دلیل جمع شدن )
پیچیدگی های جزئی ، که در خنک شدن ممکن است به اشکال ذوزنقه ای منجر شود.

 


مزایای فولاد نورد گرم چیست؟

 

فولاد نورد گرم معمولاً به پردازش بسیار کمتری نسبت به فولاد نورد سرد احتیاج دارد که این امر قیمت آن را بسیار ارزان تر می کند. از آنجا که فولاد نورد گرم در دمای اتاق اجازه خنک شدن دارد ، اساساً نرمال می شود - به این معنی که از تنش های داخلی که می تواند در اثر فرآیندهای خنک کننده یا سخت شدن کار ایجاد شود ، عاری است.

فولاد نورد گرم در مواردی که تلورانس ابعادی به اندازه مقاومت کلی ماده مهم نباشد و در صورت که اتمام سطح نگران کننده نیست ، ایده آل است. در مواردی که اتمام سطح نگران کننده باشد ، می توان پوسته پوسته شدن را با آسیاب کردن ، انفجار شن یا ترشی حمام اسید از بین برد. هنگامی که پوسته پوسته شدن برداشته شد ، می توان از انواع مختلف برس یا آینه نیز استفاده کرد. فولاد رسوب دار همچنین سطح بهتری را برای رنگ آمیزی و سایر پوشش های سطح ارائه می دهد.

 

فولاد نورد سرد

 

فولاد نورد سرد در واقع فولاد نورد گرم است که از طریق پردازش بیشتر انجام شده است. هنگامی که فولاد نورد گرم شد ، سپس در دمای اتاق دوباره نورد می شود تا ابعاد دقیق تر و کیفیت سطح بهتری حاصل شود.

از فولاد سرد "نورد" اغلب برای توصیف طیف وسیعی از فرآیندهای تکمیل استفاده می شود ، اگرچه از نظر فنی "نورد سرد" فقط برای ورق هایی اعمال می شود که تحت فشار بین غلتک ها قرار می گیرند. فرم های فولادی که کشیده می شوند ، مانند میله ها یا لوله ها ، "کشیده می شوند" ، رول می شوند. سایر فرآیندهای نورد سرد

شامل تراشکاری ، سنگ زنی و پرداخت - هر یک از آنها برای تغییر موجود موجود در نورد گرم به محصولات تصفیه شده بیشتر استفاده می شود.

 

 

فولاد نورد سرد اغلب با مشخصات زیر قابل شناسایی است:

 

سطوح بهتر و تمیزتر

سطوح صاف که اغلب در اثر لمس چرب هستند
میله ها درست و مربع هستند و اغلب دارای لبه ها و گوشه های کاملاً مشخص هستند
لوله ها از یکنواختی و صافی متحدالمرکز بهتری برخوردار هستند

 

 

مزایای فولاد نورد سرد چیست؟


 جای تعجب نیست که از فولاد نورد سرد اغلب برای کاربردهای دقیق تر فنی یا در مواردی که زیبایی شناسی مهم است استفاده می شود. اما به دلیل پردازش اضافی محصولات سرد آماده ، قیمت بالاتری دارند.

از نظر مشخصات فیزیکی ، فولادهای نورد سرد معمولاً سخت تر و قویتر از فولادهای نورد گرم استاندارد هستند. همانطور که فلز در دماهای پایین شکل می گیرد ، سختی فولاد ، مقاومت در برابر شکستن کشش و مقاومت در برابر تغییر شکل همه به دلیل سخت شدن کار افزایش می یابد.

با این حال ، این درمان های اضافی می توانند استرس داخلی را نیز در مواد ایجاد کنند. اگر فولاد قبل از برش ، سنگ زنی یا جوشکاری تنش نداشته باشد ، ممکن است باعث تاب خوردگی غیرقابل پیش بینی شود.

 

کلام آخر


بسته به آنچه می خواهید بسازید ، مواد مختلف هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. برای پروژه های آزمایشی یا تولیدات یکباره ، مواد

فولادی می توانند بلوک های ساختاری را برای هرگونه پیکربندی ساختاری که می توان تصور کرد ، فراهم کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فولاد ، یا درخواست پیشنهاد برای یک پروژه سفارشی ، لطفا با ما تماس بگیرید.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0