031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

انواع ذغال های صنعتی
شنبه 14 فروردین 1400 بازدید : 32

 

انواع ذغال های صنعتی

 

به مواد های کربنی ( ذغال صنعتی ) گفته می شود که در صنایع مختلف کاربرد دارد . این مواد کربنی یا گرافیتی که می تواند ترکیبات دیگری از جمله فلز یا رزین نیز داشته باشد با چگالی و درصد سختی گوناگونی ساخته می شود تا بتواند در محیط های مختلف کارایی مطلوبی داشته باشد و انتظارات را برآورده سازد .

ذغال صنعتی با ذغال چوب تفاوت هایی دارد .

ذغال صنعتی از کربن موجود در ذغال سنگ های معدنی ، گرافیت و کک های نفتی و ترکیبات دیگر مثل رزین و فلز ساخته می شود که برای ساخت ماشین آلات و صنایع دیگر کاربرد دارند .

 

 

 

 

 

ذغال الکتریکی

 

ذغال برقی ، برس کربنی ، کربن براش و جاروبک اسم های دیگر ذغالی الکتریکی هستند که در ابعاد و شکل های مختلف برای استفاده در موتور های الکتریکی ساخته می شوند .

این گروه از ذغال های صنعتی نسبت به ترکیبات خود به دسته دهای زیر تقسیم می شوند : ذغال گرافیتی ، ذغال رزین دار ، ذغال فلزی ، ذغال الکترولیتی

 

 

ذغال گرافیتی

 

این ذغال ها از ترکیبات گرافیتی و کربنی خالص تری نسبت به دسته های دیگر دارند و عبور آن حدود 12 آمپر بر سانتی متر است .

این گروه در درجات مختلف سختی ، چگالی ، اصطکاکی و مقاومت الکتریکی ساخته می شوند .

 

 

ذغال رزین دار

 

ذغال صنعتی رزین دار از ترکیب کربن  گرافیت با رزین های طبیعی ساخته می شود . نکته مهم درباره ذغال رزین دار این می باشد که  مواد رزین طبیعی در زمان ساخت بلوک با مواد کربن گرافیت ترکیب می شود ، که این عمل قبل از عملیات پخت در کوره ها اتفاق می افتد .

بعضی افراد ذغال های گرافیتی بی کیفیت را در روغن و پارافین قرار می دهند که از لحاظ ظاهری ذغال را به رزین دار تبدیل کنند . این عمل باعث می شود رسانایی پایین بیایید و آسیب جدی به دستگاه وارد کند .

 

 

ذغال فلزی

 

از ترکیب کربن گرافیت و فلز ، ذغال فلزی برای بالا بردن مقدار جریان عبوری و کم کردن مقاومت الکتریکی در این دسته استفاده می شود.

کاربردی ترین فلزات در این دسته شامل فلز مس و فلز نقره است .

 

ذغال مسی

 

برای ساخت ذغال مسی فلز مس با کربن و گرافیت ترکیب می شود . این ذغال ها برای ماشین های صنعتی در نظر گرفته شده است .

ذغال مسی می تواند حدود 14 تا 40 آمپر بر سانتی متر مربع جریان الکتریکی را از خود عبور دهند ، وجود مس در ذغال و نوع فرآیند ساخت این مقدار را تایین می کند .

 

ذغال نقره

 

ترکیب فلز نقره و کربن گرافیت ذغال نقره را تشکیل می دهد که از این ذغال ها برای تجهیزات پزشکی ، امنیتی و حفاظتی استفاده می شود .

 

 

 

ذغال الکترولیتی

 

این دسته از ذغال های صنعتی برای القای جریان الکتریکی و ایجاد قوس الکتریکی مورد مصرف قرار می گیرد که دارای زیر شاخه ذغال الکترودی و ذغال الکترولیز می باشد .

از این نوع ذغال ها در سیستم های جوش القایی ، کوره های مغناطیسی ، سیستم های آبکاری و الکترولیز های آزمایشگاهی استفاده می شود .

 

 

 

ذغال صنعتی مکانیکی

 

گروه دوم و اصلی از ذغال های صنعتی ، ذغال مکانیکی می باشد که در صنایع مختلف و به صورت گسترده مورد مصرف قرار می گیرد ، این نوع از ذغال ها همانطور که از نامشان مشخص می باشد برای القا یا انتقال جریان الکتریکی استفاده نمی شوند بلکه رسالت آن ها عملیات مکانیکی است ابتدا باید اشاره داشت که استفاده از ذغال های صنعتی مکانیکی در فضا و موارد خاص صنعت می باشد و این امر هم به دلیل خواص خارق العاده این ماده کربنی است..

اما دسته ها و صنایع مهم در زمینه ذغال صنعتی مکانیکی به شرح زیر می باشند:

 

 سیل مکانیکی یا آب بند های مکانیکی

 

 ذغال های تیغه ای پمپ ها و پره یا پروانه های کربنی

 

ذغال های عایق حرارتی 

 

یاتاقان یا بوش کربنی

 

لنت ترمز و کلاج کربنی

 

 

 

    negar shahi

    به اشتراک بگذارید

    دیدگاه

      0