30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

انواع سقف ها در ساختمان
چهارشنبه 7 خرداد 1399 بازدید : 297

 

سقف ها از سیستم های مقاومتی در ساختمان سازی محسوب می شوند که انواع مختلفی دارند و هر کدام با توجه به ویژگی ها و کاربرد ها و شرایط خود در مناطق مختلف به کار برده می شود. انواع سقف ها در ساختمان سازی: سقف تیرچه کرومیت، سقف دال بتنی، سقف عرشه فولادی


سقف تیرچه کرومیت:


از جمله رایج ترین انواع سقف هاست که نقش تیر فرعی را دارد، فاصله ی بین این سقف ها با بلوک پر می شود و به دلیل داشتن وزن سبک در برابر نیروهای وارد شده مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.سقف تیرچه کرومیت از جمله سقف های رایجی است که در ساختمان هایی با اسکلت فلزی، بتنی و آجری استفاده می شود. سقف های تیرچه کرومیت با نام های دیگر، تیرچه ی فلزی نیز شناخته می شود. در این سقف ها تیرچه ها به عنوان تیرهای فرعی و بلوک ها به عنوان عامل پرکننده ی تیرچه ها است.


سقف های دال بتنی:


ضخامت این سقف ها بین 10 تا 50 سانتی متر می باشد که در طبقات مختلف قابل نصب می باشد. .این سقف ها از وزن بالایی در مقایسه با سقف های دیگر برخوردارند بنابراین هزینه ی بیشتری برای نصب و به کارگیری این سقف ها به کار برده می شود.البته این سقف ها از مزیت هایی نیز برخوردار هستند. مقاومت در برابر لرزش های ناشی از زلزله، عمر طولانی، مقاومت صوتی و حرارتی، صرفه جویی در مصالح، از جمله مزایای این سقف ها می باشد. بیشترین کاربرد سقف های دال بتنی در ساخت مراکز صنعتی بزرگ می باشد. این سقف ها از بتن و آرماتور تشکیل می شود، مهندسان برای مراکز بزرگ صنعتی از این سازه ها استفاده می کنند. از جمله نکات مهم در ساخت این سقف ها می توان به عملیات بتن ریزی اشاره کرد. قبل از بتن ریزی باید توجه کرد که سطح زمین با آب مرطوب شده باشد، اما زمانی که عملیات بتن ریزی شروع می شود سطح مورد نظر باید عاری از هرگونه رطوبت باشد.


سقف عرشه فولادی:


سقف های عرشه فولادی با استفاده از ورق های گالوانیزه ی ذوزنقه ای شکل ساخته می شود که برای احداث این سقف ها از گل میخ، ورق گالوانیزه، فلاشینگ، میلگرد و بتن استفاده می شود. از مزایای این سقف ها می توان به وزن مناسب جهت اجزای سقف و مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد. سقف های عرشه فلادی علاوه بر مزایایی که دراد امعایبی را هم در بر می گیرد که می توان به لرزش شدید به هنگام وارد شدن نیرو های بیرونی اشاره کرد. ساخت این سقف ها مستلزم رعایت نکات اصولی می باشد. از جمله نکاتی اصولی در هنگم ساخت این سقف ها این است که ابتدا تیر ها در مکان های مناسب نصب شوند و ورق های فولادی طبق مشخصات مندرج روی نقشه در محل نصب تعبیه شود. نصب گل میخ ها در سقف ورق های فولادی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا عامل اصلی پیوستن تیرها و ورق ها، گل میخ می باشد. اگردر جای مناسب نصب نشوند امکان از هم گسیختگی سقف وجود دارد.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0