30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

انواع ورق رنگی و کاربرد آن در صنایع

انواع ورق رنگی و کاربرد آن در صنایع

پنج شنبه 31 مرداد 1398 بازدید : 370

ورق رنگی، ورقی با پایه ورق گالوانیزه است که روی آن رنگ کوره ای با ضخامت حدود 25 میکرون و پشت ورق 15 میکرون استفاده می شود. استفاده از رنگ بر روی ورق موجب افزایش مقاومت ورق در برابر خوردگی و زنگ زدگی است. از سوی دیگر استفاده از رنگ باعث زیبایی ظاهر و ایجاد تنوع می شود.

با توجه به این که پایه ی انواع ورق رنگی ورق گالوانیزه است بر همین اساس در بسیاری از کارخانجات فولاد، خط تولید ورق رنگی در امتداد خط تولید گالوانیزه تاسیس می شود. 

ابتدا ورق های گالوانیزه با استفاده از محلول چربی زدایی تمیز می شوند. سپس برس کاری و شستشوی ورق با آب انجام  می شود که باعث برطرف شدن مواد زائد و چربی می شود.

استفاده از مواد شیمیایی و پرایمرها و قرار دادن ورق در کوره قبل از رنگ نهایی باعث چسبندگی مطلوب رنگ بر روی ورق و جلوگیری از پوسته پوسته شدن رنگ نهایی می شود.

پس از خشک شدن، ورق ها وارد مرحله ی رنگ شدن می شوند. رنگ نهایی که در جنس های مختلف مانند پلی استر، پلی اورتان، پلی وینیل کلراید و اپوکسی است با استفاده از غلتک بر روی ورق ایجاد می شود و مجدد ورق وارد کوره می شود.

 

کاربرد انواع ورق رنگی:

 

ورق های رنگی با توجه به مقاومتی که در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند و همچنین به خاطر ضخامت پایین که امکان فرم پذیری بالایی دارند به همین دلیل در صنایع و بخش های گوناگون کاربرد دارند.

 

اصلی ترین موارد مصرف انواع ورق رنگی:

 

-    سیستم حمل و نقل: استفاده از ورق های رنگی در کانکس ها، کاروان ها، کانتینرها
 

-    صنایع تولیدی فلزی: کابینت ها و تجهیزات اداری از جمله ملموس ترین موارد کاربرد ورق های رنگی است.
 

-    ساخت و ساز، معماری و دکوراسیون داخلی: استفاده از ورق های رنگی در نمای ساختمان ها، سقف های کاذب، پارتیشن ها و سقف و بدنه انواع سوله های کارگاهی
 

-    صنایع تولید لوازم خانگی: از ورق های رنگی در تولید بدنه یخچال، فریزر، ماشین لباس شویی، ماشین ظرف شویی، اجاق گاز و آبگرمکن و ... استفاده می شود.

 

قابل ذکر است بر روی ورق های رنگی مورد استفاده در یخچال و فریزر از یک لایه محافظ از جنس PVC یا PET بر روی رنگ نهایی استفاده می شود.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0