031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

بندیل میلگرد
شنبه 4 آبان 1398 بازدید : 1163

بندیل میلگرد چیست ؟

 

به بسته بندی میلگرد ها در کارخانه بندیل میلگرد گفته می شود. از بندیل برای بسته بندی لوله هایی با قطر کم و نیز میلگرد ها استفاده می شود. بندیل ها در واقع ورق هایی فلزی یا پلاستیکی هستند که به دور محصول پیچیده می شوند. بندیل ها کم هزینه ترین نوع بسته بندی هستند. محصولات تولیدی به دو صورت کلاف یا شاخه مستقیم با طول های مساوی در بسته بندی های مخصوص قرار می گیرند . ظرفیت بسته بندی میلگرد ها در کارخانه مختلف است .

 

 

مشخصات بسته بندی میلگرد ها ( بندیل )

 

برای بسته بندی میلگرد ها از5 تسمه و سه حلقه خاموت برای فراهم کردن امکان جابه جایی استفاده می شود . دو عدد پلاک از جنس گرافی پلاست نیز به دسته بندی اضافه می گردد که یکی از پلاک ها به یکی از تسمه ها و دیگری به آخر یک شاخه متصل می شود .

آرماتور ها به دو صورت شاخه و کلاف در بندیل قرار می گیرند . این محصول از لحاظ شکل پذیری به سه دسته تقسیم بندی می شوند :

1- دسته فولاد گرم

2- دسته فولاد نیم سخت

3- دسته فولاد سخت

هنگام بسته بندی فولاد های نرم و نیمه سخت دارای قطر های مساوی هستند و کم تر از 12 میلی متر می باشند و یا به صورت کلاف یا به صورت شاخه بسته بندی می شوند. تمامی محصولات فولاد سخت تنها به صورت شاخه با قطر 15 میلی متر بسته بندی می شوند .

برای اینکه بدانیم وزن بندیل چقدر است ، در هنگام تحویل میلگردها باید به پلاک فلز‌ای که روی بندیل‌ها وجود دارد دقت کنید . روی این پلاک‌ها علاوه بر نام کارخانه و علامت استاندارد ملی ، اطلاعات دیگری مثل وزن بسته ، نوع میلگرد ، نمره میلگرد ( قطر اسمی ) و شماره ذوب یا بهر نوشته شده است.

 

 

ویژگی های بندیل ها

 

- بندیل ها از دو جنس پلاستیک و فلز هستند .

- روشی به صرفه از نظر اقتصادی به منظور بسته بندی هستند .

- محصولات فولادی مثل میلگرد ها و لوله های نازک ، بندیل بندی می شوند .

- وزن بندیل میلگرد ها مختلف است و بین 2 تا 5 تن است .

 

 

بندیل ها شامل این مشخصات هستند :

 

1- شماره بسته

2- نشان استاندارد ملی ایران

3- نوع میلگرد

4- نام و نشان تجاری کارخانه سازنده

5- نمره میلگرد ( قطر اسمی ) شماره ذوب یا بهره

6- نشان ی تاییدیه کنترل کیفیت از سوی کارخانه

 

 

بندیل میلگرد- آهن پویا

 

گواهی نامه ی فنی:

 

در زمان تحویل بار بایستی به آن توجه داشت. گواهینامه فنی برای محموله های بیش از 25 تن است . در زمان تحویل بار ، گواهینامه ی فنی صادره باید به مشتری تحویل داده شود.
در گواهینامه فنی ذکر نام و نشانی کارخانه ، شماره گواهینامه ، تاریخ صدور آن و علامت مشخصه الزامی است .

 

 

 

هر بندیل میلگرد چند شاخه دارد؟

 

بندیل میلگرد از 2 تن تا 5.5 تن است . نوع بسته بندی این محصول با توجه به سایز و کارخانه ی تولیدی متفاوت است. به عنوان مثال بندیل میلگرد سایز 12 کارخانه ذوب آهن اصفهان 4 تن و 700 کیلوگرم است که با در نظر گرفتن وزن هر شاخه 10.5 کیلوگرم در هر بندیل 447 شاخه میلگرد وجود دارد .

 

 

 

 

نحوه ی بارگیری میلگرد

 

پس از دریافت سفارش و تناژ مورد نظر مشتری ، محصول بسته بندی شده و در اختیار خریدار قرار می گیرد . بارهای زیر ظرفیت 25 تن و بارهای ترکیبی معمولا از طریق بنگاه تهیه می شود که به دلیل انبار داری گران تر از بار کارخانه است .

 

 

 

نکات نگهداری از میلگرد

 

پس از تحویل میلگرد در جهت حفظ هر چه بیشتر باید نکاتی در نظر گرفته شود . محصول پس از تحویل باید در مکانی تمیز و بدون رطوبت نگهداری شود زیرا در صورت وجود رطوبت دچار زنگ زدگی می شود . همچنین بایستی از هر گونه صدمه ، ضربه و بریدگی میلگرد ها جلوگیری کرد روش حمل محصول باید به صورتی باشد که باعث ایجاد خمیده گی نشود . اضافه بر نکات مذکور محصول نباید به طور مستقیم روی زمین انبار شود.

 

 

 

 

محاسبه ی تعداد شاخه میلگرد در هر بندیل

 

بندیل میلگرد سایز 12 ، 4 تن و 700 کیلوگرم می باشد . وزن هر شاخه نیز 10.5 کیلوگرم. با تقسیم این دو عدد تعداد شاخه ها در هر بندیل 447  به دست می آید . اما این تعداد شاخه در بار سایز 14 این کارخانه با وزن 4  تن و700 کیلوگرم 313 می باشد. چون وزن شاخه ها بیشتر است . از این  با داشتن سایز و تناژ محصول می توانید تعداد شاخه میلگرد در هر بندیل را به دست آورید .

 

 

تعداد میلگرد در هر بندیل

 

جهت محاسبه این پارامتر وزن هر بسته را بر وزن یک شاخه میلگرد تقسیم می کنند .مثال : تعداد شاخه های میلگرد 16 در یک بندیل را باید بدانیم ، بندیل میلگرد 16 چند تن است که آن را بر وزن یک شاخه میلگرد 16 ( هر شاخه میلگرد 16 و 19 کیلوگرم است ) تقسیم می کنند. به همین دلیل تعداد میلگرد در هر بندیل حدودا 247 شاخه است البته الان میلگرد 16 مد نظر است .   اگر میلگرد 14 مد نظر باشد می توان 313 عدد میلگرد را بسته بندی کرد .

 

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0