031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

سپری
ﺳﻪ شنبه 11 شهریور 1399 بازدید : 454

 

سپری

 

سپری ، آهنی یا پروفیل مقطعی با شکل ظاهری T می باشد. از این محصول اکثرا در ساختمان سازی و صنعت استفاده می کنند. یعنی در مواردی مانند : ساخت انواع درب و پنجره ، اتصالات پل ها به ستون ها ، ستون و خرپا ، سازه های فلزی ، اسکلت گلخانه ها ، سقف شیشه ای ، نورگیر زیرزمین ، صنایع سد سازی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

این مقطع T شکل ، مانند محصولات نبشی و ناودانی به دو صورت فابریک و پرسی و به دو شکل تک یا دوبل ساخته می شود. اما در بعضی اوقات هنگامی که تولیدات فابریک و پرسی در بازار یافت نشود، روال دیگری برای ساخت سپری ها درنظر می گیرند؛ این روش رایج به این صورت است که تیرآهن از قسمت وسط (Web) به شکل طولی برش داده می شود و از آن سپری تولید می شود. به عنوان مثال برای تولید سپری سایز 100 ، تیرآهن 200 را برش داده و دو سپری از آن بدست می آوردند.

 

مشخصات سپری

 

 

اندازه : نوع لبه گرد آن ها در اندازه 30 تا 140 میلی متر و نوع لبه تیز در اندازه 20 تا 40 میلی متر هستند؛ قابل ذکر است تولید این محصول در ایران در اندازه های متنوعی انجام میگیرد.

طول : طول محصول از 6 تا 12 متر متغیر است که این اندازه براساس درخواست و نیاز مشتری تعیین می شود.

ضخامت : این محصول در ضخامت های متنوعی است و از 0.9 تا 2.5 میلی متر تغییر می کند . اندازه لبه ی محصول هم براساس میلی متر محاسبه می گردد و حتی گاهی اندازه لبه و دیواره یکسان است. به طور مثال اگر لبه آن 200 میلی متر باشد به آن سپری شماره 20 گفته می شود.

شکل ظاهری : طبق جدول استاندارد اشتال سپری ، این محصولات براساس ظاهرشان به دومدل لبه تیز و لبه گرد تقسیم می شوند.

 

 

 

تولید سپری آهنی

 

 

یکی از روش های متداول شکل دهی  فلزات از طریق نوردگرم می باشد. در این روش ابتدا شمش فولادی از نوع بلوم ( شمشه یا بلوم دارای سطح مقطع بزرگتر از 230 سانتی مترمربع است و سطح مقطع آن مربع با عرض بیشتر از 15 سانتی متر و کمتر از 30 سانتی متر می باشد  که در ساخت تیرآهن ، ناودانی ، نبشی ، سپری و ریل و ... استفاده می شود.) را با مقطع و طول مشخص را به داخل کوره های حرارتی نورد ریخته و بعد از رسیدن به درجه حرارت مورد نظر و عبور از قفسه های نورد ابتدایی ، مقطع آن را کاهش و طول آن را افزایش می دهند. در آخر نیز با عبور از قفسه های نورد میانی و پایانی به شکل سپری تبدیل می شود و سپس به واسطه ی دستگاه برش در طول های مورد نیاز برش داده می شود.

 

استانداردهای سپری

 

 

تولید سپری ها مطابق بر استانداردهایی ست که عبارتند از:

 

  • DIN EN 10055
  • DIN59051
  • DIN1022

نکته ی قابل ذکراین است که سپری ها نیز دارای معایبی هستند. مقاومت خمی پایین و مشکل در اتصالات به دلیل مقاومت در برابر خم شدن و سطوح مایل به سمت بال را می توان از سری معایب سپری نامید.

 

 

آشنایی با نبشی

 

 

نبشی یا پروفیل L شکل مقطی است که سطح دو ضلع آن بریکدیگر عمود باشد و موارد استفاده آن در سازه های ساختمانی و صنعتی است. این محصول به صورت مرکبی یا تکی و بر اساس طول و ضخامت بال ها می توانند در موارد متعدی مورد استفاده قرار بگیرند. به طور کلی از این محصول برای اتصالات ساده استفاده می شود.

 

مقایسه نبشی و سپری

 

 

نبشی و سپری از پرکاربردترین محصولات فلزی در ساختمان سازی هستند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند، اما معمولا در ساخت درب و پنجره مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال تفاوت هایی نیز دارند که به طور کلی شامل موارد زیر می باشد.

  • در شکل ظاهری متفاوت هستند.
  • نبشی ها از جنس گالوانیزه در بازار موجود است. این نوع از محصول با روی پوشش داده می شود تا از زنگ زدگی مصون بماند و از این محصول در مواردی که احتمال خوردگی و زنگ زدگی آهن بالا باشد استفاده می شود.
  • وزن نبشی بر اساس اندازه بال ، طول ، ضخامت و ... محاسبه می گردد. واحد اندازه گیری موارد ذکر شده بر حسب میلی متر است و وزن محصول  بر حسب کیلوگرم است . این محصول در بازار داخلی از سایز 2 تا 20 موجود است و محصول کشور ایران و یا واردات کشورهای روسیه و اکراین هستند.
  • قطعات خرد شده هر دو محصول لقمه نامیده می شود.
  • در شکل ظاهری متفاوت هستند.
آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0