031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

مراحل تولید تیرآهن
چهارشنبه 11 تیر 1399 بازدید : 1007

مراحل تولید تیرآهن

 

 تیرآهن از سری محصولات فولادی است که حالت H شکل دارد و در فرآیند  نورد گرم  تولید می شود. همچنین می توان گفت تولید تیرآهن و انواع میلگرد ، ناودانی و نبشی هم از طریق نورد گرم که یکی از روش های متداول شکل گیری فلزات است انجام می شود. به همین دلیل نحوه ی تولید محصولات فلزی تقریبا یکسان می باشد.

 

 

فرآیند تولید تیرآهن

 

 تیرآهن در فرآیند نورد گرم تولید می شود. نحوه ی تولید محصولات فلزی تقریبا شبیه به یکدیگر می باشد. در نورد کاری ، فلز در دمای بالا قرار می گیرد و از بین غلتک های گوناگون رد می شود، بنابراین در اثر فشار غلتک ها تیرآهن شکل می گیرد. در رایج ترین نوع تولید تیرآهن فولاد خام در یک کوره دوباره گرم می شود و به شکل کاملا باریک در کارخانه ها توسط دستگاه های نورد در می آید ، در آخر محصول نهایی تیرآهن با کاهش لبه ها و ضخامت باله در نوردهای اصلی و عرض لبه با اندازه گیری توسط غلتک های افقی فرآیند را تکمیل می کنند. به همین ترتیب ابعاد درون تیرآهن به طور اجتناب ناپذیری ثابت می شوند.

 در تولید محصولات دارای ارتفاع داخلی و عرض باله ، نوردهای افقی به نوردهای لبه باید تغییر کند. در فرآیند تولید تیرآهن به دلیل تنش های ناشی داخلی و به دلیل اختلاف دما که در بخش ناشی از تغییرات در انتقال دما در هنگام نورد سبب می شود تا خمیدگی تیرآهن در زمان کشش به وجود آید . با توجه به نیاز ساختمان ها امروزه مهندسان فرآیندی را در نظر گرفته اند که در طی آن محصولات با عرض های مختلف تولید شود. در این مرحله ارتفاع مختلف جان و عرض باله توسط قرار گرفتن در فرآیند نورد محصولاتی با عرض و بال های مختلف و دلخواه را به دست می آورد.
با توجه به تکنولوژی و کنترل کردن دما نیز می توانیم تولید این محصول را به صورتی در نظر بگیریم که محصولات نورد به صورت ضخیم و یا به صورت های سفارشی تولید شود. محصولات دیگری هم که این فرآیند را درپیش می گیرند مانند تختال ( اسلب ) ، با استفاده از فرآیند نورد اندازه گیری و به صورت دلخواه تولید می شود.

 

 

انواع برش تیرآهن

 

 تیرآهن در برندها و سایزهای مختلفی تولید می شود و قیمت آن نیز به همین عوامل بستگی دارد . سایز تیرآهن بسته به نیاز مصرفی ، متغییر است . به طور مثال ارتفاع ، ضخامت جان و وزن شاخه 1 متری با 12 متری متفاوت است .

جان قسمت میانی تیرآهن و بال قسمت دو لبه ی موازی تیرآهن است.

با این حال تیرآهن ، در سایزهای 30 ، 27 ، 24 ، 22 ، 20 ، 18 ، 16 ، 14 ، 12 ، 10 تولید می شود.

 

 

تنظیم ارتفاع جان تیرآهن


 در صورتی که بخواهیم بدون عوض کردن نوردها و غلتک ها میزان ارتفاع را در تیرآهن تغییر دهیم ، باید به دمای محیطی و تکنولوژی مانند چرخش های جزئی، کشش داخل جان نورد و جان محصول را در نظر بگیریم. نورد مورب به گونه ای است که در ارتفاع جان تاثیر می گذارد و در محدوده ی وسیعی با تنها یک عبور به صورت دلخواه تنظیم می شود. در صورتی که خطوط مرکزی چهار نورد سمت چپ، راست، بالا و پایین نصب شدند، جهت نورد به صورت یک زاویه ی A و L در می آید که برای فراهم کردن شرایط مورد نیاز برای شکل پذیری تیرآهن فرآیند خاصی محسوب می شود. اما ممکن است در این فرآیند شکل گیری در سمت نورد، ضخامت بال و جان تیرآهن اعمال نشود و یا ممکن است غلتک های نورد با یک باله تماس گیرند و کل جان تیرآهن در جهت عرض بلندتر شود که این فرآیند سبب می شود تا جان داخلی تیرآهن گسترش یابد.
 

  برش تیرآهن به دو روش برنول و کوپال انجام می شود :

 

- در روش برنول به وسیله ی لوله برنول شعله بنفش رنگی از اکسیژن و گاز استیلن تولید و منتشر می شود.

- در روش کوپال نیز به وسیله ی دستگاه سنگین در امتداد خط منکسر برش انجام می شود که به آن برش گیوتین نیز می گویند.

 

 

تیرآهن لانه زنبوری و برش آن

 

 تیرآهن لانه زنبوری تیرآهنی است که دارای حفره های خالی می باشد و برش آن به صورت ذوزنقه ای انجام می شود و سپس جوش داده می شود؛ علت نامگذاری آن نیزهمین موضوع است. تیرآهن لانه زنبوری سبک و به صرفه و دارای مقاومت خمشی بالاست . شایان ذکر است که حفره های موجود در این تیرآهن برای عبور لوله های برق و تاسیسات کاربرد دارد.

 

 

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0