031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

شوک ناگهانی افزایش قیمت میلگرد
پنج شنبه 4 دی 1399 بازدید : 2660

 

 

به گزارش کارشناسان آهن پویا در چند روز اخیر شاهد نوسان قیمت محصولات فولادی بوده ایم و قیمت این محصولات به خصوص قیمت میلگرد به صورت لحظه ای و ساعتی تغییرات قیمتی زیادی را دنبال کرده است. به صورتی که قیمت میلگرد نموداری دارد که در آن نوسان قیمت بیداد میکند. از آن جایی که میلگرد به عنوان محصولی پرکاربرد در ساختمان سازی به کار می رود بنابراین در نظر گرفتن هر کدام از استاندارد ها برای مشخص کردن نوسان قیمتی در جدول ضروری می باشد. قیمت روز میلگرد A3 و قیمت روز میلگرد A2 به صورت روزانه تغییر قیمتی زیادی را به چشم خود می بیند، به همین دلیل باید برای آن ها نموداری جداگانه ای را در نظر گرفت؛ زیرا علاوه بر متفاوت بودن در نوع از لحاظ کیفیتی، ساختاری، میزان مواد به کار رفته برای تولید محصول میلگرد بسیار متفاوت خواهند بود. همین متفاوت بودن قیمتی توانسته قیمت محصولات را به چالش بکشد. اما سوال مهمی که درگیری ذهنی را برای خریداران ایجاد می کند این است که:

 


تا چه زمانی بازار مقاطع فولادی اعم از انواع ورق و میلگرد در شوک افزایش قیمت باقی می ماند؟

 


عدم ثبات عوامل مختلفی همچون تغییر قیمت ارز و طلا هر کدام عامل جداگانه ای برای تغییر قیمت محصولات فولادی خواهد بود. 

 

 

به چه دلیل قیمت میلگرد به صورت لحظه ای تغییر پیدا می کند؟

 


پرکاربرد بودن مصرف میلگرد در ساختمان سازی و همچنین تغییر قیمت میلگرد متناسب با نرخ ارز سبب می شود تا افزایش قیمتی در بازار ، به صورت لحظه ای امکان پذیر باشد. امکان پذیر بودن تغییر قیمت به این دلیل است که قیمت طلا و ارز یا قیمت های جهانی خود را به روز خواهند کرد. با به روز رسانی لحظه ای قیمتی به طبع قیمت میلگرد تغییر خواهد کرد، اما روند خرید در بازار به چه صورتی است؟

 


روند خرید انواع محصول میلگرد در بازار چه تغییراتی را به چشم خود خواهد دید؟

 


روند خرید محصول میلگرد با توجه به تغییر نرخ ارز و طلا به طبع تغییر خواهد کرد و ما شاهد تغییر قیمت لحظه ای میلگرد در استاندارد های متفاوت می باشیم. تدابیری که از سمت و سوی بازار محصولات فولادی رخ می دهد باعث می شود تا در بازار نظم بیشتری حاکم باشد و قیمت ها به صورت غیرمنطقی بالا نرود. مشخص شدن قیمت محصولات فولادی از سمت بورس نیز این نظم را بیشتر خواهد کرد. اما از سویی دیگر دلالان با تغییر قیمت می توانند نظم ایجاد شده در بازار را بر هم بزنند و آشفتگی را در بازار با اختلال مواجه کنند.

 

 

 


 

 

میزان عرضه و تقاضا در بازار میلگرد به چه صورت است؟

 


میزان عرضه در بازار بستگی زیادی به میزان تقاضا دارد. این جمله به این معنا است که: رابطه ی میزان عرضه و تقاضا، جزئی جدایی ناپذیر از یکدیگر می باشند و اگر هر کدام از این دو واژه با تغییر مواجه شوند، مسلما بر روی یکدیگر تاثیر خواهند گذاشت.

 


آیا عاملی وجود دارد که این دو واژه را از یکدیگر جدا کند؟

 


همانطور که گفته شد میزان عرضه و تقاضا از یکدیگر جدا نمی شوند اما در این میان ما با مسئله ی بازار غیر قابل پیش بینی شده مواجه می شویم که اگر بازار در مدتی کاهش قیمت را دنبال کند، مدتی بعد از افزایش چند برابری نسبت به رکود نرخ مقابله می کند.
افزایش غیر منطقی قیمت میلگرد و قیمت دیگر محصولات فولادی مانند
قیمت ورق نیز این بی ثباتی را بیشتر از قبل به چشم می آورد.

 


اما برای کنترل نرخ محصولات فولادی چه مکانیسم هایی برنامه ریزی شده است؟

 


برنامه ها و سیاست های تنظیم شده تا حدی توانسته اند این شوک ناگهانی افزایش قیمت را کنترل کرده و راه حل های اساسی را در پیش بگیرند. در صورتی که اهداف تعیین شده به بهترین نحو انجام نپذیرند نه تنها شاهد رکود در بازار محصولات فولادی خواهیم بود بلکه اقتصاد و صنعت کشور با اختلال مواجه می شود.

 


بهبود قیمتی بازار و میزان رشد تقاضا به چه صورتی است؟

 


با کنترل کردن قیمت ها از طریق بورس می توانیم بهبود قیمتی را در بازار ایجاد کنیم اما وقتی بازار در یک زمان معین به صورت یکپارچه افزایش قیمت را دنبال کند ما باید در انتظار کاهش قیمت ها باشیم اما این رکود در بازار نیز تا زمانی اتفاق می افتد و خریداران از این موضوع آگاه نیستند که این رکود تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و در چه بازه ی زمانی بهترین زمان را برای خرید انتخاب کنند. به طبع وقتی قیمت ها تا حدی پایین می آید بعد از آن بازار برای اثبات اینکه قیمت ها تا این حد کاهش خواهد یافت چنان افزایش پیدا می کند که کاهش قیمتی را از بین خواهند برد. بعد از این افزایش، بازار فولاد با تشخیص اینکه میزان نقدینگی در بازار تا چه حد باقی خواهد ماند و قیمت محصولات خود را پایین خواهد آورد.

 

 


 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

 1. فانی
  فانی 10 ماه قبل

  این نشان می دهد دولت نه اینکه قصد ارزان کردن قیمت مسکن را ندارد بلکه دنبال افزایش و ناراحتی مردم هم هست.

  پاسخ مدیر : با سلام و درود فراوان
  باید نتظر ماند تا ببینیم دولت چه سیاستی برای شرایط فعلی در پیش خواهد گرفت

 2. ؟؟؟؟؟
  ؟؟؟؟؟ 10 ماه قبل

  فقط میشه گفت از ماست که بر ماست!
  هیچ کجای دنیا این تورم وجود نداره. خدا رو شکر تو دنیا بلاخره تو یه موضوعی ما سرآمد شدیم.
  ۱ماه هست که می خوام میلگرد بخرم، هر روز هم یه قیمت دارن می گن. هی می گن صبر کن میاد قیمت پایین با همین صبر کن صبر کن ها تا الان تو یک ماه سه هزار تومن رو قیمت رفته.
  ...

0