031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

مراحل تولید بتن
پنج شنبه 1 مهر 1400 بازدید : 69

 

بتن چیست

 

بتن به ماده ای چسبنده میگویند که از آب، سیمان پرتلند و سنگدانه تشکیل شده است. در واقع میتوان گفت بتن حاصل فعل و انفعالات شیمیایی سیمان میباشد. بتن در صنایع گوناگون و بخصوص صنعت ساختمان سازی دارای کاربردهای مختلفی میباشد و همچنین دارای انواع گوناگونی میباشد.

 

 

 

بتن آماده چیست

 

بتن آماده در کارخانه ها و در محلی مجزا از محل مورد استفاده ساخته میشود و سپس توسط کامیون های مخصوص حمل بتن به محل استفاده انتقال داده میشوند. ترکیبات بتن آماده همان ترکیبات بتن معمولی است و با این تفاوت که به آن گاها مقادیری از مواد مخصوص افزوده میشود. 

 

 

 

انواع بتن آماده 

 

1.بتن آماده استاندارد

2.بتن معماری

3.بتن فیبری

4.بتن سیال

5.بتن پیش ساخته

6.بتن متراکم

7.بتن خود تراکم

 

   

مراحل تولید بتن 

 

 

 

1.تهیه کردن شن و ماسه مناسب

 

همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم سنگدانه یا همان شن و ماسه یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده بتن میباشد. از همین رو در نخستین قدم برای تولید بتن، باید شن و ماسه مناسب و باکیفیت بالا تهیه کنیم.

 

 

 

 

 

 

2.تهیه کردن سیمان

 

یکی دیگر از اجزای بسیار مهم در تولید بتن، سیمان میباشد. نوعی سیمانی که استفاده میکنیم تاثیر بسزایی در کیفیت، مقاومت و استحکام بتنمان دارد که مناسب ترین نوع سیمان قابل استفاده در تولید بتن، سیمان پرتلند میباشد که آن را از کارخانه های سیمان سازی به صورت فله ای میتوان تهیه کرد.

 

 

 

3.مخلوط سیمان با شن و ماسه

 

پس از آنکه سیمان پرتلند و شن و ماسه باکیفیت تهیه کردیم، سپس آن ها را به کمک نوار نقاله به درون میکسرها انتقال میدهیم. درون میکسرها سیمان و شن و ماسه بایکدیگر مخلوط میگردند و در نهایت یک مخلوط یکنواخت بدست می آید. 

زمان مخلوط شدن سیمان و شن و ماسه بایکدیگر درون میکسرها یک زمان مشخصی ندارد و باتوجه به نوع و میزان کیفیت شن و ماسه ها متفاوت میباشد.

 

 

 

 

 

 

4.تخلیه مواد درون میکسر

 

پس از آنکه مواد درون میکسر در مدت زمان معین حاصل شدند، سپس آن ها را توسط یک قیف بر روی یک نوار پلاستیکی انتقال میدهیم. این نوار پلاستیکی از هدر رفت مواد حاصل جلوگیری میکند. 

 

 

 

 

 

 

 

5.انتقال مواد تخلیه شده به مخزن اصلی

 

پس از آنکه مواد تولید شده در میکسر را توسط نوارهای پلاستیکی از درون میکسر تخلیه کردند، سپس این مواد را با یک حرکت چرخشی از نوارهای پلاستیکی روانه مخزن اصلی میکنند. این مرحله مهمترین مرحله تولید بتن میباشد.

 

 

 

 

 

 

6.افزودن آب و مواد افزودنی

 

مخزن آب و مخزن اصلی و همچنین میکسرها بایکدیگر مستقیما در ارتباط هستند و به بدین شکل آب به مخزن اصلی و میکسر افزوده میشود. 

در خصوص مواد افزودنی باید گفت، از افزودنی های گوناگونی میتوان استفاده کرد اما مهمترین مواد افزودنی که در تولید بتن مورد استفاده قرار میگیرند عبارتند از خشک کننده بتن و ضدیخ که این مواد بسته به نظر مسئول فنی به میزان های مشخص مورد استفاده قرار میگیرند.

 

 

 

 

7.اختلاط بتن

 

این مرحله در واقع آخرین مرحله از تولید بتن میباشد. در این مرحله مصالح تولید بتن و آب و افزودنی ها را همزمان وارد مخزن اصلی کارخانه تولید بتن میکنیم. این مواد درون مخزن اصلی بایکدیگر میکس میشوند. 

برای زمان اختلاط بتن (مخلوط شدن مواد بایکدیگر در میکسر اصلی کارخانه) با توجه به نظر مسئولان فنی کارخانه زمان معینی در نظر گرفته میشود. پس از آنکه این زمان به پایان رسید، درب خروجی میکسر که در پایین میکسر واقع است را باز میکنیم که باز شدن این درب خروجی نیز زمان بندی لازم دارد. با باز کردن درب خروجی میکسر مراحل تولید بتن به اتمام میرسد.

 

پس از تولید بتن در کارخانه های تولید بتن، عملیاتی از قبیل بررسی کنترل کیفی و حجم بتن، بررسی مجدد کیفیت بتن و بازیافت ضایعات بتن صورت میگیرد. 

 

 

 

 

 

 

 

افزودن مواد شیمیایی به بتن

 

برخی کارخانه ها برای بهبود افزایش کیفیت بتن تولید خود، برخی مواد شیمیایی را به بتن های تولیدی خود می افزایند. 

 

 

 

مواد افزودنی به بتن چه موادی هستند 

 

به موادی میگویند که به منظور اصلاح خواص بتن و بهبود بخشیدن کیفیت بتن در هنگام اختلاط بتن یا کمی قبل تر از اختلاط بتن به بتن افزوده میشوند. این مواد که اغلب در حالت پودری یا مایع یافت میشوند باید به مقادیر مناسبی به بتن افزوده شوند در غیر اینصورت سبب حاصل شدن نتیجه عکس و از بین رفتن خواص بتن میشود. 

 

 

خواص مواد افزودنی 

 

1.این مواد سبب آن میشوند که بتن هرچه سریع تر به مقاومت اولیه خود دست پیدا کند

2.واکنش های قلیایی سیمان با سنگدانه را تا حد قابل توجهی کنترل میکند

3.زمان گیرش بتن را افزایش میدهد 

4.سبب تولید بتن پرمقاومت میشود

5.بتن ایجاد شده همراه با مواد افزودنی در برابر یخ زدگی و آب شدن به طور مکرر و پشست سرهم مقاوم است

 

 

 

انواع افزودنی های بتن 

 

افزودنی های بتن بسیار گسترده و متنوع میباشند که مهمترین آن ها عبارتند از :

 

1.روان کننده ها

2.افزودنی های معدنی

3.فوق روان کننده ها

4.چسب بتن 

5.ضد یخ بتن

6.کندگیر کننده ها

7.تندگیر کننده ها

8.آب بندها

9.حباب ساز هوا

10.روغن قالب بتن 

 

در ادامه این مقاله به بررسی برخی از مواد افزودنی بتن میپردازیم. با ما همراه باشید. 

 

 

مواد افزودنی حباب ساز

 

این مواد جز مواد افزودنی به بتن محسوب میشوند و سبب ایجاد حباب های بسیار ریزی در بتن میگردند که قطر این حباب ها اغلب چیزی کمتر 0.5 میلیمتر میباشد. این حباب های ایجاد شده سبب آن میشوند که مقاومت و پایایی بتن در برابر یخ زدگی و آب شدگی مکرر به طور چشم گیری افزایش پیدا کند. همچنین موجب افزایش کارایی بتن تازه میشوند. از دیگر کارایی های این نوع مواد افزودنی این است که حباب های ایجاد شده نفوذناپذیری بتن را در حالتی که دیگر سخت و سفت شده است نیز افزایش میدهند. 

 

 

 

 

 

 

افزودنی های معدنی

 

افزودنی های معدنی به مواد بسیار ریز معدنی میگونید که سبب بهبود خواص بتن و یا ایجاد خواص خاصی در بتن میگردند. این مواد که بسیار متنوع هتسند، انسجام بتن تازه را تا حد قابل توجهی افزایش میدهد و موجب ازایش مقاومت و نفوذپذیری بتن سخت شده میگردند. افزودنی های معدنی قادر هستند رنگ بتن را تغییر دهند.

 

 

 

انواع افزودنی معدنی 

 

1.افزودنی های معدنی و رنگدانه ها

2.افزودنی های شبه سیمانی

3.پوزولان ها

 

 

 

مواد افزودنی کندگیر کننده ها

 

کندگیر کننده ها همانطور که از نامشان پیداست سبب کند شدن زمان گیرش بتن میشوند. این مواد به طور کلی سبب تاخیر 1.5 الی 3 ساعته در زمان گیرش بتن میشوند. از کندگیر کننده ها بیشتر در موارد زیر استفاده میکنند :

 

 

1.در زمان هایی که دمای بتن تازمان چیزی بیشتر از حدود 30 درجه سانتیگراد باشد

 

2.از آنجایی که این مواد سبب تاخیر در زمان گیرش بتن میشوند، لذا در زمان هایی که بتن قرار است در مسافت های طولانی حمل شود و نیاز داریم که بتن به گیرش نهایی نرسد از این مواد استفاده میکنیم 

 

3.در زمان هایی که شرایط برای بتن ریزی دشوار است (از نظر دمایی، شراط محیطی) از کندگیر کننده ها استفاده میکینم

 

 

 

Bayat ghazal

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0