031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

هرآنچه باید درباره پرچ ورق فلزی بدانیم
ﺳﻪ شنبه 30 شهریور 1400 بازدید : 65

 

پرچ چیست

 

پرچ یک قطعه واسطه است که  از طریق پهن کردن سر پیچ ها یا قطعات اتصال دهنده به واسطه فشار فراوان و کوبیدن آن ها به کمک میخ پرچ سبب اتصال بین آن ها میشود. یان اتصال میتواند از نوع دائمی یا موقت باشد.

 

 

 

 

 

 

 

پرچ کاری

 

پرچ کاری به عملیاتی میگویند که طی آن چندین قطعه را با کمک قطعه واسطه به یکدیگر متصل میکنند که قطعه واسطه در واقع همان پرچ میباشد. 

برای انجام عملیات پرچ کاری در ابتدا لازم است در سطح قطعاتی که قرار است به یکدیگر متصل شوند سوراخ ایجاد کنیم و سپس از داخل این سوراخ ها پرچ را که قطعه واسطه و متصل کننده است عبور دهیم و سپس میخ پرچ را به کمک فشار بالای دستگاه پرچ کن در آن ها وارد کنیم و در نهایت اتصال بین قطعات برقرار میشود. پرچ کاری جز اتصالات  دائمی به شمار می آید و برای اتصالات قطعات فلزی به کار برده میشود که دیگر نخواهیم آن ها را از یکدیگر جدا کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

دستگاه پرچ 

 

دستگاه پرچ در دو نوع دستی و تمام اتوماتیک عرضه میشود. این دستگاه دارای یکسری پستانک میباشد که این پستانک ها دارای قابلیت تعویض هستند. این پستانک ها را اغلب براساس نوع پرچ و نوع قطعه انتخاب میکنند. 

دستگاه پرچ را به صورت قائم بر روی قطعه قرار میدهند و پستانک برروی قطعه مورد نظر میچسبد و سپس عملیات پرچ صورت میگیرد. 

 

 

 

 

میخ پرچ چیست

 

میخ پرچ به قطعه ای میگویند که برای اتصال دو یا چند قطعه مختلف به یکدیگر مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع میتوان گفت میخ پرچ رابط مابین دو قطعه و یا دو صفحه است. 

 

 

 

 

 

 

 

انواع میخ پرچ 

 

میخ پرچ در انواع مختلف فلزی و غیرفلزی موجود است که عبارتند از :

 

1.میخ پرچ شانه دار

2.میخ پرچ افشان

3.میخ پرچ چکشی

4.میخ پرچ توپر

5.میخ پرچ نیمه پر

6.میخ پرچ توخالی

7.میخ پرچ لوله ای

8.میخ پرچ ضدزنگ یا آلومینیومی

9.میخ پرچ قارچی

 

در ادامه این مقاله به بررسی برخی از میخ پرچ ها به طور کامل میپردازیم. باما همراه باشید.

 

 

 

 

میخ پرچ شانه دار

 

از این نوع میخ پیچ برای اتصالات جدانشدنی و بسیار قوی استفاده میکنند. میخ پیچ های شانه دار اغلب از جنس آلومینیوم، فولاد ضدزنگ، برنج و مس ساخته میشوند. سرعت مونتاژ این نوع میخ پیچ ها بسیار بالا است و همچنین از نظر قیمتی بسیار مقرون به صرفه میباشند.

 

 

 

 

میخ پیچ چکشی

 

این نوع میخ پیچ ها اغلب در ساخت و تولید انواع اسکلت های فلزی و اتصالات قطعات بسیار بزرگ در بدنه ی کشتی های عظیم الجثه مورد استفاده قرارمیگیرند. نحوه اتصال این میخ پیچ ها میتوان به هر دو روش نورد سرد و نورد گرم صورت بگیرد. 

 

 

 

 

انواع اتصالات به واسطه میخ پیچ ها و پرچ ها

 

1.اتصال لبه به لبه

2.اتصال مشترک

 

Bayat ghazal

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0