031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

آشنایی با آهن آلات کاربردی
شنبه 17 اسفند 1398 بازدید : 628

 

آشنایی با آهن آلات کاربردی

 

امروزه آهن آلات یکی از عناصر جدا نشدنی زندگی بشر است که با گذشت زمان و توسعه ی زندگی شهری کاربرد این عنصر در زندگی بشر روز به روز افزایش یافت و در اسکلت ساختمان های بتنی و فولادی ، درب و پنجره ها ، مبلمان اداری و خانگی ، تجهیزات و لوازم صنعتی ، دیوار و سقف سوله ها و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد .

از دوران قدیم هم آهن آلات جز اصلی و اساسی در ساخت و ساز بوده است و از عناصر مهم محسوب می شود در صنعت و ساخت ساختمان پر کاربردی ترین مصالح آهن آلات می باشد .

صنعت آهن و فولاد پایه های اقتصادی و اجتماعی هر کشور را دربر دارند و کالایی مهم و اساسی محسوب می شوند آهن آلات به شکل های گوناگون عرضه می شوند و همچنین کاربرد های متفاوتی هم دارند .

 

 
میلگرد


این محصول بیشتر در ساختمان های بتنی در حال ساخت رویت می شود و در یک تعریف ساده می توان آنرا پروفیلی با سطح مقطع دایره ای توپر معرفی کرد . که در دو نوع ساده تولید می شوند و نوع آجدار آن اغلب کاربردی ساختمانی دارد و نوع ساده ی آن کاربرد صنعتی دارد. میلگرد با قطرهای گوناگونی تولید می شود و براساس اندازه ی قطر کاربردهای مختلفی دارند . برای مثال ساختمان 2 طبقه ممکن است از میلگرد 16 یا 18 استفاده شود و یا برای ساختمان 10 طبقه از میلگرد 28 تا 32 استفاده می شود.

 


تیرآهن


اکثر این محصول را به صورت مقطعی شبیه به H دیده اند اما جالب است بدانید که این نوع تیرآهن در صنعت به تیرآهن هاش معروف  است . نوع دیگری از تیرآهن هم وجود دارد که به آی مشهود است و بیشتر شبیه به حرف I انگلیسی است .

کاربرد اصلی تیرآهن در ساختمان های اسکلت فلزی می باشد که به عنوان ستون قرار می گیرد . 

مورد استفاده آن در ستون ها ، خرپا ها ، نعل درگاه ها ، بیم ها در پوشش سقف ها و پل های لانه زنبوری می باشد .

 


لوله


لوله نیز یکی از مقاطع پرکاربرد فولادی است .  نکته ی قابل توجه در لوله ها ، کاربرد گسترده ی آن بخصوص در مبلمان های خانگی ، لوله های انتقال نفت و گاز، صندلی های اداری ، میزها ، مبلمان از لوله ها استفاده می شود . در دسته بندی لوله های صنعتی ، لوله های مبلی وجود دارد که با ورق فولادی روغنی ساخته می شود و کاربرد آن عمدتا در تولید مبلمان است .

 


شمش


از محصولات نورد فولاد است و این محصول ، خروجی کارخانه های فولادی است . که به وسیله ی آن آهن آلات گوناگونی مثل تیرآهن و میلگرد تولید می شود . شمش فولادی عموما برای کارخانه ها و تولیدی های صنعتی است که کاربرد ساختمانی ندارد و همچنین قیمت این محصول در بورس کالا کشور تعیین می شود و قیمت آن بر حسب عرضه و تقاضای این محصول است .

 


نبشی ها


مقطعی ای از فولاد است که هم به روش نورد سرد و هم به روش نورد گرم تولید می شود و شکل ظاهری آن مانند L  که با ضلع های مساوی و نامساوی تولید می شود .  نبشی ضلع مساوی اغلب استفاده های ساختمانی دارد و نبشی با ضلع های نامساوی بیشتر کاربردهای صنعتی مانند دکل برق دارد .

 


ناودانی


از دیگر مقاطع فولادی است و فرآیند شبیه به تولید نبشی دارد با تفاوت اینکه شکل U مانندی دارد اما مقطع پایینی آن صاف بوده و قوس دار نیست .
از  دیگر کاربردهای ناودانی می توان به استفاده در آسانسورها ، پله های اضطراری اسکلت های فلزی سوله ها و بخش های مختلف سازه های فولادی و ... اشاره کرد .

 


ورق های فولادی


در تولید ورقهای فولادی نیز از نورد سرد و گرم استفاده می شود .  به محصولی گفته می شود که دارای عرضی ثابت و طول متغیر است و این محصول عموما ضخامت بالایی ندارد و به صورت رول یا شیت بریده شده در بازار موجود است . محصول خروجی فرآیند نورد گرم، ورق سیاه است و محصول خروجی نورد سرد این محصول ورق روغنی است ظاهر ورق های روغنی براق و سیقلی است ورق های نورد سرد یا ورق روغنی پایه ی تولید ورق های گالوانیزه است . ورق سیاه نیز به دلیل قرار گرفتن در فرآیند نورد گرم ظاهری کدر و تیره دارد به همین جهت این محصول در مصارف صنعتی که رنگ آن اهمیتی نداشته باشد به کار می رود مانند ساخت بدنه ی آبگرمکن ها ، تانکرها و قطعات خودرو و تجهیزات کشاورزی کاربرد دارد .

 


قوطی


قوطی ها محصولاتی هستند که سطح آنها به صورت مربع یا مستطیل توخالی است و با توجه به نوع جنس کاربردهای گوناگونی دارند . قوطی ها با سایزهای بزرگ عموما در ستون سازه های فولادی به کار می رود اما قوطی در سایزهای کوچک در میزهای غذاخوری ،  قفسه های فلزی ، بدنه ی داخلی خودروها ، درب و پنجره های فولادی و ... کاربرد فراوانی دارد. 
 

 

قراضه

 

قراضه یا ضایعات آهنی ، از باقی مانده اضافه های فولاد تشکیل می شوند .

این آهن آلات قابل بازیافت هستند و در صنایع های مختلف کاربرد زیادی دارند .

 

 

کاربرد های آهن

 

در زمینه و حوضه های متفاوت ، آهن کاربرد فراوانی دارد زیرا استحکام و مقاومت بالا  نسبت به سایر فلزات را دارند همچنین نسبت به فلزات دیگر ارزان تر هستند . آهن در همه صنایع کاربرد فراوانی دارد  مثل : ماشین آلات تجهیزات ، حمل و نقل ساخت سازه ها ،  ساخت بدنه کشتی، ساخت اتوموبیل و ....

لازم به ذکر است که در بین آهن آلات  ( تیرآهن ) و ( میلگرد ) بیشترین کاربرد را دارند .

 

 

مشخصات آهن

آهن عنصری است که نه تنها در زین بلکه در ستارگان و خورشید هم نیز یافت می شود . آهن برای حیات موجودات زنده بسیار میسر است بیشتر از 5 هزار سال است که انسان از آهن استفاده می کند ، نماد شیمیایی آهن Fe و چگالی آن 7/86 گرم بر سانتی متر مکعب است .

این فلز سطح صاف و براق دارد که رنگ آن نقره ای مایل به خاکستری است .

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0