30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

آشنایی با آهن آلات کاربردی
شنبه 17 اسفند 1398 بازدید : 381

امروزه آهن آلات یکی از عناصر جدا نشدنی زندگی بشر است که با گذشت زمان و توسعه ی زندگی شهری کاربرد این عنصر در زندگی بشر روز به روز افزایش یافت و در اسکلت ساختمان های بتنی و فولادی، درب و پنجره ها، مبلمان اداری و خانگی، تجهیزات و لوازم صنعتی، دیوار و سقف سوله ها و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد.


میلگرد:


این محصول بیشتر در ساختمان های بتنی در حال ساخت رویت می شود و در یک تعریف ساده می توان آنرا پروفیلی با سطح مقطع دایره ای توپر معرفی کرد. که در دو نوع ساده تولید می شوند و نوع آجدار آن اغلب کاربردی ساختمانی دارد و نوع ساده ی آن کاربرد صنعتی دارد. میلگرد با قطرهای گوناگونی تولید می شود و براساس اندازه ی قطر کاربردهای مختلفی دارند. برای مثال ساختمان 2 طبقه ممکن است از میلگرد 16 یا 18 استفاده شود و یا برای ساختمان 10 طبقه از میلگرد 28 تا 32 استفاده می شود.


تیرآهن:


این محصول نیز کاربردهای گوناگونی در ساختمان سازی دارد. اکثر این محصول را به صورت مقطعی شبیه به H دیده اند اما جالب است بدانید که این نوع تیرآهن در صنعت به تیرآهن هاش معروف  است. نوع دیگری از تیرآهن هم وجود دارد که به آی مشهود است و بیشتر شبیه به حرف I انگلیسی است.


لوله:


لوله نیز یکی از مقاطع پرکاربرد فولادی است. نکته ی قابل توجه در لوله ها، کاربرد گسترده ی آن بخصوص در مبلمان های خانگی، لوله های انتقال نفت و گاز، صندلی های اداری، میزها، مبلمان از لوله ها استفاده می شود. در دسته بندی لوله های صنعتی ، لوله های مبلی وجود دارد که با ورق فولادی روغنی ساخته می شود و کاربرد آن عمدتا در تولید مبلمان است .


شمش:


از محصولات نورد فولاد است و این محصول، خروجی کارخانه های فولادی است. که به وسیله ی آن آهن آلات گوناگونی مثل تیرآهن و میلگرد تولید می شود. شمش فولادی عموما برای کارخانه ها و تولیدی های صنعتی است که کاربرد ساختمانی ندارد و همچنین قیمت این محصول در بورس کالا کشور تعیین می شود و قیمت آن بر حسب عرضه و تقاضای این محصول است.


نبشی ها:


مقطعی ای از فولاد است که هم به روش نورد سرد و هم به روش نورد گرم تولید می شود و شکل ظاهری آن مانند L  که با ضلع های مساوی و نامساوی تولید می شود. نبشی ضلع مساوی اغلب استفاده های ساختمانی دارد و نبشی با ضلع های نامساوی بیشتر کاربردهای صنعتی مانند دکل برق دارد.


ناودانی: 


از دیگر مقاطع فولادی است و فرآیند شبیه به تولید نبشی دارد با تفاوت اینکه شکل U مانندی دارد اما مقطع پایینی آن صاف بوده و قوس دار نیست.
از  دیگر کاربردهای ناودانی می توان به استفاده در آسانسورها، پله های اضطراری اسکلتهای فلزی سوله ها و بخش های مختلف سازه های فولادی و ... اشاره کرد.


ورق های فولادی:


در تولید ورق های فولادی نیز از نورد سرد و گرم استفاده می شود. به محصولی گفته می شود که دارای عرضی ثابت و طول متغیر است و این محصول عموما ضخامت بالایی ندارد و به صورت رول یا شیت بریده شده در بازار موجود است. محصول خروجی فرآیند نورد گرم، ورق سیاه است و محصول خروجی نورد سرد این محصول ورق روغنی است ظاهر ورق های روغنی براق و سیقلی است ورق های نورد سرد یا ورق روغنی پایه ی تولید ورق های گالوانیزه است. ورق سیاه نیز به دلیل قرار گرفتن در فرآیند نورد گرم ظاهری کدر و تیره دارد به همین جهت این محصول در مصارف صنعتی که رنگ آن اهمیتی نداشته باشد به کار می رود مانند ساخت بدنه ی آبگرمکن ها، تانکرها و قطعات خودرو و تجهیزات کشاورزی کاربرد دارد.


قوطی:


قوطی ها محصولاتی هستند که سطح آنها به صورت مربع یا مستطیل توخالی است و با توجه به نوع جنس کاربردهای گوناگونی دارند. قوطی ها با سایزهای بزرگ عموما در ستون سازه های فولادی به کار می رود اما قوطی در سایزهای کوچک در میزهای غذاخوری، قفسه های فلزی، بدنه ی داخلی خودروها، درب و پنجره های فولادی و ... کاربرد فراوانی دارد. 
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0