یکی از مهم ترین پروفیل های مورد استفاده در سازه های ساختمان و صنعتی تیرآهن است که کار اصلی آن تحمل تنش های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی است. 

 


یکی از مهم ترین پروفیل های مورد استفاده در سازه های ساختمان و صنعتی تیرآهن است که کار اصلی آن تحمل تنش های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی است. 

 

فرآیند تولید تیرآهن:

ابتدا شمش فولادی از نوع شمشه (بلوم) با مقطع و طول مشخص درون کوره های حرارتی نورد ریخته می شود و پس از رسیدن به حرارت مورد نظر و عبور از قفسه های نورد ابتدایی مقطع آن کاهش و طول آن را افزایش می دهند و در پایان با عبور از قفسه های نورد میانی و پایانی به شکل تیرآهن تبدیل می گردد و در طول های مورد نظر برش داده می شود.

 

ویژگی اصلی تیرها:
پروفیل، طول و ماده سازنده

 

انواع تیرآهن و استاندارد آن:

-    تیرآهن IPE استاندارد اروپا و آلمان - ارتفاع 80 تا 600 میلی متر
-    تیرآهن INP استاندارد چین و روسیه - ارتفاع 80 تا 600 میلی متر
-    تیرآهن IPB تیرآهن بال پهن – ارتفاع 100 تا 1000 میلی متر

کاربرد تیرآهن در ساختمان: به صورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف ها و پل های لانه زنبوری کاربرد دارد.

 

انواع تیرآهن:

-    تیرآهن IPE: این نوع تیرآهن معمولی و استاندارد است به شکل I که در ایران وجود دارد. این تیرآهن طبق استاندارد در اروپا تولید می گردد و ضخامت بال آن ثابت است و در بازار محبوبیت بیشتری دارد.
-    تیرآهن INP: تیرآهنی به شکل I است که ضخامت بال آنها با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش می یابد. استاندارد کشور روسیه و چین است. ویژگی این تیرآهن نازکی بالها در ابتدا و ضخیم شدن آن در انتهای تیر است.
-    تیرآهن IPB: این تیرآهن به شکل H است که تیرآهن های عریض می باشد که در آنها طول بال ها نسبت به تیرآهن های IPE  افزایش می یابد.

 

•    علامت V: در انواع تیرآهن ها نشان دهنده ی سنگین بودن تیرهاست.
•    علامت L: نشان دهندی سبک بودن تیرآهن است.

به عنوان مثال IPBV  نشان دهنده ی تیرآهن عریض سنگین و IPBL نشان دهندی تیرآهن عریض سبک است.
 

نوشتن دیدگاه
ارسال سریع و تحویل فوری
ضمانت خرید کالا
مشاوره رایگان خرید
پرداخت امن و مطمئن