چرا قیمت آهن بالا رفت

آهن یکی از محصولات پر استفاده در صنایع مختلف مانند صنعت ساختمان سازی، صنعت خودروسازی، صنعت کشتی سازی و غیره است که استفاده از آن رونق و رواج بسیار زیادی داشته است. یکی از مهمترین عواملی که در این زمینه باید به آن پرداخت این است که چرا در سال‌های اخیر قیمت آهن تا حدود زیادی بالاتر رفته است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت با توجه بالاتر رفتن قیمت مواد اولیه برای تولید آهن و همچنین بالاتر رفتن هزینه برای کارگران این افزایش قیمت چندان دور از ذهن نیست. در این مقاله قصد داریم به بالاتر رفتن قیمت آهن و دلایل آن بپردازیم به همین دلیل اگر به دنبال دسترسی به قیمت آهن و فهمیدن دلایل گران شدن آن هستید در این مقاله با ما همراه باشید.

در چند ماه گذشته بازار های مختلف مانند بازار دلار، طلا و غیره ثبات نسبتاً خوبی داشته اند و قیمت ارزهای مختلف افزایش چندان زیادی پیدا نکرده است، اما در همین چند ماه شاهد افزایش قیمت انواع مختلف آهن آلات بودیم.

چرا بعد از ثبات نسبی بازار قیمت آهن بالا رفت؟

چرا بعد از ثبات نسبی بازار قیمت آهن بالا رفت؟

در ماه‌های اخیر میزان عرضه آهن آلات به بازار تغییر چندان زیادی پیدا نکرده است و تمامی کارخانه های عرضه آهن آلات در داخل کشور ایران مانند گذشته مشغول به فعالیت هستند اما دلیل اصلی افزایش قیمت انواع مختلف آهن آلات این است که در این چند ماه اخیر حکایات و اخبار حاکی از این است که تحریم های اقتصادی در داخل کشور ایران در حال افزایش هستند و به همین دلیل قیمت انواع مختلف آهن آلات افزایش پیدا کرده است.
در چند ماه اخیر طبق شایعات شنیده شده قرار بود صادرات کشور ایران تا حدود زیادی محدود شود به همین دلیل بسیاری از افرادی که در زمینه صادرات آهن آلات به خصوص میلگرد فعالیت می‌کردند سعی کردند محصولات را به یکباره به سایر کشور ها صادر کنند، همین موضوع باعث شد موجودی انبارها تا حدود زیادی کاهش پیدا کند و به همین دلیل عرضه محصول در داخل کشور ایران کمتر شد. این موضوع باعث افزایش قیمت ناگهانی آهن شد.
دومین دلیلی که باعث قیمت آهن در بازار شد عرضه بیش از اندازه این محصول در بورس بود که باعث شد مشتریان زیادی به دلیل پیش‌بینی افزایش قیمت در آهن به یکباره به سمت خرید محصول رو بیاورند و به مقدار بسیار زیادی از آهن را در بورس حالا خریداری کنند که همین موضوع باعث شد به دلیل بالاتر رفتن میزان تقاضا برای خرید محصول قیمت آهن تا حدود زیادی افزایش پیدا کند. در چند روز گذشته هیجانات بسیار زیادی برای خرید آهن در بورس وجود داشته است که باعث شده است افراد مختلف به خصوص افراد مبتدی به یکباره به خرید آهن در بورس روی بیاورند و به همین دلیل قیمت آهن افزایش چشمگیری پیدا کند.
سومین دلیل افزایش قیمت آهن در بازار، افزایش هزینه های حمل و نقل در چند روز اخیر است. هزینه های حمل و نقل در حدود ۳۰ درصد در چند روز اخیر افزایش پیدا کرده است و همین موضوع باعث می‌شود زمانی که قرار است مواد اولیه برای آهن آلات جابجا شوند، قیمت تمام شده حمل و نقل بسیار بالاتر برود و همین موضوع تأثیر بسزایی بر قیمت آهن دارد.

دلایل بالا رفتن قیمت آهن در بازار 

دلایل بالا رفتن قیمت آهن در بازار 

به صورت کلی می توان گفت افزایش تحریم ها که در بالا به آن اشاره شد مهمترین دلیل افزایش قیمت آهن آلات است اما در برخی از موارد موارد دیگری نیز می‌تواند و این موضوع تاثیر گذار باشد که در ادامه به آن پرداختیم.
سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که برای کاهش قیمت آهن چه باید کرد؟
در پاسخ به این سوال باید گفت برای کاهش قیمت آهن هیچ چاره‌ای به غیر از افزایش تولیدات و افزایش عرضه به بازار وجود ندارد. اگر میزان عرضه آهن به بازار افزایش پیدا کند کم کم قیمت ها تعدیل می‌شود و قیمت تمام شده آهن برای مشتریان کاملاً مناسب تر و اقتصادی تر خواهد بود. یکی دیگر از مسائلی که در این زمینه باید به آن توجه شود، این است که همزمان با افزایش قیمت آهن کم‌کم بازار خرید آهن رو به رکود رفت و خریداران کمتری در بازار اقدام به خرید این محصول نمودند، به همین دلیل باید گفت با گذشت چندین ماه کم کم قیمت ها تعدیل می شود و قیمت های بهتری در بازار آهن شاهد هستیم.
سایت اینترنتی آهن پویا به عنوان یکی از سایت‌های اینترنتی فعال در زمینه عرضه آهن آلات به قیمت درب کارخانه آماده خدمت رسانی به افراد در سراسر نقاط ایران است و محصولات مختلفی را در اختیار مصرف کنندگان در سراسر نقاط ایران قرار می‌دهد. در این سایت اینترنتی می توان با چند کلیک ساده محصول مورد نظر را سفارش داد و سپس آن را در محل مورد نظر تحویل گرفت. تحویل این محصول به مشتریان تنها چند روز زمان می گیرد و به همین دلیل می توان گفت این روش یکی از بهترین و سریعترین روش ها برای خرید محصول است.

 

نوشتن دیدگاه