فروآلیاژ ازنا

فروآلیاژ ازنا در سال 1365 در ازنای استان لرستان تاسیس شد. فاز اول این کارخانه در سال 1372 برای نخستین بار مورد بهره برداری قرار گرفت. در سال 1384 با هدف پیوستن به صادر کنندگان محصولات غیر نفتی و افزایش میزان تولیدات، دو کوره قوس الکتریکی جدید در محل کارخانه احداث شد و بخشی از محصولات شرکت فروآلیاژ ازنا به کشورهای متقاضی عرضه شد.

فروآلیاژ ازنا

معرفی شرکت فرو آلیاژ ازنا

شرکت سهامی عام فرو آلیاژ ازنا تامین کننده 60 درصد فروسیلیسیم مورد نیاز صنایع چدن و فولاد در کشوراست که سهم قابل توجهی در رشد مناطق محروم کشور و اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم منطقه داشته است. این شرکت در حدود پانزده هزار نفر اشتغال غیر مستقیم در کشور ایجاد کرده است و در حدود 700 نفر کارمند و کارگر به واسطه این مجموعه از شغل برخوردار شده اند. شرکت فرو آلیاژ ازنا با تولید مقادیر قابل توجه فروسیلیسیم، سیلیسیم فلزی و پودر میکروسیلیکا؛ عنوان بزرگترین تولید و صادر کننده این مواد استراتژیک را در سطح خاورمیانه به خود اختصاص داده است. دفتر مرکزی این شرکت در پایتخت تاسیس شده است و متقاضیان برای تهیه محصولات فروآلیاژ ازنا، نیازی به مراجعه به محل کارخانه در استان لرستان شهر ازنا ندارند. دلیل احداث کارخانه در شهر ازنا، نزدیکی به مصرف کنندگان و سهولت دسترسی به مواد اولیه مورد نیاز یعنی سیلیس است. شهر ازنا غنی از منابع سیلیس است که ماده اصلی برای تولیدات این کارخانه به حساب می آید.

معرفی شرکت فرو آلیاژ ازنا

محصولات تولیدی فرو آلیاژ ازنا

فرو آلیاژ ازنا بزرگترین تولید کننده فروسیلیسیم، میکروسیلیکا و فروسیلیسیم 75 درصد با خلوص بالا در سطح کشور است که با توسعه مستمر توانسته تولیدات خود را به کشورهایی نظیر هند، یونان، ایتالیا، فرانسه، صربستان، ترکیه، چک، پاکستان، آلمان و ... صادر کرده و نقش خود را در افزایش سهم شرکت در رشد شاخص های اقتصادی به بهترین نحو به انجام برساند. فروسیلیس تولید شده در کارخانه ازنا در تمامی انواع فولادهای ساده کربنی، پرآلیاژی و کم آلیاژی جهت انجام پروسه حذف اکسیژن به کار گرفته می شود. از این ماده در صنایع ریخته گری و ساخت فولاد به عنوان منبعی برای تامین سیلیسم مورد نیاز بهره گیری می شود. همچنین در مِتد سیلیکو ترمیت با استفاده از فروسیلیسم، فرو آلیاژ ساخته می شود. استفاده از سیلیسیم برای تولید فولادهای الکتریکی به عنوان عنصری آلیاژی متداول و مرسوم است. عنصر تامین کننده سیلیسیم مورد نیاز جهت تولید داکتیل و چدن های خاکستری، فروسیلیسیم است. از این ماده در ساخت پوشش روی گل جوش ها در حین جوشکاری استفاده می شود. میکروسیلیکا یا دوده سیلیس یا میکروسیلیس که حاصل از ذرات بسیار ریز تولید شده سیلیس آمورف در کوره های قوس الکتریکی است، محصول جنبی تولیدی سیلیسم فلزی و آلیاژ سیلیسیماست که از لحاظ شیمیایی، فیزیکی و کاربرد با سیلیس میکرونیزه بلوری متفاوت است.

محصولات تولیدی فرو آلیاژ ازنا

این محصول تولیدی در کارخانه ازنا، از استاندارد ملی 13278 برخوردار بوده و با ضوابط و اصول استاندارد ASTM C 1240 از آمریکا مطابقت دارد. همچنین این محصول موفق به کسب استاندارد JIS A 6207 از کشور ژاپن و EN 13263 از اروپا شده است. فروسیلیسیم 75 درصد با خلوص بالا، حاصل ترکیب 25 درصد آهن با 75 درصد سیلیسیم است. برای تولید این محصول از پاتیل استفاده می شود و مواد اولیه با کیفیت تحت کنترل های سخت گیرانه و منظم با استفاده از فرآیند تصفیه مذاب، به محصول مورد نظر تبدیل می شوند. آنچه در این مرحله حاصل می شود جهت تولید فولادهای الکتریکی غیر جهت دار و جهت دار به کار گرفته می شوند. کاربرد اصلی فروسیلیسیم 75 درصد در ژنراتورهای برق، ترانسفورماتورها و تولید فولادهایی است که میزان ناخالصی ها در آن به دقت کنترل و محدود شده،است.

نوشتن دیدگاه