30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

وال پست ها
ﺳﻪ شنبه 20 اسفند 1398 بازدید : 401

 

وال پست ها همان المان هایی غیرسازه ای هستند که استفاده از ان به مهندس طراح ساختمان بستگی دارد. همچنین وال پست ها عمدتا وظیفه ی انتقال نیرو از دیوار به بدنه ی ساختمان را دارد که به واسطه ی انتقال نیروهایی مانند بار یا زلزله کمتر دچار آسیب دیدگی خواهد شد. همچنین استفاده از وال پست در عدم آسیب دیدگی قسمت های اصلی مانند تیر، ستون و سقف ها می شود و می تواند تضمین کننده ی عملکرد سازه ها شود.


ضرورت استفاده از وال پست ها:


اگر طول دیوار بیش از 5 تا 6 متر باشد و همچین طول دیوار 40 برابر ضخامت دیوار باشد ساخت وال پست برای کنترل وزن سازه های دیگر و همچنین پایین آمدن عملکرد آسیب دیدگی ضروری است.


اشتباهات رایج در ساخت وال پست ها:


در مواردی ممکن است اجرای وال پست ها توسط پیمانکار بنابه دلایلی مانند کاهش هزینه های ساخت و ساز دستخوش تغییر شود. همچنین از جمله اشتباهات رایج استفاده از میلگرد به جای نبشی در اجرای کلاف های افقی و اجرای پشت به پشت نبشی های افقی و قائم است که عدم رعایت آن باعث می شود دیوار تنها در داخل نبشی ها اجرا شود.


انواع وال پست ها:


وال پست ها به طور عادی به دو دسته ی بست قائم و افقی تقسیم بندی می شود شیوه ی عملکرد وال پست های افقی و قائم بصورتی است که درگیری بین بدنه و اسکلت ساختمان باعث می شود و استحکام بیشتری به دیوار ببخشد. نوع اتصال و روش اتصال وال پست ها به گونه ای است که وال پست با استفاده از انکربولت به سازه متصل می شود اتصال وال پست ها به تسمه ی دور ستون، اتصال دیوار به ستون واسطه با دیوار، مهار دیوار به واسطه تعبیه میلگرد در داخل ستون ها، استفاده از میلگرد در کف برای مهار دیوار، مهار دیوار از طریق عبور میلگرد در داخل ستون ها، استفاده از میلگرد در کف برای مهار دیوار از طریق عبور میلگرد در داخل سوراخ قالب ها و اجرای وال پست به عنوان جان پناه از دیگر نوع اتصالاتی است که در ساخت وال پست ها به کار می رود. 
از دیگر ویژگی های وال پست می توان به شکل فلزی یا بتن آرمه ی آن اشاره کرد. که نمونه ی فلزی آن به شکلهای نبشی و ناودانی و قوطی است و در طول ها و در اصل مشخص جهت یکپارچه نمودن دیوار بکار برده می شود. وال پست باعث استحکام ساختمان می شود و بنابراین به صورت تیر یا ستون عمل می کند. نحوه ی قرار گیری وال پست ها، درانتهای فریم با دهانه هایی بالا این است که دیوار را پوشش می دهد.


اجرای وال پست در ساختمان 


وال پست ها در ساختمان های بتنی و ساختمان اسکلت فلزی و بلوکهای سیمانی بکار می رود. در اسکلت های بتنی وال پست ها طول باید در محل قرار گیرند تا منطبق با نقشه اجرا شوند. بعد از آن نصب ورقهای اتصال در کف و سقف است و باید توجه داشت که فاصله ی نصب وال پست ها را در هنگام ساخت دیوار خالی نگه داشت. همچنین در ردیف کردن بلوک ها در هر دو ردیف باید بستی قرار داده شود تا دو دیوار جدا شده، به یکدیگر متصل شود.
بعد از پایان ساخت دیوار، از چهار میلگرد استفاده می شود و هر یک با ورق های اجرا شده در کف سقف جوش داده می شود، و بعد از آن با استفاده از سیم های آرماتور بندی با اتصال میلگرد ها به دو طرف، دیوارها را قالب می بندیم. در مرحله ی بعد بتن ها را داخل قالب ریخته و با باز کردن قالب ها وال پست هایی متناسب با ضخامت دیوار خواهیم داشت.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0