فرمول فروسیلیس چیست

سیلیسم پس از اکسیژن، یکی از فراوان ترین عناصر در هسته زمین شناخته می ‌شود. این عنصر معمولاً به صورت کوارتز در طبیعت یافت می شود و در صنایع گوناگون کاربرد وسیعی دارد. در این بین یکی از مهم ترین آلیاژهای آن که برای تولید مواد گوناگون در متالوژی و بخش عمده ‌ای از صنایع کاربرد ویژه دارد، فروسیلیس است. فروسیلیس به عنوان آمیژانی از لیتیوم و آهن شناخته می شود که در کوره های قوس الکتریکی با حرارت دادن و ذوب سنگ آهن، به همراه کوارتز توسط کربن تولید می شود. برای تولید عنصری کاربردی، معمولاً در ترکیب فروسیلیس از عنصر سیلیسیم بین 10 تا ۹۰ درصد استفاده می شود و عنصر آهن بقیه ترکیب را تشکیل می‌ دهد. در عین حال برای تولید این ماده کاربردی از گوگرد، آلومینیوم، برم، فسفر و منگنز در مقادیر بسیار پایین می توان استفاده کرد. از کربن به عنوان ناخالصی در انواع فروسیلیس ها بهره برده می شود. این عنصر ماده ‌ای مناسب برای استفاده در صنایع گوناگون محسوب می شود. در فرمول فروسیلیس، واکنش های کربوترمی به عنوان پایه تولید شناخته می شوند. در عین حال واکنش های احیایی مواد مانند اکسید آهن یا سنگ کوارتز و هم چنین اضافه کردن انرژی الکتریکی به مواد احیا کننده موجب احیا کربن در دمای ایده آل می شود. شما عزیزان می توانید برای اطلاع از قیمت فروسيليس به فروشگاه اینترنتی آهن پویا مراجعه نمایید.

فرمول فروسیلیس چیست

ترکیب شیمیایی فروسیلیس

امروزه در کارخانه های فولادسازی، ریخته گری ها و همچنین صنایع گوناگون، برای ساخت محصولات مورد نیاز از فروسیلیس استفاده فراوان می ‌شود. نوع فرمول فروسیلیس به شکلی است که در صنایع متالوژی و برای ساخت فراورده های سیلیسیمی، لاستیک و لعاب از کاربرد بالایی برخوردار است. برای تولید فروسیلیس های گوناگون از سیلیسیم به مقدار متفاوت و با نسبت های ۱۵ درصد، ۴۵ درصد، ۷۵ درصد و ۹۰ درصد استفاده می شود. در حالت کلی برای تولید فروسیلیس مورد نیاز در صنایع مانند چدن و فولاد بهترین نوع سیلیس بکار رفته بین ۶۵ درصد تا ۹0 درصد است. در جدول عناصر شیمیایی، سیلیسیم به عنوان یک عنصر در تناوب چهارم که در مدار آخر خود شامل چهار الکترون است و به همین علت میان تمام ترکیبات شیمیایی و برخلاف کربن با ظرفیت ۴ ظاهر می شود. ترکیب شیمیایی مواد اولیه فروسیلیس به گونه ای باید انتخاب شوند که بتوان با استفاده از آن ها مواد و محصولات مورد نیاز را با بهترین کیفیت تولید کرد. حضور ناخالصی هایی مانند کلسیم، بور، آهن و آلومینیوم می ‌توانند در ترکیب شیمیایی دگرگونی ایجاد کنند. در این بین مشخصات فیزیکی مواد استخراج شده نیز بر اساس محل معدن، ساخت، اندازه، ساختار و از نظر چگالی نیز با هم تفاوت هایی دارند. کاملاً واضح است که هر گونه تفاوت و تغییری در مشخصات مواد اولیه می تواند شرایط تولید را با تغییراتی مواجه کند. آمیژان فروسیلیس به عنوان یک تنظیم کننده ترکیبات شیمیایی و عوامل اکسیژن زدا با توجه به گرید فولاد، در هنگام انجام فرآیند متالوژی ثانویه استفاده می شود. در حالت کلی مجموعه ‌ای از واکنش های شیمیایی و فیزیکی متفاوت برای تولید فروسیلیس تاثیرگذار هستند. با توجه به این که ترکیبات شیمیایی به کار رفته در تولید فروسیلیس در شکل های گوناگون امکان پذیر است، برای استفاده در صنایع مختلف و تولید محصولات گوناگون از این عنصر به مدل های مختلف بهره برده می ‌شود. یکی از نکاتی که برای تولید فروسیلیس اهمیت بالایی دارد و به شدت مورد توجه قرار می ‌گیرد، عدم تشکیل مواد اکسیدی و سرباره است که ممکن است از پسماند واکنش های شیمیایی حاصل شوند. اگر ترکیبات شیمیایی به کار رفته به گونه ای باشند که مواد سرباره زا و ناخالصی در مواد اولیه یاد شوند، منجر به تشدید در تبدیل سرباره می ‌شود و در تکنولوژی و متالوژیک، اشکالات متعددی ایجاد خواهد کرد.

ترکیب شیمیایی فروسیلیس

چگالی فروسیلیس

همان گونه که می ‌دانید، متناسب با ترکیب آلیاژ به کار رفته در ساخت فروسیلیس، دانسیته و چگالی آن نیز با تغییراتی همراه می ‌شود. در حالت کلی مقدار سیلیس به کار رفته در فرمولاسیون فروسیلیس اثر مستقیم در چگالی این محصول دارد. با افزودن سیلیس به ترکیبات موجود، چگالی فروسیلیس نیز تغییر خواهد کرد. برخی از گریدهای فروسیلیس دارای چگالی به اندازه های زیر هستند.

  • 2.4 گرم در سانتی متر مکعب با ۹۰ درصد سیلیس
  • 3.5 گرم در سانتی متر مکعب با ۷۵ درصد سیلیس
  • 5.15 گرم در سانتی متر مکعب از ۴۵ درصد سیلیس

گاهی اوقات برای تولید محصولی منحصر به فرد، جهت استفاده در صنایع گوناگون از چگالی ویژه با میزان ترکیبات به کار رفته در آن استفاده می شود. به عنوان مثال چگالی به کار رفته در فروسیلیس ۷۵ درصد دارای اندازه ‌ای 3.01 است. فروشگاه آهن پویا با بهره مندی از فروسیلیس در شکل های مختلف، خدمات گسترده ای در این زمینه برای شما تدارک دیده است. چنان چه قصد استفاده از این محصول برای صنایع گوناگون را دارید، می توانید از فروشگاه آهن پویا خرید کنید.

نوشتن دیدگاه