انواع فرومنگنز

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اینکه فرومنگنز چیست؟ و چه کاربردهایی دارد با ما در آهن پویا همراه شوید. فرومنگنز یک آلیاژ معدنی با منگنز بالا بوده که درصد کربن آن زیاد است به همین دلیل رنگی کاملا تیره دارد. این ماده معدنی در کوره‌های قوس الکتریکی تولید می‌شود و چون ترکیبات مختلفی دارد از نمونه‌های متنوعی هم برخوردار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با آهن آلات آهن پویا و قیمت میلگرد ساده، آجدار و ذوب آهن اصفهان و ... با کارشناسان ما در آهن پویا در ارتباط باشید. فرومنگنز دارای آهن فراوانی بوده به همی دليل در ساخت چدن و فولاد استفاده می‌شود. از نظر ساختار این ماده به ۲ دسته مجزا تقسیم می‌شود:

 • فرومنگنز؛ که در چند گرید و اندازه تولید می‌شود و در ساخت فولاد نقش مهمی را ایفا می‌کند. در واقع این ماده مهمترین عامل اکسیژن زدا، گوگرد زدا و آلیاژساز است که امروزه در بیشتر صنایع مورد استقاده قرار می‌گیرد.
 • سیلیکونی منگنز؛ قدرت اکسیژن زدایی این ماده زیاد بوده و می‌توان به استحکام بیشتر فولاد کمک زیادی کند.
  با این آلیاژ معدنی سختی پذیری فولاد بیشتر شده و می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. فرومنگنز گوگرد را از فولاد حذف کرده و مانع از ترد شدن فولاد در نورد گرم می‌شود. میزان کربن موجود در این آلیاژ متفاوت بوده و این می‌تواند در بافت و رنگ ماده تاثیر زیادی بگذارد.

شما عزیزان می توانید برای خرید و کسب اطلاعات درباره انواع فروآلیاژ از جمله فرو نیوبیوم، فرو منگنز، فرو سیلیکون و ... با کارشناسان آهن پویا تماس بگیرید.

انواع فرومنگنز

دسته بندی فرومنگنز به چه صورت است؟

فرومنگنز بر اساس گرید و سایز و همچنین ساختار تقسیم بندی می‌شود شود شناخت این نمونه‌ها و خصوصیات آن ها نقش مهمی در بدست آوردن محصولی باکیفیت دارد. فرومنگنز را می‌توان به دسته‌های اصلی زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • کم کربن
 • متوسط کربن
 • پرکربن
 • سیلیکومنگنز
 • منگنز فلزی
 • منگنز نیترانه

دسته بندی فرومنگنز به چه صورت است؟

هر کدام از این مواد معدنی ترکیبات مختص به خود را دارند و به روشی خاص تولید می‌شوند. هر چه درصد کربن در این ماده بیشتر باشد قطعا رنگ تیره‌تری هم خواهد داشت که شما می‌توانید از طریق این مشخصات به‌راحتی آن را شناسایی کنید. فرومنگنز کم کربن با دمیدن اکسیژن زیاد به نمونه پرکربن آن بدست می‌آید. اما فرومنگنز متوسط کربن با کربن زدایی و اکسایش و احیا سنگ معدنی منگنز بدست می آید. فرومنگنز پرکربن با ۲ فرآیند سرباره با منگنز بالا و سرباره دورریز در کوره قوس الکتریکی یا کوره بلند تولید می‌شود. سیلیکومنگنز از آلیاژ اصلی یعنی سنگ معدنی منگنز تولید می‌شود و دارای ساختاری منحصر به فرد است. افزودن ترکیبات مختلف به این ماده باعث شده تا ساختاری منحصر به فرد را از آن خود کند. از نظر اندازه‌های استاندارد می‌توان این آلیاژ پرکاربرد را به ۳ دسته تقسیم کرد:

 • ۰۸-۰۲ میلیمتر با حداکثر ۰۱ درصد خرده‌های ریز
 • ۰۵-۰۱ میلیمتر با حداکثر۰۱ درصد خرده‌های ریز
 • ۵۲-۳ میلیمتر با حداکثر ۰۱ درصد خرده‌های ریزتر

 

دسته بندی فرومنگنز به چه صورت است؟

انواع فرومنگنز به چه کاری می آیند؟

فرومنگنز پرکربن در زمان فرآوری و ذوب فولاد به کار می‌رود و افزودن آن باعث چرمی و استحکام بیشتر این فلز می‌باشد. از این عنصر در فولادهای غیر آلیاژی هم استفاده می‌کنند که می‌تواند به دوام بیشتر فلز کمک زیادی کند. در مواردی که باید مقدار کربن کاملا دقیق مشخص شود و درصد کمی هم داشته باشد از فولاد کم کربن و متوسط کربن استفاده می‌کنند. در واقع این آلیاژ مهمترین عنصر در ساخت چدن و فولاد بوده که رنگی نقره‌ای دارد. بالا بودن میزان اکسیژن درون فرومنگنز باعث کاهش سطح کربن درون آن‌ می‌شود. سیلیومنگنز چون حاوی منیزیم و سیلیس است، برای ساخت فولادهای ضد زنگ بهترین گزینه به شمار می‌رود. آلیاژ اصلی فرومنگنز به شکل کلوخ‌های ریز و درشت بوده که در زمان خشک بودن بوی خاصی ندارند و زمانی هم که در هر صنایع استفاده می‌شوند بوی آزار دهنده‌‌ای ندارند‌. این آلیاژ در فعالیت‌های ریخته‌گری هم کاربرد دارد و با گریدهای مختلف مصرف می‌شود. آلیاژهای فرومنگنز تصفیه شده اصلی ترین جز تشکیل دهنده پوشش الکترود جوشکاری هستند. با مراجعه به مقاله فرومنگنز پر کربن، اطلاعات لازم درباره این محصول را جهت خرید آن، به دست آورید.

نوشتن دیدگاه