آهن اسفنجی چیست؟

آهن اسفنجی یکی از محصولات مورد استفاده در صنایع مختلف مانند صنعت فولاد سازی صنعت خودروسازی و غیره است که کاربردهای متفاوتی دارد و بیشترین کاربرد آن استفاده برای بدنه خودرو هاست. این محصول توسط شرکت های تولیدی مختلف در داخل ایران تولید و روانه بازار می‌شود که از جمله مهمترین این شرکت‌ها می‌توان شرکت فولاد مبارکه اصفهان را نام برد. این محصول که از احیای مستقیم آهن به دست می آید در اکثر موارد از سنگ آهن 67 درصد گرفته می شود. در این مقاله قصد داریم به آهن اسفنجی و اطلاعاتی در مورد آن بپردازیم به همین دلیل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

آهن اسفنجی چیست؟

با آهن اسفنجی آشنا شوید

آهن اسفنجی به نوعی از آهن گفته می شود که از سنگ آهن 67 درصد به دست می آید و به دلیل دارا بودن شکل ظاهری متخلخل به آهن اسفنجی معروف شده است. تولید این محصول برای اولین بار در سال 1389 در ایران شروع شد و بعد از تولید این محصول طبق مطالعات انجام شده هر سال پنج درصد به تولیدات کشور ایران اضافه می شود و به مراتب میزان استفاده از آن 5 درصد افزایش می یابد. آهن اسفنجی با استفاده از روش‌های مختلفی تولید و روانه بازار می شود که از این روش ها می توان استفاده از گاز و استفاده از زغال سنگ برای تولید آهن اسفنجی را نام برد. در کشور ایران در اکثر موارد از گاز برای تولید آهن اسفنجی استفاده می شود. در زمان های قدیم به جای آهن اسفنجی برای تولید محصولات مختلف از قراضه آهن استفاده می شد اما پس از مدتی افراد در یافتند که با استفاده از قراضه آهن کیفیت محصولات تولید شده کاهش پیدا می‌کند و همچنین مدت زمان مورد نیاز برای تولید محصولات افزایش پیدا می‌کند به همین دلیل آهن اسفنجی جایگزین انواع مختلف قراضه آهن شد. با تولید آهن اسفنجی میزان استفاده از انرژی‌های کشور تا حدود زیادی کاهش پیدا کرد زیرا آهن اسفنجی دارای خاصیت ذوب پذیری مناسبی است و برای استفاده در صنایع مختلف نیاز به استفاده از انرژی های مختلف مانند انرژی گاز زیاد نیست. همچنین این محصول به دلیل دارا بودن وزن نسبتا سبک و کیفیت بالا برای استفاده در موارد مختلف کاملا مناسب است.

با آهن اسفنجی آشنا شوید

انواع آهن اسفنجی

آهن اسفنجی دارای انواع متنوعی است که در اینجا به سه مورد از آن ها اشاره می کنیم:

  • آهن اسفنجی اسلب: آهن اسفنجی اسلب یکی از انواع آهن اسفنجی موجود در بازار است که بعد از تولید این محصول با استفاده از روشهای خاص ریخته گری تولید می شود. این محصول در موارد متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کیفیت بسیار بالایی دارد.
  • آهن اسفنجی بیلت: آهن اسفنجی بیلی که با نام آهن اسفنجی شمشی نیز شناخته می شود یکی دیگر از محصولاتی است که به عنوان انواع آهن اسفنجی شناخته می شود. در هنگام تولید این محصول همانطور که از نامش پیداست بعد از بهره‌گیری از روش‌های مختلف با استفاده از روش ریخته گری این محصول داخل قالب های مخصوص ریخته می‌شود و به صورت شمسی در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.
  • میلگرد: آهن اسفنجی میلگرد یکی دیگر از انواع آهن اسفنجی است که همانطور که از نامش پیداست با شکل ظاهری میلگرد در بازار به فروش می رسد. این محصول کیفیت نسبتا بالایی دارد و برای استفاده در موارد مختلف مانند صنعت خودروسازی کاملا مناسب است.

انواع آهن اسفنجی

در برخی از موارد می توان انواع آهن اسفنجی را با توجه به نوع تولید آن ها را مورد بررسی قرار داد که در این صورت می توان آهن اسفنجی را در دو دسته بندی جداگانه قرار داد:

  • آهن اسفنجی تولید شده با گاز طبیعی: در این روش در اکثر موارد از گاز طبیعی برای تولید آهن اسفنجی استفاده می شود و آهن اسفنجی با استفاده از حرارت دیدن گاز طبیعی تولید و روانه بازار می شود.
  • آهن اسفنجی تولید شده با زغال سنگ: در این روش در کوره ها از زغال سنگ برای داغ کردن قراضه آهن استفاده می شود و آهن اسفنجی و یا آهن احیای مستقیم تولید می گردد.

همانطور که در بالا مشاهده کردید انواع آهن اسفنجی می‌تواند با استفاده از فاکتورهای مختلفی تعیین شود، اما انواع آهن اسفنجی که با استفاده از شکل ظاهری آن در بالا به آن ها پرداختیم مهم ترین روش های دسته بندی انواع آهن اسفنجی است.

نوشتن دیدگاه